Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Çeşitleri Ve Özellikleri
Deri Çeşitleri Ve Özellikleri
08 Mayıs 2019

Deri Çeşitleri Ve Özellikleri

Deri, eski tarihlerden günümüze kadar uzanan önemli bir materyaldir. Yaşamın her alanında kullanılan sayısız deri ürünün hayatımızdaki yeri ayrı bir önem taşıyor. Deri aksesuar, deri ceket ve mont modelleri ya da deri ayakkabı modelleri giyim modasına öncülük ediyor. Deri ev eşya ürünleri de her zaman trend alternatiflerden biri olmaktadır. Derinin parlak, canlı ve şık görünümü eşya ya da giyim modellerine ayrı bir hava katıyor. Aynı zamanda dayanıklı yapısı da oldukça önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Sıkça kullanılan ve sevilen derinin birçok farklı çeşidi bulunuyor. Deri çeşitleri ve özellikleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Deri türleri nelerdir ve gerçek deri nasıl anlaşılır sorularının cevabı bu yazımızda sizi bekliyor. Deri; sırt, boyun, etek ve bacak gibi belli bölümlerden oluşmaktadır. Dokusu en sık ve değerli olanı sırt bölümüdür. Deri, kullanım şekline göre farklı bölümlere ayrılmaktadır. Örneğin, Giyim modelleri için deri çeşitleri, ayakkabı üretiminde kullanılan deri türleri ve dekor deri seçenekleri farklı işlemler ile elde edilmektedir. Giyim çeşitleri için kullanılan deriler, tabaklama ve finisaj işlemlerine göre sınıflandırılıyor. En eski materyallerden biri olan deri, modern tabaklama ve finisaj yöntemleri ile vazgeçilmez oluyor.


Deri Tabaklama Yöntemi

Tabaklama, ham derinin kullanıma uygun hale getirilmesi ve derinin olumsuz özelliklerinin giderilmesi için gördüğü işlemdir. 2 farklı tabaklama işlemi bulunmaktadır. Bunlardan biri bitkisel tabaklama yöntemidir. Bir diğeri ise, madensel sepileme olarak bilinen tabaklama türüdür. Bitkisel tabaklama: Doğal bir süreç ile hazırlanan deri, tamamen bitkisel ürünler ile terbiye edilerek elde edilir.  Bitkisel tabaklama ile elde edilen koyun kürkü, özellikle medikal ürünlerin ana malzemesi olarak kullanılmaktadır. Medikal kürk ürünler sağlığa olan sayısız faydası ile öne çıkmaktadır. Medikal ürünler renklendirme aşamasında da yumurta sarısı ile renk kazanıyor. Bu sayede medikal ürünlerin bitkisel ve doğal yöntemler ile hazırlanması bütünüyle sağlanmış oluyor. 

Madensel tabaklama: Krom bileşikleri ile derinin işlenmesi sonucu yapılan sepileme yöntemidir.

Finisaj: Ham derinin yüzey ve dokusuna istenilen şeklin verilmesi için uygulanan yöntem olarak bilinir.


Derinin Genel Özellikleri 

-  Yumuşak bir yapısı vardır. 

-  Dayanıklı ve bozulmaz bir yapı özelliğine sahiptir. 

-  Yüzeysel delikleri sayesinde hava ve su sirkülasyonuna olanak sağlamaktadır. 

-  Nemi emen ve tekrar dışarı atan bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda nefes alan bir dokusu bulunuyor.

-  esneme özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde deri, ayakkabı modellerinin çok daha kullanışlı olmasını sağlamaktadır.


Derinin Faydaları

-  Nefes alan dokusu sayesinde ayakları serin tutar.

-  Çabuk yırtılma ve bozulma riskleri taşımaz. 

-  Nemi emen özelliği sayesinde ayakta koku ve bakteri oluşmasını önler.

-  Doğal özellikleri sayesinde sağlık için de son derece faydalıdır.  

-  Esneyebilen yapısı ile deri ayakkabı modelleri, zaman içinde ayağın şeklini alır.


Deri Çeşitleri

Deri çeşitleri farklı ürün modellerinde kullanılmaktadır. Bazı deri yapı gereği çanta yapımında tercih edilirken, bazı deriler de giyim modelleri için kullanılmaktadır.  Aynı zamanda doku ve kalite bakımından da deri türlerinin çeşitliliği oldukça önemlidir.


Vidala: Sığır, dana ve at derilerinin krom tuzlarıyla tabaklanması yöntemi ile elde edilen deri türüdür. Finisaj işleminden geçen, çeşitli renklerde ve yumuşak dokuda olan deridir. Özellikle kışlık deri ayakkabı modellerinin, askeri botların üretiminde vidala deri türü kullanılır. 


Yağlı Deri: Kalın ve mat olan vidala deri türüdür. Bu deri türü, vidalaya kıyasla az da olsa su geçirme özelliği taşıyor. Bazı kışlık ayakkabılar yağlı deri ile üretilmektedir


Glase: Krom tuzlar ile işlem gören ham keçi derisi, sırça finisaj işlemi gören ve çeşitli renklere boyanan yumuşak yüzeyde derilerdir. 


Rugan: Dana, sığır, keçi, oğlak, deve, at ve koyun gibi hayvanların ham derilerinden elde edilmektedir. Tabaklama işlemi gördükten sonra finisaj yapılmış çok parlak görünüşe sahip olan yumuşak deridir.


Süet: Ham derinin krom tuzlarıyla tabaklanması sonrası elde edilen deridir. Finisaj işlemi gören bu deri çeşidi, yumuşak yünlü ve kadife dokuludur. Farklı renk alternatifleri bulunur. 


Nubuk: Deri cildinin zımparalanması sonrası elde edilen deridir. İki nedenle süetten farklıdır. Nubuk, daha kısa yün dokuya sahiptir ve daha toktur. Yüzeyi doku olarak kadifeye çok daha yakındır.


Lame ve Dore: Lame, metalik gümüş tona boyanan derilerdir. Dore ise, metalik sarı renge sahip olan deridir.


Nappa: Ayakkabı yapımında özellikle tercih edilen bu deri, daha diri ve tok işlenmektedir. Glase deri kadar belirgin gözenekleri yoktur. 


Florantik: Derinin sırça kısmının zımpara işlemi sonrası boyayla kapatılması ile elde edilir. İki renkli kullanılabilme özelliği taşır. Çok parlak finisaja sahiptir. Fırça ile üzerinden geçilmesi sonucu dalgalı bir görünüm kazanır.


Vejetal: Bitkisel taninler ile işlenen doğal deridir. Üzeri boya ile renklendirilmektedir. Çoğunlukta aksesuar üretiminde kullanılır. Boya ile renklendirilmeyen vejetal deriler, zaman içinde koyulaşarak farklı bir görüntü alır. Tamamen natürel olan bu derilerin bakımında hususi üretilen cilalar kullanılmalıdır.


Baskılı Deri: Derinin üst yüzeyine baskı yapılması sonucu elde edilmektedir. Metal plakalar üzerinde derinin üzerine yüksek basınç ve ısı ile baskı yapılarak hazırlanmaktadır.