Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Çeşitleri Ve Özellikleri
Deri Çeşitleri Ve Özellikleri
15 Ocak 2020

Deri Çeşitleri Ve Özellikleri

Deri, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar uzanan önemli bir materyaldir. Yaşamın her alanında kullanılan derinin hayatımızdaki yeri ayrı bir önem taşır. Özellikle de deri ceket, deri mont, deri ayakkabı ve deri aksesuar ürünleri, moda dünyasında ön plana çıkmaktadır. Deri ev eşya ürünleri de her zaman trend alternatiflerden biri sayılır. Derinin parlak, canlı ve şık görünümü; eşya ya da giyim modellerine ayrı bir hava katar. Aynı zamanda dayanıklı yapısı da oldukça önemli bir detay olarak öne çıkıyor. Sıkça kullanılan ve sevilen derinin birçok farklı çeşidi bulunur. Deri çeşitleri ve özellikleri hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgileri bu yazımızda sizler için derledik. Deri türleri nelerdir ve gerçek deri nasıl anlaşılır sorularının cevabını bu yazımızda öğrenebilirsiniz. Deri; sırt, boyun, etek ve bacak gibi belli bölümlerden oluşmaktadır. Dokusu en sık ve değerli olanı sırt bölümüdür. Deri, kullanım şekline göre farklı bölümlere ayrılmaktadır. Örneğin, giyim modelleri için deri çeşitleri, ayakkabı üretiminde kullanılan deri türleri ve deri dekoratif ürünler farklı işlemler sonucu elde edilmektedir. Giyim çeşitleri için kullanılan deriler, tabaklama ve finisaj işlemlerine göre sınıflandırılır. En eski materyallerden biri olan deri; modern tabaklama ve finisaj yöntemleri ile oldukça avantajlı bir kullanım sağlar.

Deri Tabaklama Yöntemi

Tabaklama, ham derinin kullanıma uygun hale getirilmesi ve derinin olumsuz özelliklerinin giderilmesi için gördüğü işlemdir. İki farklı tabaklama işlemi bulunmaktadır: bunlardan ilki bitkisel tabaklama yöntemi, diğeri ise madensel sepileme olarak bilinen tabaklama türüdür. 

Bitkisel tabaklama: Doğal bir süreç ile hazırlanan deri, tamamen bitkisel ürünler ile terbiye edilerek elde edilir.  Bitkisel tabaklama ile elde edilen koyun kürkü, özellikle medikal koyun postu ürünlerin ana malzemesi olarak kullanılmaktadır. Medikal kürkten yapılan ürünlerin sağlığa sayısız faydaları vardır.

Madensel tabaklama: Krom bileşikleri ile derinin işlenmesi sonucu yapılan deri tabaklama yöntemidir.

Finisaj: Derinin yüzey ve dokusuna istenilen tonların ve şekillerin verilmesi için uygulanan yöntem olarak bilinir.Hakiki Derinin Genel Özellikleri 

-  Yumuşak bir yapısı vardır. 

-  Dayanıklı ve kolay deforme olmayan bir özelliğine sahiptir. 

-  Doğal bir yapıya sahip, yüzeysel delikleri sayesinde hava ve su sirkülasyonuna olanak sağlar.

-  Nefes alan bir dokuya sahip olduğu için nem oluşumuna engel olur. 

-  Oldukça esnek bir dokusu vardır; bu özelliği sayesinde deri ayakkabının çok daha kullanışlı olmasını sağlar.Hakiki Derinin Faydaları

-  Nefes alan dokusu sayesinde; yazın serin, kışın sıcak tutar ve nem oluşmasını önler.

-  Çabuk yırtılma ve bozulma gibi riskler taşımaz. 

-  Nemi emen özelliği, ayakta koku ve bakteri oluşmasını önler.

-  Doğal özellikleri sayesinde sağlık için de son derece faydalıdır.  

-  Esneyebilen yapısı ile deri ayakkabı modelleri, zaman içinde ayağın şeklini alır.Deri Çeşitleri

Deri çeşitleri, birçok farklı üründe ve birçok farklı tasarımda karşımıza çıkar. Bazı deriler, yapıları gereği çanta yapımında tercih edilirken, bazı deriler ise giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda doku ve kalite bakımından da deri türlerinin çeşitliliği oldukça önemlidir. 


Vidala: Sığır, dana ve at derilerinin krom tuzlarıyla tabaklanması yöntemi ile elde edilen deri türüdür. Finisaj işleminden geçen, çeşitli renklerde ve yumuşak dokuda olan deridir. Özellikle kışlık deri ayakkabı modellerinin, askeri botların üretiminde vidala deri türü kullanılır. 


Yağlı Deri: Kalın ve mat olan vidala deri türüdür. Bu deri türü, vidalaya kıyasla az da olsa su geçirme özelliği taşıyor. Bazı kışlık ayakkabılar yağlı deri ile üretilmektedir


Glase: Krom tuzlar ile işlem gören ham keçi derisi, sırça finisaj işlemi gören ve çeşitli renklere boyanan yumuşak yüzeyde derilerdir. 


Rugan: Dana, sığır, keçi, oğlak, deve, at ve koyun gibi hayvanların ham derilerinden elde edilmektedir. Tabaklama işlemi gördükten sonra finisaj yapılmış çok parlak görünüşe sahip olan yumuşak deridir.


Süet: Ham derinin krom tuzlarıyla tabaklanması sonrası elde edilen deridir. Finisaj işlemi gören bu deri çeşidi, yumuşak ve kadife dokuludur. Farklı renk alternatifleri bulunur. 


Nubuk: Deri cildinin zımparalanması sonrası elde edilen deridir. İki nedenle süetten farklıdır. Nubuk daha pürüzsüz bir süet dokusuna sahiptir ve daha toktur. Yüzeyi, hissiyat olarak kadifeye çok daha yakındır.


Napa: Ayakkabı yapımında özellikle tercih edilen bu deri, daha diri ve tok işlenmektedir. Glase deri kadar belirgin gözenekleri yoktur. Diğer deri çeşitlerine oranla suya daha dayanıklıdır.


Florantik: Derinin sırça kısmının zımpara işlemi sonrası boyayla kapatılması ile elde edilir. İki renkli kullanılabilme özelliği taşır. Çok parlak finisaja sahiptir. Fırça ile üzerinden geçilmesi sonucu dalgalı bir görünüm kazanır.


Vejetal: Bitkisel taninler ile işlenen doğal deridir. Üzeri boya ile renklendirilmektedir. Çoğunlukta aksesuar üretiminde kullanılır. Boya ile renklendirilmeyen vejetal deriler, zaman içinde koyulaşarak farklı bir görüntü alır. Tamamen doğal olan bu derilerin bakımında hususi üretilen cilalar kullanılmalıdır.


Baskılı Deri: Derinin üst yüzeyine baskı yapılması sonucu elde edilmektedir. Metal plakalar üzerinde derinin üzerine yüksek basınç ve ısı ile baskı yapılarak hazırlanmaktadır.


Mantar: Ayakkabı modellerinin taban ve topuk kısmında kullanılır. Mantar tozu ve kauçuk karışımıdır. Hafif ve termik özelliği olan bir tabandır.