Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Nasıl Üretilir
Deri Nasıl Üretilir
28 Mart 2019

Deri Nasıl Üretilir

Deri tabaklama, bir diğer adı ile sepileme olarak da bilinen ham deriyi işleme yöntemidir. Ham deriyi işleme yöntemleri farklı şekillerde yapılabilmektedir. Birçok farklı deri sepileme yöntemi mevcuttur. Derinin fiziksel ve kimyasal işlemler sonrası endüstriyel bir üretim malzemesi olarak kullanılır hale gelmesine tabaklama adı verilmektedir. Bu yöntem sonucu elde edilen deri, istenilen şekil ve model de üretilebilmektedir. Giyim, dekor ve aksesuar ürünlerinin üretim malzemesi olarak kullanılmaktadır. 


Deri Nasıl Tabaklanır

Tabaklama işlemi görecek olan deri, ilk olarak özenle soyulur ve bakterilerden kurtulması için yıkanır. İnce bir tuz tabakası ile kaplanan deri, uygun bir bölgede kuruması için bırakılmaktadır. Tabaklama yöntemine göre kullanılacak malzemeler hazırlanır ve gereken işlemler yapılmaya başlar. Bitkisel tabaklama ile hazırlanan postların renklendirme işleminde yumurta sarısı kullanılmaktadır. 


Deri Tabaklama Yöntemleri

Kromlama: Eski yöntemlerden biri olan krom ile tabaklama yöntemi, krom ya da krom tuzu kullanılmaktadır. Krom ile işlenen deri özgün bir renk tonu ve yumuşak bir doku kazanır. Ancak zararlı bir yöntem olduğu için zaman içinde bırakılmıştır. Doğa ve insan için zararlıdır. Bu nedenle günümüzde uygulanan bir tabaklama yöntemi değildir.

Bitkisel Tabaklama: En bilinen sepileme işlemlerinden biri olan bitkisel tabaklama, Doğal yöntemler ile derinin işlenmesidir. Akasya, meşe odunu ve keçiboynuzu gibi bitkilerden özellikle sıkça faydalanılır. Bu şekilde tabaklama işlemi gören deriler, kitap ciltlerinde ve zırhlarda özellikle tercih edilmektedir.

Fiziksel Tabaklama: Dış faktörlerden bağımsız olarak yapılan bir tabaklama işlemidir. Sadece deri içinde yer alan bağ dokusunun kırılması sonucu elde edilir. Bu yöntem ile tabaklama yapabilen az sayıda usta vardır. Deri bu işlem sonrası yumuşar, suya girdikten sonra ise sertleşir ve yapısı bozulur. 

Aldehite Tabaklama: Beyaz ve krem renkli deri elde etmek amacı ile yapılan tabaklama işlemidir. Bu yöntemin uygulamasında oxazolidin ve glutaraldehyde bileşenleri kullanılır. Deri giyim, döşeme ve ayakkabı üretiminde çoğunlukta kullanılan deri çeşitleri bu yöntem ile elde edilir. Özellikle keçi derisi bu işlem sonrası oldukça yumuşak ve emici bir doku kazanır. 

Alum Tabaklama: Tuzlama olarak da bilinen bir tabaklama çeşididir. Doğal protein bileşenleri olan un ve yumurta beraber kullanılarak yapılan sepileme işlemidir. Sert deri elde etmek istendiğin de tercih edilen bu yöntem, doğal malzeme ile yapıldığı için suya dayanıklı değildir. 

Yapay Tabaklama: Beyaz deri elde etmek amacı ile yapılan tabaklamadır. Bitkisel tabaklama ile elde edilen ürünlerin zamanla hammaddesine dönmesi, yapay tabaklama yöntemini doğurmuştur. Novolac ve Neradol gibi güzel kokuya sahip polyerler ile tabaklama işlemi gerçekleştirilmektedir. 


Deri Nasıl Dikilir

Deri, normal kumaştan daha farklı ve kalın bir yapıdadır. Deri ürünlerin dikimi için özel endüstriyel makineler bulunuyor. Günümüzde hobi olarak deri dikimi ile ilgilenenler için de deri dikim kitleri bulunmaktadır. Yıpranan ve yırtılan deri ürünlerin onarılması için de deri tamir kitleri oldukça yardımcı olmaktadır. Deri, doku olarak normal kumaşa kıyasla daha sert bir yapıya sahiptir. Evde kendi imkânlarınız ile deri giyim ürünlerini onarmanız zor olabilir. Bunun için mutlaka bir terziye başvurmanız gerekecektir. Fakat ufak onarım işlemlerini tamir ve onarım kiti yardımı ile evde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Bu işlem için deri dikim aparatları internet üzerinden de satılmaktadır. 


Deri Ceket Nasıl Tamir Edilir

Evde yıpranan deri mont ve ceket modellerinizi isteğe göre deri dikim terzilerine emanet edebilirsiniz. Deri ceket tamiri için yapılması gereken onarım işlemleri, meydana gelen hasara göre değişiklik göstermektedir. Kullanımdan kaynaklı ya da zaman içinde oluşan hasarlar kısa sürede onarılmalıdır. Deri bakımı bu konuda oldukça önemli bir konudur. Yanlış katlama yöntemleri ile bile deride kırışıklık ve soyulmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda uygun bir deri terzisi yardımıyla yıpranan deri parça değiştirilmelidir. Deri dikimi her zaman ustalık istemektedir. Yanlış yapılan bir tamirin daha sonra telafisi mümkün olmayabilir. Deri üzerinde yanlış yapılan bir dikim sonucu iğne izi kalıcı hale gelebilir. Bu tarz izler deri üzerinde görünür şekilde kalacaktır. Bu nedenle tek seferde doğru şekilde deri tamiri yapılmalıdır. Bu nedenden ötürü de deri ceket tamiri yaptırmaya karar verdiğiniz zaman, bu işin ustası olan kişi ve işletmeleri seçmelisiniz. Yırtık tamiri için ise, parça değişimine gerek yoktur. Direk yırtılan kısmı tamir ederek de bu işlemi yapabilirsiniz. 


Deri Çanta Ve Cüzdan Dikimi

Deri çanta modelleri her dönem moda olmaktadır. İstediğiniz her stil deri çantayı satın alabilirsiniz ya da kendiniz de dikebilirsiniz. İnternette deri çanta nasıl dikilir konulu sayısız öneri bilgisi bulabilirsiniz. Aynı zamanda daha önceden aldığınız ve yıpranan deri çanta modelinizi de tamir ederek kullanmaya devam edebilirsiniz. Deri dikim kiti yardımı ile de istediğiniz çanta ve cüzdan modelini dikmeniz mümkün. Öncelikle dikmek istediğiniz çanta modelinin kalıbını çıkarmanız ve daha sonra deriyi ona uygun kesmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise, dikeceğiniz kısımları yapıştırıcı yardımı ile yapıştırarak sabitleyin. Sabitlediğiniz kısımlarda bir delgeç ya da saraç iğne yardımı ile istediğiniz aralıkta delikler açarak dikiş yerlerini belirleyin. Tüm bu işlemlerin sonunda deri dikim ipi ve iğne yardımı ile dikiş işlemini tamamlayabilirsiniz. Açtığınız deliklerden iğneyi geçirerek dikim işlemini yapabilirsiniz. Temelde bu teknik ile çanta ve cüzdan modellerini hobi olarak kendi başınıza rahatlıkla dikebilirsiniz.


Deri Dikim Kiti Nedir

Deri hobi seti ya da deri dikim kiti gibi hazır malzemeler ile deri ürünlerinizi onarabilirsiniz.  Deri dikimi için lazım olan her tarz deri araçları, bir kutu içerisinde toplanmaktadır. Parça parça almak yerine bir kutu içerisinde hepsini temin etmeniz mümkün. Online alışveriş ile ya da hobi malzemeleri satan bir mağaza üzerinden rahatlıkla deri el aletleri seti temin edebilirsiniz. Aynı zamanda deforme olan deri giyim modellerini ve deri ayakkabıları yine deri tamir kiti yardımı ile rahatlıkla onarabilirsiniz. Deri döşemelerde meydana gelen aşınmalar sonucu, yıpranmalar oluşabilir. Deri tamir kiti bu konuda deri yüzeyleri orjinline birebir yakın oranında onarabilmektedir. Deri yırtılmaların dikilmesi sonrası meydana gelen dikiş izlerini de yine tamir kiti yardımı ile kamufle edebilirsiniz. Farklı renk seçenekleri ile satışa sunulan tamir kiti ürünler, istediğiniz rengi elde etmenizi de kolaylaştırmaktadır. Deri tamir seti içerisinde yer alan deri şablonlardan kullanacağınız renge en yakın parçayı seçerek de işleminizi tamamlayabilirsiniz. Deri tamir kiti yardımı ile evde ve otomobilinizde yer alan deri yüzeylerde oluşan yıpranmaları rahatlıkla onarabilirsiniz. 


Deri Parçaları Değerlendirme

Eski deri montunuzu atmak yerine yeni bir forma kavuşturmak istiyorsanız eğer, pratik şekilde el dikimi deri çanta yapabilirsiniz. Tarif ettiğimiz şekilde eski deri montunuz ile bir çanta dikebilirsiniz. Deri cüzdan modelleri de yine deriyi değerlendirmek adına evde yapılabilecek parçalardan biridir. Deri defter kılıfı yapımı konusunda da internette yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. Derinin uyarlanabileceği birçok el yapımı ürün bulunuyor. Elinizde fazla bulunan deri parçalarını atmak yerine deri bileklik yapımında da kullanabilirsiniz. Son yıllarda deri kalemlik modelleri de oldukça popüler olmaktadır. Rulo şeklinde sarılabilen ve içine kalem ya da resim fırçalarının yerleştirilebileceği deri kalemlik modelleri de yapabilirsiniz. Deri el yapımı ürünler için deri dikiminin inceliklerini öğrenmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda deri kumaş parçaları satan yerlerden istediğiniz tarzda ve renkte deri parçaları alarak da istediğiniz renkte deri tasarımlar hazırlayabilirsiniz.

Erkek Deri Ceket