Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Kokusu Nasıl Giderilir
Deri Kokusu Nasıl Giderilir
02 Nisan 2019

Deri Kokusu Nasıl Giderilir

Tabaklama işlemi ile elde edilen deri, insan derisi ile benzer gözeneklere sahiptir. Bu nedenle insan dokusu gibi nefes alan bir özellik taşır. Deri giyim çeşitleri, gözenekli yapısı nedeni ile bulundukları ortamın kokusunu kolaylıkla içine hapsedebilir. Bu durumda rutubet, kir, toz, sigara dumanı gibi etkenler kötü koku oluşmasına neden olur. Deri bir giysi üzerine bir sıvı ya da yemek döküldüğü zaman her ne kadar silip, temizleseniz bile mikro gözeneklerde kirin yer edinmesini önleyemezsiniz. Tüm bu etkenler sonucu deri üzerinde istenmeyen kokular meydana gelir. Bu durum sizi deri ürünleri kullanmaktan alıkoymamalıdır çünkü deri üzerinde meydana gelen kötü kokuları oldukça kolay yöntemler ile önleyebilirsiniz. 


Kuru Derinini Kokusu Nasıl Giderilir

Kötü kokudan arındırmak istediğiniz ürünün dokusu da oldukça önemli bir detaydır. Kuru dokuya sahip bir deri ürünü, kötü kokudan arındırmak için kesinlikle parfüm ve benzeri şeylere başvurmamalısınız. Parfüm içerisinde yer alan alkol olumsuz bir etkiye yol açabilir ve derinin yapısını bozarak deforme olmasına neden olur. Sirke ve soda gibi asit içeren sıvılar ile de deri temizliği yapmaktan uzak durmanızı öneririz. Asit derinin ömrünü kısaltacaktır. Yapmanız gereken en ideal yöntem, deriyi nemli bir bez yardımı ile oval hareketler eşliğinde silmek olacaktır. Havadar bir alanda bir süre bekletmeniz olumsuz kokudan kurtulmanızı sağlar. Eğer bu uygulamadan sonuç elde edemiyorsanız yağ bazlı deri temizleme ürünlerinden de destek alabilirsiniz. Bu tarz deri bakım ürünleri, deri giyim ürünlerinizin ömrünü de uzatacaktır. Kuru deri üzerinden, en pratik koku giderme uygulamalarından biri de vazelin ve pamuk yardımıyla deriyi silmek olacaktır. 


Islak Derinin Kokusu Nasıl Giderilir

Yağmurlu günlerde deri ceket ile bir kombin yaptıysanız eğer, ıslak deri kokusu kaçınılmaz olacaktır. Bu durum ile baş etmenin en birinci kuralı elbette deriyi uygun koşullarda kurutmak olacaktır. Islak deriyi kuruturken deforme olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Direk sıcaklık veren bir ısıtıcı önünde yakın mesafede kurutmamalısınız. Islak deri güneş altında da kurutulmamalıdır. Islak kokunun deri üzerinde yer etmemesi için saç kurutma makinesini değerlendirebilirsiniz. 40-50 cm uzaklıktan deri giyim modelinizin üzerine tutarak deri ürünü kurutabilirsiniz. Fakat ceketinize zarar verme ihtimali olduğundan pek tavsiye etmiyoruz. Islanan ceketinize direkt ısı teması yaparsanız, deri kumaşa zarar verirsiniz. Bunun yerine; bir bez yardımıyla sildikten sonra açık havada kurumaya bırakmanız yararınıza olacaktır. 


Rutubetli Deri Kokusu Nasıl Giderilir

Nemli ya da rutubetli deri kokusu gidermenin de yöntemi oldukça kolaydır. Kötü kokudan kurtarmaya çalıştığınız deri ürünü, kâğıda sarın ve bir hafta süre ile kapalı bir kutuda bekletin. Koyu tonlarda bir deri giyimi gazete kâğıdına sarabilirsiniz. Renkli tonlara sahip bir deri ürünü ise, beyaz kâğıda sarmanızı öneririz. Bu sayede kâğıt deri üzerinde oluşan nem ve rutubet kokusunu alacaktır. Bir hafta sonrasında deri üzerinden nemin gittiğini göreceksiniz. Eğer rutubet kokusu devam ediyorsa bu durumda kuru deriden kötü koku çıkarma işlemini uygulayabilirsiniz. 


Deri Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Şık görünüşleri ve uzun ömürlü yapıları nedeni ile deri ayakkabı modelleri, en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Deri ayakkabı, kadın ve erkeklerin her zaman öncelik verdiği alternatiflerin başında gelir. Her yaş grubuna göre deri ayakkabı modeline rastlamak mümkün. Çok sevilen deri ayakkabıların daha sağlıklı bir kullanım sunması açısından dikkat edilmesi gereken püs noktaları vardır. Deri ayakkabı uzun müddet giyilmemeli ve uzun süre yağmur suyuna maruz bırakılmamalıdır. Aksi halde kötü koku oluşmasına neden olur. Deri ayakkabının kötü kokması durumunda alacağınız bazı önlemler sizin için kurtarıcı bir çözüm olacaktır. Deri ayakkabıların kötü koku oluşturmaması için mutlaka havalandırılmaları büyük önem taşır. 


Ayakkabıda Kötü Koku Nasıl Önlenir

Deri ayakkabıda kötü koku nasıl önlenir diye düşünüyorsanız eğer, bir süre deri ayakkabınızı kullanmaya ara vermeniz yeterli olacaktır. Havalandırarak kullanmak deri ayakkabı modellerini daha uzun ömürlü hale getirecektir. Lavanta gibi güzel kokulu bitkilerden de destek alabilirsiniz. Deri ayakkabı modelini havalandırırken içerisinde lavanta kesesini de bekletebilirsiniz. Bu işlem ayakkabınız içinde yer eden kötü kokuyu gidermekle kalmayacak aynı zamanda hoş bir koku etkisi bırakacaktır. 


Ayakkabı Tabanlığı Kullanmanın Önemi

Ayakkabıda kötü koku oluşmasının en temel etkenlerinden biri de ayak terlemesidir. Terin ayakkabıya sinmesi sonucu kötü koku meydana gelir. Bu gibi durumlarda oluşan kötü kokuyu engellemek için ise, ayakkabıda ter oluşumunu önlemek gerekir. Ayakkabı içerisine ter emici taban yerleştirmek sizi bu problemden kurtarabilir. Tabanlığın belli sürelerde çıkarılması havalandırılması ya da yıkanıp kurutularak tekrar ayakkabıya yerleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle yağmurlu günlerde bir aksilik sonucu deri ayakkabınız ıslandığında, onu mutlaka kurutmanız gerekir. Ayakkabıları kurutmak için havadar bir ortam tercih etmeyi ihmal etmeyin. 


Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubetli bir yerde uzun süre beklemek ya da uzun süre yağmura ve suya maruz bırakmak, deri mont modellerinde kötü kokuya neden olacaktır. Bunu önlemenin ise birçok yolu bulunur. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde deri üzerinde meydana gelen rutubet kokusunu giderebilirsiniz. Aynı şekilde ıslak deriyi hemen kurutmak için fön makinesini kullanarak nem oluşmasını önleyebilirsiniz. Fakat ceketinizin deforme olmaması için fön makinenizi yakın mesafeden tutmamanızı ve direkt güneşe maruz bırakmadan açık havada kurutmanızı öneririz.  


Deri Çanta Kokusu Nasıl Giderilir

Deri çanta, kadın ve erkeklerin en yoğun kullanıldığı aksesuarların başında gelir. Yeni alınan deri çanta modelinde kötü koku olabilir ya da bir süre dolapta bekletilen çantalarda olumsuz kokular oluşabilir. Böyle bir durumda sabunlu sudan yardım alabilirsiniz. Bir su içerisinde hoş kokulu bir sabunu köpürtün. Daha sonra bu suda yıkadığınız pamuklu bir bezi iyice sıkın. Hafif nemli bir hal alan bu sabunlu bez ile deri çantanızı silebilirsiniz. Daha sonra ise, kuruması için havadar bir yere asmanız yeterli olacaktır. Bir diğer kolay yöntem ise, gazete kâğıtları ile olandır. Rutubet ya da kötü koku nedeni ile sizi rahatsız eden çantanızın içine kuru gazete kâğıdını yerleştirin. Bu şekilde bir hafta süre kadar bekletin. Sonrasında kötü kokunun tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. Deri Tayt Kokusu Nasıl Giderilir

Deri tayt modelleri de yeni sezon trendlerinin başında gelir. Kombinleri kolaylıkla tamamlayan bu şık parçalar, derinin parlak ve kullanışlı yapısı ile birleşerek uzun vadeli bir kullanım sunar. Deri tayt modellerinde de olumsuz koku problemleri yaşamanız mümkün. Bu gibi durumlarda yine yukarıda bahsettiğimiz deriden kötü koku giderme çözümlerini uygulayabilirsiniz.


Deride Kötü Koku Nasıl Önlenir

Deri ürünler üzerinde, olumsuz kötü kokuların oluşmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli detay, ıslaklığa ya da rutubete maruz kalmamaları olacaktır. Nem ve suya maruz kalmaması deride kötü koku oluşmasına neden olur. Deri ürünlerinizde, suya ve neme neden olan durumlardan kaçınmanız etkili bir korunma yöntemi olacaktır. Aynı zamanda muhtemel bir ıslanma durumunda, bir bez yardımıyla ıslaklığını alın ve daha sonra açık alanda ürünü, kendine gelmesi için dinlenmeye bırakın.