Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Kokusu Nasıl Giderilir
Deri Kokusu Nasıl Giderilir
02 Nisan 2019

Deri Kokusu Nasıl Giderilir

Tabaklama işlemi ile elde edilen deri, insan derisi ile benzer gözeneklere sahip olmaktadır. Bu sayede nefes alan bir doku özelliği taşır. Gözenekli yapı nedeni ile deri giyim çeşitleri bulundukları ortamın kokusunu kolaylıkla içine hapsedebilir. Bu durumda rutubet, kir ve toz gibi etkenler olumsuz deri kokusuna neden olabilmektedir. Deri bir giysi üzerine bir sıvı ya da yemek döküldüğü zaman her ne kadar silip, temizleseniz bile mikro gözeneklerde kirin yer edinmesini önleyemezsiniz. Tüm bu etkenler sonucu deri üzerinde istenmeyen kokular meydana gelmektedir. Bu durum sizi deri kullanmaktan alıkoymamalı. Deri üzerinde meydana gelen kötü kokuları oldukça kolay yöntemler ile önleyebilirsiniz. 


Kuru Derinini Kokusu Nasıl Giderilir

Kötü kokudan arındırmak istediğiniz ürünün dokusu da oldukça önemli bir detaydır. Kuru dokuya sahip bir deri ürünü kötü kokudan arındırmak için kesinlikle parfüm ve benzeri şeylere başvurmamalısınız. Parfüm içerisinde yer alan alkol olumsuz bir etkiye yol açacaktır. Derinin yapısını bozarak deforme olmasına neden olacaktır. Sirke ve soda gibi asit içeren sıvılar ile de deri temizliği yapmaktan uzak durmanızı öneririz. Asit derinin ömrünü kısaltacaktır. Yapmanız gereken en ideal yöntem, deriyi nemli bir bez yardımı ile oval hareketler eşliğinde silmek olacaktır. Havadar bir alanda bir süre bekletmeniz olumsuz kokudan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer bu uygulamadan sonuç elde edemiyorsanız yağ bazlı deri temizleme ürünlerinden de destek alabilirsiniz. Bu tarz deri bakım ürünleri, deri giyim modellerinizin ömrünü de uzatacaktır. En pratik kuru deri üzerinden koku giderme uygulamalarından biri de vazelin ve pamuk yardımıyla deriyi silmek olacaktır. 


Islak Derinin Kokusu Nasıl Giderilir

Yağmurlu günlerde deri ceket ile bir kombin yaptıysanız eğer, ıslak deri kokusu kaçınılmaz olacaktır. Bu durum ile baş etmenin en birinci kuralı elbette deriyi uygun koşullarda kurutmak olacaktır. Islak deriyi kuruturken deforme olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Direk sıcaklık veren bir ısıtıcı önünde yakın mesafede kurutmamalısınız. Islak deri güneş altında da kurutulmamalıdır. Islak kokunun deri üzerinde yer etmemesi için saç kurutma makinesini değerlendirebilirsiniz. 40-50 cm uzaklıktan deri giyim modeliniz üzerine tutarak deri ürünü kurutabilirsiniz. 


Rutubetli Deri Kokusu Nasıl Giderilir

Nemli ya da rutubetli deri kokusu gidermenin de yöntemi oldukça kolaydır. Kötü kokudan kurtarmaya çalıştığınız deri ürünü, kâğıda sarın ve bir hafta süre ile kapalı bir kutuda bekletin. Koyu tonlarda bir deri giyimi gazete kâğıdına sarabilirsiniz. Renkli tonlara sahip bir deri ürünü ise, beyaz kâğıda sarmanızı öneririz. Bu sayede kâğıt deri üzerinde oluşan nem ve rutubet kokusunu alacaktır. Bir hafta sonrasında deri üzerinden nemin gittiğini göreceksiniz. Eğer rutubet kokusu devam ediyorsa bu durumda kuru deriden kötü koku çıkarma işlemini uygulayabilirsiniz. 


Deri Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Şık görünüşleri ve uzun ömürlü yapıları nedeni ile deri ayakkabı modelleri öne çıkıyor.  Deri ayakkabı, kadın ve erkeklerin her zaman öncelik verdiği alternatiflerin başında geliyor. Her yaş grubuna göre deri ayakkabı modeline rastlamak mümkün. Çok sevilen deri ayakkabıların daha sağlıklı bir kullanım sunması açısından dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunuyor. Deri ayakkabı uzun müddet giyilmemeli ve yağmurlu havalarda kullanılmamalıdır. Aksi halde kötü koku meydana getirebilirler. Deri ayakkabının kötü kokması durumunda alacağınız bazı önlemler sizin için kurtarıcı bir çözüm olacaktır. Deri ayakkabıların kötü koku oluşturmaması için mutlaka havalandırılmaları gerekmektedir. 


Ayakkabıda Kötü Koku Nasıl Önlenir

Deri ayakkabıda kötü koku nasıl önlenir diye düşünüyorsanız eğer, bir süre deri ayakkabınızı kullanmaya ara vermeniz yeterli olacaktır. Havalandırarak kullanmak deri ayakkabı modellerini daha uzun ömürlü hale getirecektir. Lavanta gibi güzel kokulu bitkilerden de destek alabilirsiniz. Deri ayakkabı modelini havalandırırken içerisinde lavanta kesesini de bekletebilirsiniz. Bu işlem ayakkabınız içinde yer eden kötü kokuyu gidermekle kalmayacak aynı zamanda hoş bir koku etkisi bırakacaktır. 


Ayakkabı Tabanlığı Kullanmanın Önemi

Ayakkabıda kötü koku oluşmasının en temel etkenlerinden biri de ayak terlemesidir. Terin ayakkabıya sinmesi sonucu kötü koku meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda oluşan kötü kokuyu engellemek için ise, ayakkabıya terin yerleşmesini önlemek gerekiyor. Ayakkabı içerisine ter emici taban yerleştirmek sizi bu problemden kurtarabilir. Tabanlığın belli sürelerde çıkarılması havalandırılması ya da yıkanıp kurutularak tekrar ayakkabıya yerleştirilmesi gerekmektedir. Yağmurlu günlerde özellikle aksilik sonucu deri ayakkabınız ıslanmışsa eğer, onu mutlaka kurutmalısınız. Ayakkabıları kurutmak için havadar bir ortam tercih etmeyi ihmal etmeyin. 


Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir

Rutubetli bir yerde uzun süre beklemek ya da yağmurda ıslanmak deri mont modellerinde kötü kokuya neden olacaktır. Bunu önlemenin ise birçok yolu bulunuyor. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde deri üzerinde meydana gelen rutubet kokusunu giderebilirsiniz. Aynı şekilde ıslak deriyi hemen kurutmak için fön makinesini kullanarak nem oluşmasını önleyebilirsiniz. 


Deri Çanta Kokusu Nasıl Giderilir

Deri çanta, kadın ve erkeklerin en yoğun kullanıldığı aksesuarların başında geliyor. Yeni alınan deri çanta modelinde kötü koku olabilir ya da bir süre dolapta bekletilen çantalarda olumsuz kokular meydana gelebilmektedir. Bu durum karşısında sabunlardan yardım alabilirsiniz. Bir su içerisinde hoş kokulu bir sabunu köpürtün. Daha sonra bu suda yıkadığınız pamuklu bir bezi iyice sıkın. Hafif nemli bir hal alan sabunlu bez ile deri çantanızı silebilirsiniz. Daha sonra ise, kuruması için havadar bir yere asmanız yeterli olacaktır. Bir diğer kolay yöntem ise, gazete kâğıtları ile olandır. Rutubet ya da kötü koku nedeni ile sizi rahatsız eden çantanızın içine kuru gazete kâğıdını yerleştirin. Bu şekilde bir hafta süre kadar bekletin. Sonrasında kötü kokunun tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. 


Deri Tayt Kokusu Nasıl Giderilir

Deri tayt modelleri de yeni sezonun trend giyimlerinin başında yer alıyor. Kombinleri kolaylıkla tamamlayan bu şık parçalar derinin parlak ve kullanışlı yapısı ile birleşerek uzun vadeli bir kullanım sunuyor. Deri tayt modellerinde de olumsuz koku problemleri yaşamanız mümkün. Bu gibi durumlarda da yine yukarıda bahsettiğimiz deriden kötü koku giderme çözümlerini uygulayabilirsiniz.


Deride Kötü Koku Nasıl Önlenir

Deri ürünler üzerinde olumsuz kötü kokuların oluşmasını önlemek için en fazla dikkat etmeniz gereken konu ıslaklığa ya da rutubete maruz kalmamaları olacaktır. Nem ve suya maruz kalmak deride direk olumsuz kokuya neden oluyor. Deri ürünlerinizin ıslanmasına neden olacak durumlardan kaçınmanız etkili bir korunma yöntemi olacaktır. Aynı zamanda muhtemel bir ıslanma durumunda mutlaka deriyi fön makinesi yardımı ile kurutun ve havadar bir ortamda kendine gelmesi için dinlenmeye bırakın.