surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Kokusu Nasıl Giderilir?
Deri Kokusu Nasıl Giderilir?
02 Aralık 2018

Deri Kokusu Nasıl Giderilir?

Tabaklama işlemi ile elde edilen deri, insan derisi ile benzer gözeneklere sahiptir. Bu nedenle insan dokusu gibi nefes alan bir özellik taşır. Deri giyim çeşitleri, gözenekli yapısı nedeni ile bulundukları ortamın kokusunu kolaylıkla içine hapsedebilir. Bu durumda rutubet, kir, toz, sigara dumanı gibi etkenler kötü koku oluşmasına neden olur. Deri bir giysi üzerine bir sıvı ya da yemek döküldüğü zaman her ne kadar silinip temizlense bile mikro gözeneklerde kirin yer edinmesini önleyemezsiniz. Tüm bu etkenler sonucu deri üzerinde istenmeyen kokular meydana gelir. Bu durum sizi deri ürünleri kullanmaktan alıkoymamalıdır çünkü deri üzerinde meydana gelen kötü kokuları oldukça kolay yöntemlerle giderebilirsiniz.

AyakkabıKuru Derinin Kokusu Nasıl Giderilir?

Kuru Derinin Kokusu Nasıl Giderilir?

Kötü kokudan arındırmak istediğiniz ürünün dokusu oldukça önemli bir detaydır. Kuru dokuya sahip bir deri ürünü, kötü kokudan arındırmak için kesinlikle parfüm ve benzeri şeylere başvurmamalısınız. Parfüm içerisinde yer alan alkol olumsuz bir etkiye yol açabilir ve derinin yapısını bozarak deforme olmasına neden olur. Sirke ve soda gibi asit içeren sıvılar ile de deri temizliği yapmaktan uzak durmanızı öneririz. Asit derinin ömrünü kısaltacaktır. Yapmanız gereken en ideal yöntem, deriyi nemli bir bez yardımı ile oval hareketler eşliğinde silmek olacaktır. Havadar bir alanda bir süre bekletmeniz olumsuz kokudan kurtulmanızı sağlar. Eğer bu uygulamadan sonuç elde edemiyorsanız yağ bazlı deri temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Kuru deri üzerinden, en pratik koku giderme uygulamalarından biri de vazelin ve pamuk yardımıyla deriyi silmek olacaktır. 

Islak Deri Kokusu

Islak Derinin Kokusu Nasıl Giderilir?

Yağmurlu günlerde deri ceketle bir kombin yaptıysanız, ıslak deri kokusu kaçınılmaz olacaktır. Bu durum ile baş etmenin en birinci kuralı elbette deriyi uygun koşullarda kurutmak olacaktır. Islak deriyi kuruturken deforme olmamasına dikkat etmelisiniz. Direk sıcaklık veren bir ısıtıcı önünde yakın mesafede kurutmamalısınız. Islak deri güneş altında da kurutulmamalıdır. Islak kokunun deri üzerinde yer etmemesi için düşük ayarda ve uzaktan tutarak kullanmak şartıyla saç kurutma makinesini değerlendirebilirsiniz. 40-50 cm uzaklıktan deri giyim modelinizin üzerine tutarak deri ürünü kurutabilirsiniz. Fakat ceketinize zarar verme ihtimali olduğundan pek tavsiye etmiyoruz. Islanan ceketinize direkt ısı teması yaparsanız, deriye zarar verirsiniz. Bunun yerine; bir bez yardımıyla sildikten sonra açık havada kurumaya bırakmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Rutubetli Deri Kokusu

Rutubetli Deri Kokusu Nasıl Giderilir?

Nemli ya da rutubetli deri kokusu gidermenin yöntemi oldukça kolaydır. Kötü kokudan kurtarmaya çalıştığınız deri ürünü, kağıda sarın ve bir hafta süre ile kapalı bir kutuda bekletin. Koyu tonlarda bir deri giyimi gazete kağıdına sarabilirsiniz. Renkli tonlara sahip bir deri ürünü ise, beyaz kağıda sarmanızı öneririz. Bu sayede kağıt deri üzerinde oluşan nem ve rutubet kokusunu alacaktır. Bir hafta sonrasında deri üzerinden nemin gittiğini göreceksiniz. Eğer rutubet kokusu devam ediyorsa bu durumda kuru deriden kötü koku çıkarma işlemini uygulayabilirsiniz. 

Deri Ayakkabı Kokusu

Ayakkabı


Deri Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Şık görünüşleri ve uzun ömürlü yapıları nedeni ile deri ayakkabı modelleri, en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Deri ayakkabı, kadın ve erkeklerin her zaman öncelik verdiği alternatiflerin başında gelir. Her yaş grubuna göre deri ayakkabı modeline rastlamak mümkün. Çok sevilen deri ayakkabıların daha sağlıklı bir kullanım sunması açısından dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Deri ayakkabı uzun müddet giyilmemeli ve uzun süre yağmur suyuna maruz bırakılmamalıdır. Aksi halde kötü koku oluşmasına neden olur. Deri ayakkabının kötü kokması durumunda alacağınız bazı önlemler sizin için kurtarıcı bir çözüm olacaktır. Deri ayakkabıların kötü koku oluşturmaması için mutlaka havalandırılmaları büyük önem taşır. 

Ayakkabıda Kötü Koku Nasıl Geçer?

Ayakkabıda Kötü Koku Nasıl Önlenir?

Deri ayakkabıda kötü koku nasıl önlenir diye düşünüyorsanız, bir süre deri ayakkabınızı kullanmaya ara vermeniz yeterli olacaktır. Havalandırarak kullanmak deri ayakkabıları daha uzun ömürlü hale getirecektir. Lavanta gibi güzel kokulu bitkilerden de destek alabilirsiniz. Deri ayakkabı modelini havalandırırken içerisinde lavanta kesesini de bekletebilirsiniz. Bu işlem ayakkabınız içinde yer eden kötü kokuyu gidermekle kalmayacak aynı zamanda hoş bir koku etkisi bırakacaktır. 

Ayakkabı Tabanlığı Hakkında

Ayakkabı Tabanlığı Kullanmanın Önemi

Ayakkabıda kötü koku oluşmasının en temel etkenlerinden biri de ayak terlemesidir. Terin ayakkabıya sinmesi sonucu kötü koku meydana gelir. Bu gibi durumlarda oluşan kötü kokuyu engellemek için ise, ayakkabıda ter oluşumunu önlemek gerekir. Ayakkabı içerisine ter emici taban yerleştirmek sizi bu problemden kurtarabilir. Tabanlığın belli aralıklarla çıkarılarak havalandırılması ya da yıkanıp kurutularak tekrar ayakkabıya yerleştirilmesi gerekmektedir. Özellikle yağmurlu günlerde bir aksilik sonucu deri ayakkabınız ıslandığında, onu mutlaka kurutmanız gerekir. Ayakkabıları kurutmak için havadar bir ortam tercih etmeyi ihmal etmeyin. 

Deri Ceket Kokusu

Deri Ceket Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubetli bir yerde uzun süre beklemek ya da uzun süre yağmura ve suya maruz bırakmak, deri mont modellerinde kötü kokuya neden olacaktır. Bunu önlemenin ise birçok yolu bulunur. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde deri üzerinde meydana gelen rutubet kokusunu giderebilirsiniz. Aynı şekilde ıslak deriyi hemen kurutmak için düşük ayarda ve uzaktan tutmak şartıyla fön makinesini kullanabilirsiniz. Fakat ceketinizin deforme olmaması için fön makinenizi yakın mesafeden tutmamanızı ve direkt güneşe maruz bırakmadan açık havada kurutmanızı öneririz.  

Deri Çanta Kokusu

Deri Çanta Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri çanta, kadın ve erkeklerin en yoğun kullandığı aksesuarların başında gelir. Yeni alınan deri çanta modelinde kötü koku olabilir ya da bir süre dolapta bekletilen çantalarda olumsuz kokular oluşabilir. Böyle bir durumda sabunlu sudan yardım alabilirsiniz. Bir su içerisinde hoş kokulu bir sabunu köpürtün. Daha sonra bu suda yıkadığınız pamuklu bir bezi iyice sıkın. Hafif nemli bir hal alan bu sabunlu bezle deri çantanızı silebilirsiniz. Daha sonra ise, kuruması için havadar bir yere asmanız yeterli olacaktır. Bir diğer kolay yöntem ise, gazete kağıtları ile olandır. Rutubet ya da kötü koku nedeni ile sizi rahatsız eden çantanızın içine kuru gazete kağıdını yerleştirin. Bu şekilde bir hafta süre kadar bekletin. Sonrasında kötü kokunun tamamen kaybolduğunu göreceksiniz. 

Deri Tayt Kokusu

Deri Tayt Kokusu Nasıl Giderilir?

Deri tayt modelleri de yeni sezon trendlerinin başında gelir. Kombinleri kolaylıkla tamamlayan bu şık parçalar, derinin parlak ve kullanışlı yapısı ile birleşerek uzun vadeli bir kullanım sunar. Deri tayt modellerinde olumsuz koku problemleri yaşamanız mümkün. Bu gibi durumlarda yine yukarıda bahsettiğimiz deriden kötü koku giderme çözümlerini uygulayabilirsiniz.

Deride Kötü Koku

Deride Kötü Koku Nasıl Önlenir?

Deri ürünler üzerinde, olumsuz kötü kokuların oluşmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli detay, ıslaklığa ya da rutubete maruz kalmamaları olacaktır. Nem ve suya maruz kalmaması deride kötü koku oluşmasına neden olur. Deri ürünlerinizde, suya ve neme neden olan durumlardan kaçınmanız etkili bir korunma yöntemi olacaktır. Aynı zamanda muhtemel bir ıslanma durumunda, bir bez yardımıyla ıslaklığını alın ve daha sonra açık alanda güneş ışığına direkt maruz bırakmadan kurumaya bırakınız.

Ayakkabı


WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30