Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Medikal Yatak Örtüsü
Medikal Yatak Örtüsü
22 Temmuz 2019

Medikal Yatak Örtüsü

Medikal koyun postu yatak örtüsü, basınca bağlı meydana gelen bası yaralarının oluşumunun engellenmesi amacıyla özel olarak, doğal koyun postundan üretilen bir üründür. Yatağa bağımlı ya da uzun süre yatakta yatmakta olan kişilerin çok daha konforlu, sağlıklı ve dirençli şekilde yaşamaları için, doğallığı korunarak üretilen medikal yatak örtüleri, Derimarket’te. Sadece bası yaralarının oluşumun engellenmesinde değil, uyku konforu ve bebeklerin sağlıklı gelişimine katkı sağlamak amacıyla üretilen medikal koyun postu, hiçbir olumsuz etkisi olmayan yüzde yüz doğal bir üründür. Medikal koyun postlarının sahip olduğu yumuşacık merinos yünlerinin, uyku konforunu ve yaşam kalitesini artırdığı kadar; tükenmişlik sendromu yaşayan hastalarda da belirgin bir fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmada; orijinal yün yatak örtüsü ve yastık kullanan Fibromiyalji hastalarının ağrı skorunu %70 oranında azaldığı ve ağrıya hassas noktalarının %51 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.  Medikal koyun postu yatak örtüleri, çift kişilik yatak örtüsü ya da tek kişilik yatak örtüsü olarak Derimarket’te bulunmaktadır. Medikal koyun postu ürünlerimiz; Avustralya'nın geniş ve yeşil meralarında otlayan koyunların değerli merinos derilerinden özenle seçilmektedir. Medikal koyun postları; insan sağlığına ve doğaya tamamen zararsız malzemeler (başta mimoza ağacı ekstraktı olmak üzere) kullanılarak tabaklanır ve günlük yaşamda kullanılacak hale getirilir.

Medikal Yatak Örtüsü İle Daha Sağlıklı Bir Yaşam
Medikal koyun postu yatak örtüsü, basınca bağlı meydana gelen bası yaralarının oluşumunun engellenmesi amacıyla özel olarak, doğal koyun postundan üretilen bir üründür. Yatağa bağımlı ya da uzun süre yatakta yatmakta olan kişilerin çok daha konforlu, sağlıklı ve dirençli şekilde yaşamaları için, doğallığı korunarak üretilen medikal yatak örtüleri, Derimarket’te. Sadece bası yaralarının oluşumun engellenmesinde değil, uyku konforu ve bebeklerin sağlıklı gelişimine katkı sağlamak amacıyla üretilen medikal koyun postu, hiçbir olumsuz etkisi olmayan yüzde yüz doğal bir üründür. Tükenmişlik sendromumun tedavisine; prematüre bebeklerin gelişiminden, bebeklerin yaşam kalitesini yükseltilmesine ve uyku düzeni bozukluklarının düzenlenmesine kadar geniş bir alanda fayda sağlayan medikal koyun postu yatak örtüsünü hayatınızın her alanında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.  
Medikal Koyun Postunun Özellikleri 

Medikal koyun postu yatak örtüsü ev tekstil ürünleri içerisinde satışa sunulan nevresim takımları ya da yatak örtüsü modelleri içerisinde bulunan ürünler ile asla kıyaslanamaz. Sıradan bir tekstil ürünü yatak örtülerindeki amaçlar ortadadır. Ancak medikal koyun postu yatak örtüsü ise sağlık ve rahatlık amacıyla özel olarak üretilmiştir. Medikal koyun postu yapısı gereği anti-bakteriyel bir yapıya sahiptir. İstenmeyen kokuları oluşturan maddelerin havadaki oksijenle birleşmesini engelleyerek nötralize eder, koku oluşmasını veya ürüne koku sinmesini doğal yoldan engel olur. Cildin aşırı nemli olması yara oluşumunu kolaylaştırır. Yün hidrofiliktir. Yün ıslaklık hissi vermeksizin ağırlığının üçte birine kadar su buharı tutabilir. Böylece bası yarasını önlemede en önemli prensiplerden biri olan cildin ıslak olmadan nemli tutulmasını sağlar. Medikal koyun postları, nemi kendi üzerine çekerek terlemeyi engeller. Terleme sebebiyle oluşan hastalıklar engellenmiş olur. Bu özelliğinden dolayı 7’den 70’e herkes tarafından yaz kış kullanılabilir. Medikal koyun postları teknik olarak üzerlerinde boya olmadığı için renk vermezler. Medikal postların işlenmesinde hiçbir boyar madde kullanılmaz, rengini yumurta sarısı proteininden alır. Bakteriler için bir besin maddesi olmadığı için medikal post üzerinde üremezler. Hijyeniktir, elde ve makinada yıkama için uygundur. Yıkanan medikal koyun postunun kısa kurutma devri ile suyu alındıktan sonra silkelenerek ya da el yardımıyla çekilerek şekli verilmelidir. Açık havada doğal ortamda asarak kurutulmalı, ısıtıcı yanında veya direkt güneşin altında bırakılmamalıdır.

Uyku Konforu


Özellikle de yatağa bağımlı hastalar için büyük bir önem taşıyan bu ürünün, bası yaralarının oluşumunu yüzde 100 engellediği de yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuştur. Peki bası yarası nedir? Nasıl oluşur? Kimlerde meydana gelir? Dilerseniz bu konuya daha yakından bakalım: Bası Yarası Nedir? Diğer bir ismi basınç ülseri olan bası yarası; sürtünme,  basınca maruz kalma, yırtılma ve diğer etkiler neticesinde deride veya deri altı dokularında, zedelenmelerin etkisiyle açığa çıkan yaralanmalardır. Genel olarak deri ve kasların üzerinde görülen bu yaralar, basınca maruz kalan bölgelerde kan dolaşımının zayıflamasıyla ortaya çıkmaktadır. Kişilerde hastalık ve ölüm riskini arttırma, yaşam kalitesini ciddi oranda düşürme gibi sorunlara da neden olan bası yarası, birkaç evreden oluşur.

Bası Yarasının Nedenleri

Bası yarasını meydana getiren nedenlerin başında, yoğun şekilde basınca maruz kalma, hareketsizlik ve yatağa bağımlılık gelmektedir. Özellikle de yatalak hastalar, felçli hastalar ve tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde bu sorun görülmektedir. Vücudun sürekli yatak yüzeyi ile temas etmesi, hareketsizlikle birlikte deri ve kaslarda basınç oluşması, yeterli düzeyde sıvı alınmaması, düzensiz ve sağlıksız beslenme ve diyabet gibi nedenler de bası yarasının ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

Bası Yarasına Ne İyi Gelir?

Bası yarasına ne iyi gelir sorusu da, hastalıkla alakalı en fazla merak edilen konulardan biridir. Bası yarası için bazı doğal çözümler de mevcuttur. Bu çözümler ise şunlardır: Hastanın yatış ve oturma pozisyonunun sıkça değiştirilmesi, yaraların hızla iyileşmesine ve direncin artmasına yardımcı olan; çinko, zerdaçal, C vitamini, karakafes bitkisi, altın mühür bitkisi, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel takviyelerin sağlanması, hastanın hareket kapasitesinin ve enerjisinin arttırılması, sağlıklı ve düzenli beslenme. Bunların dışında bilimsel olarak yapılan araştırmalar, medikal koyun postunun bası yarası tedavisinde büyük oranda iyileşme sağladığını da ortaya çıkarmıştır.

Tükenmişlik Sendromu Artık Kabus Değil

Medikal koyun postu yatak örtüsü, halk arasında tükenmişlik sendromu olarak da bilinen ve kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyaliji hastalığında da üstün bir etki göstermektedir. Uyku bozukluğu, kas iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluğun iç içe yaşandığı bir rahatsızlık olan bu sendromu yaşayan hastalarda ortaya çıkan diğer şikayetlerden bazıları ise, anksiyete, kronik baş ağrısı, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, irritabl barsak sendromu, irritabl mesane sendromu ve huzursuz bacak sendromudur.

Fibromiyaljide Tedavi

Fibromiyalji tedavisi hasta özelinde gerçekleştirilmesi gereken bir olaydır. Her hastaya aynı tedavinin uygulanmasının söz konusu olmadığı bu sendromda, hastanın yaşadığı sorunlar ve şikayetler baz alınarak kişiye özel bir tedavi programı uygulanır. Tükenmişlik sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız; hastanelerin romatoloji uzmanına ya da ilgili birimin doktoruna gitmelisiniz. Ancak komplike bir hastalık olduğu için tedavisinde birçok branştan destek alınmalıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanlığında; psikolog ve fizyoterapistten yardım alınır. Gerekli olduğunda diğer branş hekimlerinden de destek alınır ve tedavi multidisipliner şekilde yönlendirilir. Fibromiyalji tedavisi ilaçlarla yapılamamaktadır. Ayrıca, tükenmişlik sendromunun önlenmesi ve tedavisinde medikal koyun postlarından faydalanabilirsiniz.