surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Tükenmişlik Sendromu Tedavisinde Medikal Koyun Postunun Faydası
Tükenmişlik Sendromu Tedavisinde Medikal Koyun Postunun Faydası
18 Mart 2019

Tükenmişlik Sendromu Tedavisinde Medikal Koyun Postunun Faydası

Eski çağlardan beri, insanlar tarafından pek çok alanda kullanılan koyun postu; yakın zamandan bu yana medikal alanda da pek çok bedensel, ruhsal ve psikolojik hastalık ve sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bası yaralarının önlenmesinden uyku düzensizliğinin tedavisine kadar çok çeşitli amaçlar için sıkça kullanılan koyun postunun fayda sağladığı bir diğer alan da tükenmişlik sendromudur. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız tükenmişlik sendromunun kişilerde ortaya çıkardığı ağrılara ve uyku problemlerine direkt olarak etki gösterdiği de bilimsel araştırmalarda açığa çıkmıştır. Örneğin, medikal koyun postu kullanan kişilerde görülen ağrı oranında yüzde 70 oranda bir azalma görüldüğü saptanmıştır. 

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Genel olarak bireylerin iç dünyasında; yorgunluk, enerji ve gücün azalması, bitkinlik, başarısız olma ve yıpranma ile ortaya çıkan bir tükenme duygusu hali olarak tanımlanan tükenmişlik sendromu, son dönemlerde toplumumuzda da sıkça görülmeye başlanan bir sendromdur. Bir hastalık olarak görülmeyen bu durum kişisel başarı, duyarsızlaşma ve duygusal tükenme olarak 3 boyutta ele alınmaktadır. Daha çok insanlarla yoğun şekilde yüz yüze çalışan kişilerde duyarsızlaşma, duygusal çöküntü ve düşük başarı olarak görülen bu sendrom, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerler ve ortaya çıkar. Tükenmişlik sendromu belirtileri ise duygusal, davranışsal ve bedensel olarak 3 ayrı alanda yüzü aşkın şekilde ortaya çıkabilir. Bir kişiye tükenmişlik sendromu tedavisi konulması için; yaşadığı şikayet ve belirtilerin 3 ay boyunca devam etmesi, ayrıca en az 12 noktada (ense, baş, göğüs, kalça diz vb.) ağrıya hassasiyetinin fazla olması gerekir. Kronik bir sendrom olan bu rahatsızlık için bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Çeşitli aşamalardan sonra tükenmişlik sendromu testi sonucunda psikolog ve fizik tedavi destekleriyle tedavi edilen bu sendromun bir diğer çaresi de medikal koyun postu ve ürünleridir.

Medikal Koyun Postunun Faydaları

Hakiki koyun postundan yapılan medikal koyun postu; bası yaralarından uyku düzeni bozukluklarına, prematüre bebeklerin gelişiminden, bebeklerin yaşam kalitesini yükseltmesine ve tükenmişlik sendromunun iyileştirilmesine kadar çok geniş bir alanda fayda sağlamaktadır. Gerçek yünün sağladığı sıcaklıkla, kullanıcılarda kan akışını hızlandırmasıyla eklem, kas ve damar rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösteren medikal koyun postları, ruhsal açıdan da pozitif etkiler yaratmaktadır. Çok eski dönemlerde insanlar tarafından özellikle de savaşlarda yaralanan kişilerin iyileşmesi, incinme, burkulma, fiziksel yaralanma gibi problemlerin daha kısa sürede ortadan kaldırılmasında sıkça başvurulan koyun postları, günümüzde medikal alanda da kullanılmaya başlanmıştır.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Tükenmişlik sendromu tedavisindeki ana hedef; ağrıyı azaltmak, uyku kalitesini artırmak, kas sağlığını korumak için fiziksel aktiviteyi arttırmak ve günlük işleyiş faaliyetlerini normale döndürmektir. Tükenmişlik sendromunun tedavisinde uyku düzeninin normalleştirilmesi, kaliteli ve sağlıklı bir uykunun kişinin yaşadığı sendroma bağlı sorunların ciddi oranda azalmasında son derece etkili bir durumdur. Kişilerin yaşadığı uyku bozukluğunun yeniden normal bir düzeye çekilmesinde, uyku kalitesinin arttırılmasında ve düzenli uykunun sağlanmasında medikal koyun postunun etkisi oldukça yüksektir. Bu durum, medikal koyun postunun uyku düzenini sağlaması ile tükenmişlik sendromunun tedavisinde etkili olduğunu da gözler önüne sermektedir. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde; kas ve eklem ağrıları, genelleştirilmiş zayıflık, canlanmayan uyku, bilişsel işlev bozukluğu, yorulma, sertlik, gerginlik, baş ağrısı, huzursuz bacak şikayetleri, sinirli bağırsak ve mesane sendromu, kuru göz, parestezi gibi belirti ve şikayetler açığa çıkmaktadır. Medikal koyun postunun yukarıda saydığımız bu faydaları sayesinde, kişilerde görülen tükenmişlik sendromu belirtisi ve buna bağlı bu şikayetlerde azalma yaşandığı görülmüştür. Türkiye’de, 18 yaşından büyük tükenmişlik sendromu teşhisi konulan 36 kişi üzerinde yapılan bilimsel bir araştırma gerçekleştirildi. 20 hafta süren araştırmanın ilk 2 haftalık bölümünde hastaların hiçbiri, medikal koyun postu kullanılmadan tedavi edildi. Bu aşamada hastalarda görülen ağrı çeşitleri ve oranları ile uyku kaliteleri kayıt altına alındı. Araştırmanın 2. aşamasında ise hastalara gerçek koyun postundan yapılan medikal yatak örtüsü, yastık ve iç çamaşırı kullandırıldı. Bu araştırmanın 10. ve 20. haftasında yine hastaların klinik kayıtları alındı. Yapılan sonuç karşılaştırmasında ise fiziksel hareketlilik, ağrı, uyku, duygusal tepki, sosyal ilişki ve enerji düzeyi kriterlerinin medikal koyun postu kullanımı sonrasındaki değişimlerine bakıldı. Yapılan araştırmanın sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi. Medikal koyun postu kullanmadan önce ağrı kesici-kas gevşetici kullanma, fizik tedaviye başvurma, eve kapanma durumlara başvuran tükenmişlik sendromu yaşayan hastaların, bu durumlara karşı daha dirençli olduğu ve bunlara ihtiyaç duymada azalma yaşandığı saptandı. Diğer yandan, tükenmişlik sendromu testi sonucunda medikal koyun postu kullanımı sonrasında hastalarda görülen ağrı skorunda ve şiddetinde de yüzde 70 düzeyinde bir azalma yaşanmıştır. Hastaların, kas kuvvetinde, fiziksel dayanıklılıklarında ve enerjilerinde de artış yaşandığı ortaya çıkmıştır. Hastaların uyku düzensizliklerinin sona erdiği, buna bağlı olarak da kendilerini daha dinç hissettikleri belirlenmiştir.

Havalı Yatak Modelleri ve Fibromiyaljiye Etkileri

Havalı yatak vücudun maruz kaldığı basıncı azaltarak, yorgunluk, sinir, stres sonucu ortaya çıkan romatizma hastalığı olan fibromiyalijinin tedavisine fayda sağlayan alternatif unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra yatak yarası adı verilen rahatsızlığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Bununla birlikte doğal koyun kürkünün, bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanan stresi azaltan etkisi, stresten uzak konforlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur ve diğer tüm alternatiflerden daha etkilidir. Vücut basıncının tek bir noktada birikmesini engelleyen ve vücut ısısını dengeleyerek nem oluşumunu engelleyen medikal koyun postu yatak örtüsü ve medikal post çeşitlerine derimarket.net adresinden ulaşabilir, istediğiniz ürünü inceleyerek kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. 

Sağlıklı Yaşam

Bası Yarası Oluşturmayan Medikal Post

Uzun saatler boyunca uyumayı seven, belirli bir hastalık nedeniyle uzun süre boyunca hastanelerde yatmak zorunda kalan bireyler tarafından sadece yatağın yumuşak olması yeterli değildir. Bir süre sonra mutlaka doğal ürün olan medikal koyun postu temin edilmeli ve vücudun baskı noktalarının yatakla olan sürtünmesinin minimuma indirilmesi sağlanmalıdır. Ancak bu sayede bası yarası oluşumunun önüne geçilebilir ve bu doğal ürün sayesinde baskı noktalarının doku zedelenmesi durdurularak, iyileşme sürecine geçilebilir. Ağrı bulunan, ezilen, dokuda bozulmalar yaşanan, kırık bulunan ve iyileşme problemi bulunan noktalarda medikal hakiki koyun postu her zaman için iyileşme sürecinde katkı sağlayacaktır. Vücudun her noktasında kullanıma uygundur. Yatalak hastaların uzun süre boyunca yerinden kalkamaması ve sürekli olarak aynı pozisyonlarda durmaları nedeniyle oluşan sorunlar, yatak kalitesine göre bir değişiklik göstermez. Sadece alt kısmın yumuşak olması yerine, kemik ve organ yapısını destekleyecek bir yapıda olması yeterli oluyor. Bası yaralarının oluşmasına neden olan en önemli neden, vücut baskısının aynı noktalara durmaksızın yapılıyor olmasıdır. Kemikler ve organlar aynı noktaya uygulanan basınç nedeniyle doku zedelenmesine yol açabilir ve doğrudan uzun bir tedavi sürecinin başlamasına yol açabilirler. Bu yaraların oluşumunu engelleyen en önemli materyallerin başında ise medikal koyun postu geliyor.

Fibromiyalji, Yatak Yarası ve Bası Yarasında Medikal Çözümler

Son dönemlerde oldukça artan bir rahatsızlık olan fibromiyalji yanında, yatalak hastalar ve bası yaraları için özel olarak üretilen medikal ürünler öne çıkıyor. Fibromiyalji nedir sorusu için açıklama yapılması gerekirse geceleri en az 7-8 saat uyunmasına rağmen sabah kalkıldığında kişinin kendini çok yorgun hissetmesi ve bu yorgunluğa da romatizmal kas ve iskelet sistemi ağrılarının eşlik ettiği de belirtilmektedir. Yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılan fibromiyalji, yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da nitelendirilir. Uzmanlar fibromiyalji nedir hususu için yaşam tarzının değiştirilmesiyle oldukça büyük bir ilerleme kaydedilebilirken, rahatsızlığa eşlik eden stres de farklı olumsuzluklar oluşturabilmektedir.

Fibromiyalji kaslarda hassasiyet ve yoğun ağrının yanında, dinmeyen yorgunluk, sabah kalkamama ve halsizlik şikayetlerine de yol açmaktadır. Kulak çınlaması ve nefes almada zorlanma da şikayetlerin devamı durumundadır. Hastaların yaşam kalitesi bu rahatsızlıkla birlikte oldukça azalırken, toplumun %3’lük bir kısmında görülen bu hastalık vücudun bazı noktalarında oldukça hassasiyet şeklinde ortaya çıkarken, kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görüldüğü belirtilmelidir. Hastalık tedavi edilse bile stres dönemlerinde tekrarlanabilmesi nedeniyle hastaların psikolojik tedavileri de fibromiyalji tedavilerinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar bu rahatsızlığa sahip kişilerin karakter olarak da diğer insanlardan ayrıldıklarını ortaya koyarken, daha mükemmeliyetçi, sabırsız, değişken duygulu ve titiz oldukları da göze çarpmaktadır. El ve ayaklarda karıncalanmaya ek olarak ortaya çıkan çarpıntı da hastalığa eşlik etmektedir. Hastalığın doğru teşhis edilmesi, sürdürülebilir ilaç tedavisi ve ilaç tedavisine eşlik eden değiştirilen yaşam standartları da hızlandırma sürecini hızlandıracaktır. 

Günümüzde fibromiyaljinin tedavisinde medikal koyun postları kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, medikal koyun postu kullanmadan önce ağrı kesici-kas gevşetici kullanan, fizik tedaviye başvuran ve eve kapanan tükenmişlik sendromlu hastaların, medikal koyun postu kullandıktan sonra bu durumlara karşı daha dirençli olduğu saptandı. Diğer yandan, tükenmişlik sendromu testi sonucunda, medikal koyun postu kullanımı sonrasında hastalarda görülen ağrı skorunda ve şiddetinde de yüzde 70 düzeyinde bir azalma yaşanmıştır. Hastaların, kas kuvvetinde, fiziksel dayanıklılıklarında ve enerjilerinde de artış yaşandığı ortaya çıkmıştır. Hastaların uyku düzensizliklerinin sona erdiği, buna bağlı olarak da kendilerini daha dinç hissettikleri belirlenmiştir.

Uyku Konforu

Yatalak ve Bası Yaraları İçin Önemli Hususlar

Yatalak hastalar için oldukça önemli bir sorun olarak görülen yatak yaraları bu hasta grubu için zaten sıkıntılı olan yaşam standartını daha da azaltırken, bir gece içinde ortaya çıkabilen ve hem hastalara hem de hasta yakınlarına birçok olumsuzluk yaratabilen bir durumdur. Bu yaralarda tedavi süreci cerrahi yönteme kadar gidebilen ve aylar süren ciddi problemler yaratırken, sorun ortaya çıkmadan yatak yaralarının önlenmesi oldukça kolay ve mümkündür. Yatak yarası neden olur diye sorulacak olursa, sürekli yatağa bağlı hastalarda vücudun belli bölgelerine uygulanan basılar, hasta tarafından hissedilmediği için, hastanın konumu değiştirilmediği her durumda büyük ve ağrılı yaralara neden olabilmektedir. Yatalak olan kişi sürekli aynı bölgeye uygulanan basınç sonucunda herhangi bir ağrı hissetmediği için yatış şeklini değiştirmediğinden mevcut bölgedeki kanlanma bozukluğu hızla cilt ve dokuları tahrip etmeye başlarken vücutta yaraların oluşmasını sağlamaktadır. Bası yarası tedavisi için hasta yakınlarına büyük görev düşerken hastaların yatakta 3-4 saatte bir konumlarının değiştirilmesi önerilmektedir. 

Yatak ve Bası Yaraları Neden Oluşur?

Yatalak hastaların, cilt altı destek dokularının bozulmasıyla başlayan ve cilt akı dokularına kan gitmemesiyle bir gecede dahi ortaya çıkabilen bir sorundur. Yatak yarası neden olur sorusu için verilecek bir diğer cevap da uygulayıcı tedbirlerin yeteri şekilde uygulanmamasıdır. Yatalak hastalarda hastaların hijyenik tedavileri periyodik olarak yapılması gerekirken, özellikle altına yapan hastaların ivedi olarak temizlenmesi ve vücutlarının nemli kalmamalarının da sağlanması gerekmektedir. Bakım sırasında kemik çıkıntıları da temizlenirken, hastaların kötü beslenmemesine de dikkat edilmelidir. Hastalık yaraları genellikle kemik çıkıntıları üzerinde ortaya çıkarken, %85 oranında da vücudun alt kısmında bulunurlar. Bası yarası tedavisi için;

- Önleyici tedbirlerin yaralar ortaya çıkmadan önce yapılması büyük önem taşımaktadır. Bunun ilk aşaması günlük olarak cilt muayenesinin yapılmasıdır.

- Cildin kesinlikle nemli bırakılmaması ve olabildiğince kuru tutulması yaraların oluşumunu engelleyecektir. Hastaların 3-4 saatte bir yatış pozisyonlarının değiştirilmesi, kemik çıkıntılarının olduğu yerlere günde 1-2 defa hafif masaj uygulanması ve bu sayede vücudun her bölgesinde kanlanmanın arttırılması oldukça önemlidir.

- Hastaların hareket ettirilmesinin gerekli olduğu durumlarda hastalar sürüklenmemeli, bir örtü vasıtasıyla ya da Derimarket adresinde de bu yönde üretilmiş olan deri medikal ürünlerle hastaların hareket edilmeleri sağlanmalıdır.

- Kullanılan yatak mutlaka havalı olmalı, havalı yatak alışverişlerinde de uzman görüşü alınmalıdır. Problem yaratması muhtemel bölgelerde yumuşak yastık kullanımları da çok önemlidir.

- Hastanın beslenmesine çok dikkat edilmeli, kötü ve yetersiz beslenmenin bu yönde olumsuzluklara yol açacağı da unutulmamalıdır.

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30