Fibromiyalji Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında “Tükenmişlik sendromu” olarak da bilinen ve kronik bir ağrı sendromu olan fibromiyaliji, uyku bozukluğu, kas iskelet sistemi ağrısı ve yorgunluğun iç içe yaşandığı bir rahatsızlıktır. Bu sendromu yaşayan hastalarda ortaya çıkan diğer şikayetlerden bazıları ise, anksiyete, kronik baş ağrısı, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, irritabl barsak sendromu, irritabl mesane sendromu ve huzursuz bacak sendromudur.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri farklı şekillerde görülmektedir. Bunlardan öne çıkan belirtiler ise şu şekildedir: Çarpıntı, depressif durum ve üzgünlük hali, barsak şikayetleri, ayak ve ellerde görülen uyuşukluk ve karıncalanma, migren baş ağrısı, tansiyon şikayetleri. Gün boyu süren yorgunluk, kalitesiz uyku durumu, kaslarda sürekli ortaya çıkan ağrı, ruhsal rahatsızlıklar vb. Fibromiyalji başlı başına bir hastalık değildir ancak ortaya çıkan belirtilerin bir kombinasyonudur. Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için; 3 ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. En az 12 noktada (ense, baş, göğüs, kalça diz vb. ) ağrıya hassas olunması şarttır. Hastanın şikayetlerinin ve anlattıklarının dinlenmesinin yanı sıra yapılacak tetkiklerle tanı konulur. Sık sık başka rahatsızlıklarla karıştırılan fibromiyalji'de, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır. 

Fibromiyaljide Tedavi

Fibromiyalji tedavisi hasta özelinde gerçekleştirilmesi gereken bir olaydır. Her hastaya aynı tedavinin uygulanmasının söz konusu olmadığı bu sendromda, hastanın yaşadığı sorunlar ve şikayetler baz alınarak kişiye özel bir tedavi programı uygulanır. Tükenmişlik sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız; hastanelerin romatoloji uzmanına ya da ilgili birimin doktoruna gitmelisiniz. Ancak komplike bir hastalık olduğu için tedavisinde birçok branştan destek alınmalıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanlığında; psikolog ve fizyoterapistten yardım alınır. Gerekli olduğunda diğer branş hekimlerinden de destek alınır ve tedavi multidisipliner şekilde yönlendirilir. Fibromiyalji tedavisi ilaçlarla yapılamamaktadır. Ayrıca, tükenmişlik sendromunun önlenmesi ve tedavisinde medikal koyun postlarından faydalanabilirsiniz. Medikal koyun postlarının sahip olduğu yumuşacık merinos yünlerinin, uyku konforunu ve yaşam kalitesini artırdığı kadar; tükenmişlik sendromu yaşayan hastalarda da belirgin bir fayda sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Konuyla alakalı yapılan bilimsel araştırmada; orijinal yün yatak örtüsü ve yastık kullanan Fibromiyalji hastalarının ağrı skorunu %70 oranında azaldığı ve ağrıya hassas noktalarının %51 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.  İlgili bilimsel araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.