MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

   Derimarket.net olarak amacımız "en kaliteli ürün, ulaşılabilir lüks, en kaliteli hizmet" anlayışı ile müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Geri bildirimleriniz ekibimiz tarafından hassasiyetle incelenerek soru, talep ve şikayetleriniz ile ilgili çözümler üretilmektedir. Bu çerçevede siz değerli müşterilerimizin hizmetlerimiz ile ilgili görüş ve önerileri bizim için büyük önem taşımaktadır.

   İnternet sitemiz üzerinden satın aldığınız bir üründen memnun kalmadığınız takdirde, kullanılmamış durumdaki ürününüzü size teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde bize iade edebilir veya değişim talebinde bulunabilirsiniz.

   Normal kullanım koşullarına uygun kullanılmasına rağmen, üretimden kaynaklandığını düşündüğünüz bir hata nedeniyle, ürününüzle ilgili bir memnuniyetsizlik yaşamanız durumunda, siparis@derimarket.net adresinden talebinizi bize iletebilir, https://www.derimarket.net/iletisim linkinden iletişim formunu doldurabilir veya +90 537 395 7895 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Bunların yanı sıra; Pegia Plaza, Merkez Mah. Remzi Özkaya Sok. No: 10 Yenibosna/Bahçelievler/İstanbul 34197  adresinde bulunan satış mağazamızı ziyaret edebilir, bir kahvemizi içebilir ve tüm taleplerinizi hızlıca iletebilirsiniz.

   Üretim hataları ve kusurlu ürünlerin iade ya da değişim işlemlerinde tüm kargo masraflarını Derimarket.net olarak karşılıyoruz ve iade durumunda geri ödeme işlemini, iade ürünü teslim aldıktan en geç 3 gün içerisinde yapıyoruz.

Sevgilerimizle,
Derimarket.net Ailesi