Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Yatak Yarasına Çözüm Önerileri
Yatak Yarasına Çözüm Önerileri
21 Mart 2019

Yatak Yarasına Çözüm Önerileri

Yatak yarası, çeşitli nedenlere bağlı olarak yatağa bağlı yaşamak zorunda kalan kişilerde oluşan bir rahatsızlıktır. Peki, sürekli duyduğumuz bası ya da diğer adıyla yatak yarası nedir? Yatak yarası; deri ve deri altında yer alan çeşitli faktörlerin etkisi ile vücutta oluşan birtakım yaralara denir. Oluşan yatak yarası evreleri 4 farklı periyotta incelenir. Birinci evrede henüz cildin renginde ve dokusunda tam bir bozulma söz konusu değildir. İyileşmesi oldukça kısa sürebilir. İkinci evrede ise çeşitli şişlikler ve ağrılar oluşur. Ancak yine kısa sürede baskının azaltılması sonucu iyileşme sağlanabilir. Yatak yarasının üçüncü evresinde ise sinir lifleri ölür. Kötü bir kokuya sahip olan enfeksiyon oluşumu görülür ve tedavi süreci aylarca sürebilir. Dördüncü evrede ise baskı giderilse bile iyileşme oldukça uzun sürecektir. Yatak yarası bakımı için birinci evrede hasta yatağı değiştirilir. Havayı sirküle eden havalı yatak kullanılarak tedavi edilir. Ayrıca gün içinde en az 2 kez pozisyon değiştirilmesi gerekiyor.  Hastanın beslenme düzeninin iyileştirilmesi de oldukça önemlidir. 2. evre için birinci evrede olduğu gibi yatak değiştirildikten sonra düzenli pansuman yapılması durumunda tedavi mümkündür. 3. evrede ise enfeksiyonun sona erdirilmesi sağlanır. Bunun için ise yaranın kendiliğinden kapanması adına zengin ve sağlıklı beslenme sağlanması oldukça önemli. Yaranın temizlenmesi durumunda daha kapsamlı uygulamalar yapılarak yatak yarası bakımı ile tedavi edilir. 

Yatak yarası bakımı nasıl yapılır?

Hareketsizlik, yetersiz ve dengesiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, idrar veya dışkı tutamama gibi hastalığa bağlı bu ve buna benzer faktörler, doktor gözetiminde tedavi altına alınmalıdır. Uzun süre yatağa bağımlı kalmaktan kaynaklanan derinin maruz kaldığı basınsın kontrol altına alınması, hastanın bulunduğu odanın ve vücut sıcaklığının düzenli olarak yönetilmesi, cildin nem dengesinin ayarlanması, yatma ve oturma pozisyonunun doğru yapılması gibi faktörler yatak yarasının oluşmaması ve bakımı için oldukça önemli faktörlerdir. Bu unsurları dikkate alarak hastanın bakımını gerçekleştirmeye özen gösterilmeli, daha ciddi problemler yaşanmadan doktora başvurulmalıdır. 

Yatak yarası bakımı, profesyonel olarak yara bakım eğitimi almış hekim veya hemşireler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde hastanın yarasının olduğu bölgeyi ve hayatını tehdit edebilir. Bu uyguladığınız bakım ve tedavi yöntemleri hekim veya sağlık personeli gözetiminde olmalıdır. Yatak yaralarının diğer adıyla bası yarasının önlenmesi için alınması gereken tedbirler, bunların tedavisinden daha basit ve ekonomiktir. Bu nedenle bası yaralarının önlenmesi için öncelikle doğru bir eğitim şarttır. Hasta ve hasta yakınları, hastanede çalışan sağlık görevlileri bası yarasının oluşmasının nedenleri ve sonuçları ile ilgili gerekli eğitimleri almaları gerekir. Bu yatak yaralarını önlemek için en etkili yöntem ise sık sık hastanın pozisyonunu değiştirmektir. Bu hastaların, 2-3 saatte bir pozisyon değiştirmeleri yaralarının iyileşmesi bakımından büyük önem taşır. Tekerlekli sandalyeye bağımlı hastalarda ise her 2-3 saatte kardırıp oturtmalı veya kendileri elleriyle kendilerini yükselterek bu bölgelerde kan dolaşımını sağlamalıdırlar. Hastanın deri ve yatak bakımı çok önemlidir. Hastanın derisi her gün sabunlu su ile silinmeli, özenle kurulanmalıdır. Bununla beraber, derinin kan dolaşımını ve dirençliliğini arttırmak amacıyla hastaya masaj uygulanmalı, yatak çarşafları temiz ve kuru olmalıdır. Hastanın altındaki yatak ve çarşafta kırışıklar olmamalıdır. Yatağa bağımlı hastalarda idrar ve dışkı sonrası temizlik de büyük önem taşır.

Bası yaralarının açılmasına sebep olabilecek anemi, vitamin eksiklikleri, yanlış yapılmış sargı ve tedavi, vücut direncini düşürecek hayati tehlike oluşturur. Bu durumlarda bir uzmandan destek almanız, gerekli tedavileri yapmanız gerekir. Yara oluşumunu önleyen birçok yatak, tekerlekli sandalyenin yanı sıra medikal yatak örtüsü ve medikal minderler de yatak yaralarının iyileşmesinde büyük fayda sağlar. Derimarket.net adresinde satışa sunulan bu ürünler, gerçek koyun kürkünden doğal yöntemlerle tabaklanarak elde edilmektedir. Uyku bozukluklarına da iyi gelen bu modeller sadece hastalar için değil depresyonda olanlar için de en doğal çözümdür. Siz de bu ürünleri satın almak için internet adresimizi ziyaret edebilir, istediğiniz ürünü uygun fiyata sipariş edebilirsiniz. Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir 

Uyuma sonrasında dahi vücudun dinlenmemesi olarak nitelendirebileceğimiz fibromiyalji nasıl tedavi edilir konusunda öncelikle kişilerin doktoru ile iletişime geçmesi oldukça önemlidir. Öncelikle fibromiyalji nedir konusunda bilgi sahibi olunmalı. Fibromiyalji; kaslarda yoğun bir şekilde görülen ağrı ve vücudun aşırı halsiz olması gibi belirli etkiler ile gözlemlenebilen romatizmal bir rahatsızlıktır. Kişilerin yaşam standardını ise oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bu hastalık tedavi edilmediğinde iş gücü kaybına neden olabilir. Ağrıları normalden daha fazla hissetmek, çarpıntı, depresyon hali ve uyku kalitesinde ciddi azalma olması gibi belirtileri var. Nedenlerine bakacak olursak özellikle depresyon hastalarında, çalıştığı işten memnun olmayan kişilerde ve 25-55 yaş arasında bulunan kadınlarda sıklıkla görülür. Stresli işlerde çalışan kişilerde de ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji nasıl tedavi edilir konusunda ise istikrarlı olmak öncelikli olarak önem taşımaktadır. Kişilere bağlı olarak ise tedavi seçenekleri değişiklik göstermektedir. Bölgesel enjeksiyonlar, sıcaklık ajanları, germe gevşeme eğilimleri, doku masajı ve klasik masaj birtakım yöntemler arasındadır. Bunun yanı sıra manipülasyon, proloterapi ve germe-gevşeme etkinlikleri de tedavi yöntemlerindendir. İş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak şart. Özellikle uzun saatler masa başında hareketsiz bir şekilde çalışan kişilerin spor yapması oldukça önemli. Çünkü hareketsiz kalmak kas gelişimini oldukça etkilemekte. İlaç tedavisinde ise hasta eğilimleri önem kazanıyor. Ayakta uzun süre durma ya da uzun süre oturma, uzun süre yazı yazma ve ağırlık kaldırma gibi durumlar nedeni ile şikayetler daha çok artacaktır. Ancak yapılan germe ve gevşeme hareketleri sonrasında ağrı döngüsü de kırılmış olur. Sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları ve masaj gibi fizik tedavi için yapılan uygulamalar neticesinde tedavi gerçekleşir. Bu konuda istikrarlı davranılması ve düzenli spora devam edilmesi