Ana Sayfa Blog Deri Giyim Yatak Yarası Problemi Nedir?
Yatak Yarası Problemi Nedir?
18 Mart 2019

Yatak Yarası Problemi Nedir?

Diğer adı ile bası yarası olarak da ifade edebileceğimiz yatak yarası; vücudun belirli bir kısmına uzun bir süre boyunca sürtünme, baskı veya basınç uygulanması ile meydana gelen bir problemdir. Yatak yarası, bir deri rahatsızlığıdır. Yatak yarası adlandırılması genel olarak halk arasında var olan bir adlandırmadır. Tıp dilinde ise dekübit ülseri ve decubitus ulcer olarak söylenmektedir. Bu deri rahatsızlığı, daha çok kemik çıkıntıları üzerinde oluşmaktadır. Bu rahatsızlığın oluşabilmesi için belirli bir süre boyunca basınç veya baskı uygulanması gereklidir. Bu sebeple yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmekte olan hastalarda yatak yarası rahatsızlığı sık görülmektedir.  Yatak yarası rahatsızlığı, kişinin sancılı dönemler geçirmesine sebebiyet vermektedir. Kişinin, yaşam kalitesini düşürmeden hayatını sürdürebilmesi için bir an önce bu rahatsızlığın önüne geçilmesi gerekmektedir.

Yatak Yarası Sorunu ve Çözümü

Gergin ve ıslak bir cilt ve vücut ısısının fazla olması gibi durumlar, yatak yarası sorunun büyümesine ön ayak olmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırmak için ise sıcak günlerde serin tutacak ve serin günlerde de sıcak tutacak bir çözüm bulunmalıdır. Bu çözüm Medikal Koyun Postu Yatak Örtüsü olarak karışımıza çıkıyor. Medikal Koyun Postunun bası yaralarının önlenmesinde %100 oranında etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süre yatağa bağımlı hastalara konforlu bir yaşam kalitesi sağlar. Yatak yarası problemi görsel olarak da belli olabilmektedir. Fakat deri üstünde gördüğünüz problemin doku altında da var olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda kesinlikle uzman kişilerden yardım almalısınız. Yatak yarası rahatsızlığı dikkate alınmadığında daha da kötü sonuçlar ile karşılaşabilmektedir. Yatak yarası rahatsızlığı, yaz mevsiminde daha çok kendini göstermektedir.


Yatak Yarası Rahatsızlığı ve Çözüm Önerileri

Yatak yarası rahatsızlığı için hareketsiz kalmamak oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Yatak yarası rahatsızlığının çözümü için birçok mesele hastanın kendisine düşmektedir. Hastanın kendisinin ve yakınlarının; yatış pozisyonları, hareket, cilt bakımı gibi daha birçok konuda bilinçli olması gerekmektedir. Hastanın yatağının bakımı da sürekli kontrol edilmeli ve düzenlenmelidir. Yatak yarası sorunu için hastanın devamlı olarak yatış veya duruş pozisyonunda değişiklik yapması gerekmektedir. Burada da devreye medikal koyun postu ürünleri girmektedir. Medikal koyun postu ürünleri hastanın bu rahatsızlık boyunca yaşamını kolaylaştırmakta ve rahatsızlığın çözümü için önemli bir rol oynamaktadır. Medikal koyun postu ürünleri, yatak yarası problemi için doğal ve etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.