Ana Sayfa Blog Deri Giyim Yatak Yarası Problemi Nedir?
Yatak Yarası Problemi Nedir?
18 Mart 2019

Yatak Yarası Problemi Nedir?

Diğer adı ile bası yarası olarak da ifade edebileceğimiz yatak yarası; vücudun belirli bir kısmına uzun bir süre boyunca sürtünme, baskı veya basınç uygulanması ile meydana gelen bir problemdir. Yatak yarası, bir deri rahatsızlığıdır. Yatak yarası adlandırılması genel olarak halk arasında var olan bir adlandırmadır. Tıp dilinde ise dekübit ülseri ve decubitus ulcer olarak söylenmektedir. Bu deri rahatsızlığı, daha çok kemik çıkıntıları üzerinde oluşmaktadır. Bu rahatsızlığın oluşabilmesi için belirli bir süre boyunca basınç veya baskı uygulanması gereklidir. Bu sebeple yatağa bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmekte olan hastalarda yatak yarası rahatsızlığı sık görülmektedir.  Yatak yarası rahatsızlığı, kişinin sancılı dönemler geçirmesine sebebiyet vermektedir. Kişinin, yaşam kalitesini düşürmeden hayatını sürdürebilmesi için bir an önce bu rahatsızlığın önüne geçilmesi gerekmektedir.

Yatak Yarası Sorunu ve Çözümü

Gergin ve ıslak bir cilt ve vücut ısısının fazla olması gibi durumlar, yatak yarası sorunun büyümesine ön ayak olmaktadır. Bu sorunun ortadan kaldırmak için ise sıcak günlerde serin tutacak ve serin günlerde de sıcak tutacak bir çözüm bulunmalıdır. Bu çözüm Medikal Koyun Postu Yatak Örtüsü olarak karışımıza çıkıyor. Medikal Koyun Postunun bası yaralarının önlenmesinde %100 oranında etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzun süre yatağa bağımlı hastalara konforlu bir yaşam kalitesi sağlar. Yatak yarası problemi görsel olarak da belli olabilmektedir. Fakat deri üstünde gördüğünüz problemin doku altında da var olması çok yüksek bir ihtimaldir. Bu gibi durumlarda kesinlikle uzman kişilerden yardım almalısınız. Yatak yarası rahatsızlığı dikkate alınmadığında daha da kötü sonuçlar ile karşılaşabilmektedir. Yatak yarası rahatsızlığı, yaz mevsiminde daha çok kendini göstermektedir.


Yatak Yarası Rahatsızlığı ve Çözüm Önerileri

Yatak yarası rahatsızlığı için hareketsiz kalmamak oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Yatak yarası rahatsızlığının çözümü için birçok mesele hastanın kendisine düşmektedir. Hastanın kendisinin ve yakınlarının; yatış pozisyonları, hareket, cilt bakımı gibi daha birçok konuda bilinçli olması gerekmektedir. Hastanın yatağının bakımı da sürekli kontrol edilmeli ve düzenlenmelidir. Yatak yarası sorunu için hastanın devamlı olarak yatış veya duruş pozisyonunda değişiklik yapması gerekmektedir. Burada da devreye medikal koyun postu ürünleri girmektedir. Medikal koyun postu ürünleri hastanın bu rahatsızlık boyunca yaşamını kolaylaştırmakta ve rahatsızlığın çözümü için önemli bir rol oynamaktadır. Medikal koyun postu ürünleri, yatak yarası problemi için doğal ve etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

* Yatağa Mahkum Hastalarda Oluşan Yaralar

Halk arasında yatalak hasta yaraları olarak bilinen, uzun süre yatağa mahkum kalan kişilerde yaygın olarak görülen bu rahatsızlıkta hastaların vücutlarında sürekli yatma hali nedeniyle yaralar oluşmaktadır. Tedavisi uzun aylar gerektiren bu yaralar hastaya verdiği ıstırap ile birlikte hasta yakınlarını da rahatsız etmektedir. Yaraların oluşma süreci gerçekleştirilmeyen pozisyon değişikliği sürecinde gerçekleşir. Dokularda gelişen kanlanma bozuklukları nedeniyle oluşan yaraların önlenebilmesi için hastadan çok hasta yakınlarına iş düşmektedir. Hasta her ne kadar pozisyon değişikliğine ihtiyaç duysa da yatalak olması nedeniyle bunu gerçekleştiremez ve hastalığının boyutuna göre bu durumu yakınlarına iletemez. Bu durum yatalak hasta yaraları oluşumunun gerçekleşmesini hızlandırır. Dokuya uygulanan basınç kısa zaman içerisinde yaralanmalara yol açsa da hastalığın tedavisi oluşması kadar kısa sürede gerçekleşmemektedir. Hasta yakınları bu durumdan yatalak hastaları korumak için; 

Hastanın pozisyonunu sık sık değiştirmelidirler.

Hastanın cildini temiz tutmalıdırlar.

Hastanın cildini nemden uzak tutmalıdırlar.

Hastaları protein ağırlıklı beslemelidirler.

Hastaya hafif egzersizler yaptırmalıdırlar.

Hastanın durumunu takip etmesi için hekimden yardım almalıdırlar.

Yukarıda sayılan basit yöntemlerin uygulanması halinde rahatsızlığın oluşumu engellenebilmektedir. Hastalığa bağlı olarak yatağa mahkûm sürenin uzaması halinde ne kadar önlem alınsa da rahatsızlık gözlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde tedavi süreci gerçekleştirilmektedir. Tedavi sürecinin uzun olduğu ve açılan yaralardan dolayı hastanın canının yandığı unutulmamalı, hasta yakınları her zamankinden daha sabırlı ve dikkatli olarak hastalıktan mustarip olan yakınlarına destek olmalıdırlar.

Yatak Yaralarını İyileştirmenin Yolları

Yatak yaraları 4 evreden oluşmaktadır:

1. Evrede deri bütünlüğü bozulmamasına karşın hastada ağrı bulunmaktadır.

2. Evrede yaralar gözlenmektedir.

3. Evrede ağrı hissedilmese de yaralar alt dokuları kapsayacak şekilde oluşmaya başlamıştır.

4. Evre yaraların enfekte olduğu evredir. Ağrı hissedilmese de meydana gelen zarar kas ve dokulara ulaşmıştır.

Her evre için farklı yatalak yara tedavisi yöntemi bulunmaktadır.

1. Evrede uygulanan basıncın kaldırılması tedavi için yeterlidir.

2. Evrede uygulanan basıncın kaldırılması ile birlikte oluşan yara enfeksiyonlara karşı korunması amacıyla düzenli pansuman gerektirmektedir.

3. Evrede yarada bulunan enfeksiyon sonlandırılmalıdır. Antibiyotik kullanılarak ölü doku temizlenmesi ve pansuman yapılması belirli rutin içerisinde gerçekleştirilir. Hasta protein ağırlıklı olarak beslenir.

4. Evrede bir önceki evre ile benzer tedavi uygulanırken hastaya cerrahi müdahale de gerekmektedir.

Yatalak yara tedavisi için önleyici ve tedavi edici olmak üzere bir alternatifiniz daha bulunmaktadır. Deri Market güvencesi ile satışa sunulan medikal doğal koyun postu ile yaraların oluşması önlenebildiği gibi son evreye gelinmediği sürece tedavi edilebilmektedir. Terletmemesi, lifli yapısı sayesinde zemin ile hasta arasında bulunan basıncı azaltması gibi özellikleri hastalığın oluşumunu engellemektedir. Ürünü sitemizden indirimli fiyatı ile satın alabilirsiniz. Ürünümüz 90x180 cm ebatlarında yer almakta olup sahip olduğu lastikler ile yatağa kolayca sabitlenmektedir. Ürünlerin materyallerinin elde edildiği koyunların beslenmesinden elde edilen materyallerin tabaklanmasına kadar doğallığına zarar vermeden gerçekleştirilen üretimler neticesinde ürün kullanımları hastada herhangi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Hastanede kısa süreli bile yatışlarda yara oluşumu gözlenebildiği için bir gece bile kalınması gereken durumlarda ürünümüzü kullanmanız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


Fibromiyalji İle Baş Etmenin Yolları

Günümüzde kronik yorgunluk olarak adlandırılan fibromiyalji rahatsızlığı, her geçen gün toplumun büyük kesiminde gözlenmektedir. Gece her ne kadar uzun uyku çekerseniz çekin sabah kalktığınızda yorgunluk ve hassasiyet yaşamanız halinde fibromiyalji rahatsızlığına sahipsiniz demektir. Yaşam kalitenizi bozan bu rahatsızlık esasında yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Tedavisi için yaşam standartlarının değiştirilmesi gereken rahatsızlık aynı zamanda iş veriminde düşüş yaşanmasına neden olarak ülke ekonomisine varan zararlar doğurmaktadır. Her sabah uyandığında vücudunun belirli bölgesinde ağrı hisseden ve uykusunda hiç dinlenemediğini fark eden birisinin fibromiyalji nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlanmasına ihtiyacı bulunmaktadır. Fibromiyalji tedavisi için fizik tedavi ihtiyaç olup programların kişiye özel olarak uygulanabilmesi için tam donanımlı hastanelerin romatoloji ve fizik tedavi bölümleri doktorlarından yardım alınması gerekmektedir. Gerçekleştirilen tedavi süreci haftada en az 3 gün yapılacak egzersiz programı ile desteklenmelidir. Fibromiyalji nasıl tedavi edilir sorusuna verilecek bir yanıt daha bulunmaktadır. Bu yanıt için www.derimarka.net adresine giriş yaparak sitenin medikal ürünleri arasında yer alan yatak örtülerinin kullanılması gerekmektedir. Sitemizde yer alan medikal koyun postu ürünler, fibromiyalji rahatsızlığının nedenlerini ortadan kaldırmak amacıyla tamamen doğal olarak üretilmiştir. Fibromiyalji rahatsızlığının en bilinen nedeni uyku bozukluğudur ve uyku bozukluğuna neden olan etkenler ise; terleme, konforsuzluk, bakteriler ve kokudur. Aynı zamanda vücudun belirli noktasına basınç uygulanması da büyük bir faktördür. Koyun postu medikal ürünler tüm bu rahatsızlıkları bertaraf edebilir. Doktora çıkmadan evde kendi kendinizi tedavi etmek için internet sitemizi ziyaret ederek indirimli fiyatıyla satışta olan medikal koyun postu yatak örtüsü ürünümüzü 9 aya varan taksitler ile satın alabilirsiniz.

* Havalı Yatak Ve İnsan Sağlığına Etkileri

Havalı yatak, çeşitli rahatsızlıklardan dolayı kısa veya uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalar için tasarlanmış, uzun süre yatmaya bağlı, basınçtan kaynaklı yatak yaralarının (bası) önlenmesi amacıyla tasarlanmış teknolojik donanıma sahip hava yataklarıdır. Bu yataklar hastanın vücut basıncını ve kan perfüzyonunu hesaplayan, oldukça konforlu ve mekanik güvenilirliği olan alternatif basınçlı yumuşak dokulu hava yatağıdır. Yatak yarası, daha çok, havalı hasta yatağı kullanmayan yatalak hastalarda; uzun süre basınca maruz kalınca ve başka faktörlerin de etkisi ile vücutta oluşan deri zedelenmesi sonucunda oluşur. Özellikle uzun süre hareketsiz yatılması sonucunda ortaya çıkar. Yatağa bağımlı yaşamak zorunda olan ve havalı yatak kullanmayan hastalarda fazla basınç sonucu kan dolaşımı olumsuz etkilenir. Bu durumda ise doku ölümleri olmak üzere çeşitli yaralar oluşabilir. Hastaların fiziksel sağlığını da olumsuz olarak etkileyen yatak yaraları çeşitli evrelerden oluşur. Yatak yaraları evreleri ise 4 şekilde incelenir. Birinci evrede cildin rengi ve dokusu değişmiş olup doku bütünlüğünde herhangi bir bozulma yaşanmaz. Baskı kaldırıldığında ise cildin normale dönmesi otuz dakikadan fazla sürmekte. Ancak cilt yüzeyindeki basınç kaldırıldığında cildin iyileşmesi oldukça kolaydır. İkinci evrede ise cilt yüzeyindeki kayıplar başlar. Ciltte şişlikler oluşur ve bu şişliklerde çeşitli ağrılara neden olabilir. Baskının azaltılması halinde yine birinci evrede olduğu üzere kısa bir sürede iyileşme sağlanabilir. Üçüncü evrede ise cildin üzerinde derin bir çukur oluşmaktadır. Derin çukur sonrası ise doku kaybı oldukça ileri bir evreye ulaşır. Yaranın içerisinde oluşan doku ölümleri nedeni ile ağrı hissi ise ortadan kaybolur. Eğer bası yarası üzerinde akıntı oluşmuş ve bu akıntı kötü bir kokuya sahip ise enfeksiyon kaptığının göstergesidir. Baskı kaldırıldığında ise yaraların iyileşmesi için aylar geçmesi gerekir. Son evrede cilt yüzeyinden başlayıp kemiğe kadar olan dokuların hepsinin hasar gördüğü anlaşılır. Bu durumda da doku ölümleri gerçekleşir. Baskının giderilmesi durumunda dahi yaraların iyileşmesi uzun sürer. Yatak yaraları evreleri bu şekilde incelenir.

Havalı Yatak Özellikleri

Havalı yatak, yatak yarası oluşumunu engeller. Vücuda uygulanan basıncın azaltılmasında oldukça etkilidir. Bu sayede de basınç azalan kısımlarda yara oluşumu gözlenmez. Motorlu yatak sistemleri havalı yatak olarak nitelendirilir. Havalı yatak motoru ve havalı yatak olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Hastanın kilosuna göre ve yatak yaralarına göre basıncın ayarlanabilmesi yönünden oldukça önemlidir. Havalı yatak nedir konusunda tamamen yatak yaralarını iyileştirmek amaçlı tasarlanmış sağlıklı yatak çeşitlerinden biri olduğu söylenebilir. Yatak yarasına sahip olan hastalar dışında ise obezler ve engellilerin kullanımına da oldukça uygundur. Terlemeyi engelleyen kumaş yapısı nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Üç tip havalı yatak bulunuyor. Boru tipi havalı yatak, baklava tipi havalı yatak ve pozisyon veren havalı yataklar. Baklava dilimine sahip olan modelinde çeşitli hava kanalları yer alır. Havalı yatak fiyatları diğer havalı yatak çeşitlerine göre ise daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Birbirine paralel olan hava kanallarından meydana gelen boru şeklindeki yatak çeşidinde ise; A + B, A+ B + C gibi türler bulunmakta. En gelişmiş türü ise A+B+c tipi yatak çeşididir. Hastanın yatmış olduğu kısma kesintisiz hava üfler. Bu nedenle de terleme gibi olumsuz etkilere karşı korumalıdır. Dolayısıyla havalı hasta yatağı yatak yarası oluşumlarının önüne geçer. En etkili havalı yatak nedir diye düşünenler boru tipi havalı yatak ya da pozisyon aldıran havalı yatak tiplerinden birini tercih ederek Derimarket üzerinden araştırabilir. Pozisyon havalı yatak tipinde adından da anlaşılacağı üzere hastanın sağa ya da sola hareket ettirilmesi bakımından oldukça kullanışlıdır.

Havalı Yatağın Fibromiyaljiy Hastalığına Etkisi

Geceleri düzenli uyku uyunması sonucunda dahi sabah kalkıldığında eğer kendinizi hiçbir şekilde uyumamış olarak hissediyorsanız uyku romatizması yaşıyor olabilirsiniz. Yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavisi mümkün. Bunun pratik formülü ise iyi bir psikolojinin yanında iyi bir yatağa sahip olmaktır. Havalı yatak çeşitlerinin yanı sıra medikal yatak örtüsü de bu hastalığınızın tedavisinde büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da nitelendirilebilir. Belirtileri ise; aşırı yorgunluk, kaslarda ağrı, hassasiyet ve sabahları durgunluk yaşanması olarak sayılabilir. Fibromiyalji nedir diye düşünenler bu rahatsızlığı romatizma olarak düşünebilir. Kadınlarda genellikle erkeklere nazaran üç kat daha sık görülür. Yapılan araştırmalara göre ise yaklaşık olarak ülkemizde 1,3 milyon kişi fibromiyalji hastası. Doğru bir tedavi uygulanmadığın da ise, hastalığın tekrar ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle kişilerin yaşam kalitesi yüksek derecede etkilenmekte ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu ve yeni şeyler öğrenmede güçlük çekilmesi, uyku kalitesinde düşüş olması, depresyon hali, vücudun belli oranlarında ise aşırı hassasiyet yaşanması en bilindik belirtileri arasında. Zamanla ilerleyen ve tedavi edilmeyen bu hastalık psikolojik olarak da bu rahatsızlığı etkilemektedir. Genellikle 25-55 yaş aralığında sıklıkla rastlanılmakta. İşkolik kişilik yapısına sahip olan kişiler de fibromiyalaji rahatsızlığına yakalanabilir. Özellikle mimarlık, finans sektörü ve gazetecilik ile uğraşan kişilerde sıklıkla görülebilir. Hekim ve hasta işbirliği ile tedavisi mümkündür. Fibromiyalji nedir ve asıl tedavi yöntemleri nelerdir konusunda; klasik masaj, germe ve gevşeme eğilimleri tercih edilmektedir. Havalı hasta yatağı çeşitlerinin yanı sıra Derimarket’te satışa sunulan doğal koyun kürkünden, doğal yöntemlerle tabaklanarak elde edilen medikal yatak örtüsü ile uyku düzene koyup huzurlu bir uykuya kavuşabilirsiniz. Hakiki koyun kürkü, doğal yapısından dolayı stresi azaltılır, çeşitli uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.  Uygun fiyata bulabileceğiniz havalı yatak fiyatlarını araştırırken, sitemizdeki medikal yatak örtüsü çeşitlerine göz atmayı unutmayın.

* Yatak Yarasına Çözüm Önerileri

Yatak yarası, çeşitli nedenlere bağlı olarak yatağa bağlı yaşamak zorunda kalan kişilerde oluşan bir rahatsızlıktır. Peki, sürekli duyduğumuz bası ya da diğer adıyla yatak yarası nedir? Yatak yarası; deri ve deri altında yer alan çeşitli faktörlerin etkisi ile vücutta oluşan birtakım yaralara denir. Oluşan yatak yarası evreleri 4 farklı periyotta incelenir. Birinci evrede henüz cildin renginde ve dokusunda tam bir bozulma söz konusu değildir. İyileşmesi oldukça kısa sürebilir. İkinci evrede ise çeşitli şişlikler ve ağrılar oluşur. Ancak yine kısa sürede baskının azaltılması sonucu iyileşme sağlanabilir. Yatak yarasının üçüncü evresinde ise sinir lifleri ölür. Kötü bir kokuya sahip olan enfeksiyon oluşumu görülür ve tedavi süreci aylarca sürebilir. Dördüncü evrede ise baskı giderilse bile iyileşme oldukça uzun sürecektir. Yatak yarası bakımı için birinci evrede hasta yatağı değiştirilir. Havayı sirküle eden havalı yatak kullanılarak tedavi edilir. Ayrıca gün içinde en az 2 kez pozisyon değiştirilmesi gerekiyor.  Hastanın beslenme düzeninin iyileştirilmesi de oldukça önemlidir. 2. evre için birinci evrede olduğu gibi yatak değiştirildikten sonra düzenli pansuman yapılması durumunda tedavi mümkündür. 3. evrede ise enfeksiyonun sona erdirilmesi sağlanır. Bunun için ise yaranın kendiliğinden kapanması adına zengin ve sağlıklı beslenme sağlanması oldukça önemli. Yaranın temizlenmesi durumunda daha kapsamlı uygulamalar yapılarak yatak yarası bakımı ile tedavi edilir. 

Yatak yarası bakımı nasıl yapılır?

Hareketsizlik, yetersiz ve dengesiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, idrar veya dışkı tutamama gibi hastalığa bağlı bu ve buna benzer faktörler, doktor gözetiminde tedavi altına alınmalıdır. Uzun süre yatağa bağımlı kalmaktan kaynaklanan derinin maruz kaldığı basınsın kontrol altına alınması, hastanın bulunduğu odanın ve vücut sıcaklığının düzenli olarak yönetilmesi, cildin nem dengesinin ayarlanması, yatma ve oturma pozisyonunun doğru yapılması gibi faktörler yatak yarasının oluşmaması ve bakımı için oldukça önemli faktörlerdir. Bu unsurları dikkate alarak hastanın bakımını gerçekleştirmeye özen gösterilmeli, daha ciddi problemler yaşanmadan doktora başvurulmalıdır. 

Yatak yarası bakımı, profesyonel olarak yara bakım eğitimi almış hekim veya hemşireler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde hastanın yarasının olduğu bölgeyi ve hayatını tehdit edebilir. Bu uyguladığınız bakım ve tedavi yöntemleri hekim veya sağlık personeli gözetiminde olmalıdır. Yatak yaralarının diğer adıyla bası yarasının önlenmesi için alınması gereken tedbirler, bunların tedavisinden daha basit ve ekonomiktir. Bu nedenle bası yaralarının önlenmesi için öncelikle doğru bir eğitim şarttır. Hasta ve hasta yakınları, hastanede çalışan sağlık görevlileri bası yarasının oluşmasının nedenleri ve sonuçları ile ilgili gerekli eğitimleri almaları gerekir. Bu yatak yaralarını önlemek için en etkili yöntem ise sık sık hastanın pozisyonunu değiştirmektir. Bu hastaların, 2-3 saatte bir pozisyon değiştirmeleri yaralarının iyileşmesi bakımından büyük önem taşır. Tekerlekli sandalyeye bağımlı hastalarda ise her 2-3 saatte kardırıp oturtmalı veya kendileri elleriyle kendilerini yükselterek bu bölgelerde kan dolaşımını sağlamalıdırlar. Hastanın deri ve yatak bakımı çok önemlidir. Hastanın derisi her gün sabunlu su ile silinmeli, özenle kurulanmalıdır. Bununla beraber, derinin kan dolaşımını ve dirençliliğini arttırmak amacıyla hastaya masaj uygulanmalı, yatak çarşafları temiz ve kuru olmalıdır. Hastanın altındaki yatak ve çarşafta kırışıklar olmamalıdır. Yatağa bağımlı hastalarda idrar ve dışkı sonrası temizlik de büyük önem taşır.

Bası yaralarının açılmasına sebep olabilecek anemi, vitamin eksiklikleri, yanlış yapılmış sargı ve tedavi, vücut direncini düşürecek hayati tehlike oluşturur. Bu durumlarda bir uzmandan destek almanız, gerekli tedavileri yapmanız gerekir. Yara oluşumunu önleyen birçok yatak, tekerlekli sandalyenin yanı sıra medikal yatak örtüsü ve medikal minderler de yatak yaralarının iyileşmesinde büyük fayda sağlar. Derimarket.net adresinde satışa sunulan bu ürünler, gerçek koyun kürkünden doğal yöntemlerle tabaklanarak elde edilmektedir. Uyku bozukluklarına da iyi gelen bu modeller sadece hastalar için değil depresyonda olanlar için de en doğal çözümdür. Siz de bu ürünleri satın almak için internet adresimizi ziyaret edebilir, istediğiniz ürünü uygun fiyata sipariş edebilirsiniz. Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir 

Uyuma sonrasında dahi vücudun dinlenmemesi olarak nitelendirebileceğimiz fibromiyalji nasıl tedavi edilir konusunda öncelikle kişilerin doktoru ile iletişime geçmesi oldukça önemlidir. Öncelikle fibromiyalji nedir konusunda bilgi sahibi olunmalı. Fibromiyalji; kaslarda yoğun bir şekilde görülen ağrı ve vücudun aşırı halsiz olması gibi belirli etkiler ile gözlemlenebilen romatizmal bir rahatsızlıktır. Kişilerin yaşam standardını ise oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Bu hastalık tedavi edilmediğinde iş gücü kaybına neden olabilir. Ağrıları normalden daha fazla hissetmek, çarpıntı, depresyon hali ve uyku kalitesinde ciddi azalma olması gibi belirtileri var. Nedenlerine bakacak olursak özellikle depresyon hastalarında, çalıştığı işten memnun olmayan kişilerde ve 25-55 yaş arasında bulunan kadınlarda sıklıkla görülür. Stresli işlerde çalışan kişilerde de ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fibromiyalji nasıl tedavi edilir konusunda ise istikrarlı olmak öncelikli olarak önem taşımaktadır. Kişilere bağlı olarak ise tedavi seçenekleri değişiklik göstermektedir. Bölgesel enjeksiyonlar, sıcaklık ajanları, germe gevşeme eğilimleri, doku masajı ve klasik masaj birtakım yöntemler arasındadır. Bunun yanı sıra manipülasyon, proloterapi ve germe-gevşeme etkinlikleri de tedavi yöntemlerindendir. İş günü sonrasında haftada en az 3 kez spor yapmaya vakit ayırmak şart. Özellikle uzun saatler masa başında hareketsiz bir şekilde çalışan kişilerin spor yapması oldukça önemli. Çünkü hareketsiz kalmak kas gelişimini oldukça etkilemekte. İlaç tedavisinde ise hasta eğilimleri önem kazanıyor. Ayakta uzun süre durma ya da uzun süre oturma, uzun süre yazı yazma ve ağırlık kaldırma gibi durumlar nedeni ile şikayetler daha çok artacaktır. Ancak yapılan germe ve gevşeme hareketleri sonrasında ağrı döngüsü de kırılmış olur. Sıcak tedaviler, elektrik simülasyonları ve masaj gibi fizik tedavi için yapılan uygulamalar neticesinde tedavi gerçekleşir. Bu konuda istikrarlı davranılması ve düzenli spora devam edilmesi 

* Havalı Yatak Sağlık Problemlerini Çözmede Çok Etkili

Sağlık problemleri arasında olan bası yarası, yatalak olmak zorunda kalan kişilerin etkilendiği bir rahatsızlık türü olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığı daha bilinen ismi ise yatak yarasıdır. Genellikle kan dolaşımının sekteye uğramaya başladığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Oldukça zor bir süreci beraberinde getiren hastalığın sebebi, uzun süre hep aynı pozisyon içinde yatmaktır. Rahatsızlık ile en çok karşı karşıya kalan kesim ise hayatını hep yatakta geçirmek zorunda kalan hastalardır. Hastaların vücudu gerektiği gibi hareket etmediği için basıncın dağılımı da mümkün olmamaktadır. Aynı yere sürekli basınç pompalanması, o bölgedeki yara oluşumunu tetiklemektedir. Hastalığın çözümü zordur. Ancak bu durumun ortaya çıkmasını, havalı yatak ile engellemek kolaydır.

Fibromiyalji Sorunu Çekenler Havalı Yatak Kullanabilir

Fibromiyalji rahatsızlığı aslında bir nevi sendromdur. Farklı belirtileri söz konusudur. En bilinen özelliklerinin başında uyku sorunu gelmektedir. Çünkü rahatsızlık nedeni ile geceleri sürekli ağrı çeken kişiler, uykularını bir türlü alamazlar. Çok uzun süre uyuyanlar bile, uyandıkları zaman sanki hiç uyumamış hissine kapılırlar. Bundan dolayı hastalığı yaşayan kişiler her daim yorgun olduklarını ifade ederler. Ayrıca bu kişilerin sürekli ağrı hissetmeleri de söz konusudur. Bundan dolayı ağrılı hastalık olarak da tanımlanmaktadır. Romatizma benzeri bir durum söz konusudur. Tam bir tedavi yöntemi olsa da, tamamen geçmez. Bu yüzden rahatsızlığı hafifletici önlemler alınabilir.

Havalı Yatak, Yaraların Oluşmasını Mucizevi Bir Şekilde Engelliyor

Havalı yatak, insan sağlığını tehdit eden birçok olumsuz duruma çare olarak üretilmiştir. Ürün bu noktada kendisini kanıtlamayı başarmıştır. En çok kullanıldığı alan ise yatak yaralarıdır. Yatak bu durumun ortaya çıkışını engelleyici bir özelliğe sahiptir. Hatta sırf yatak yaralarının çıkışını bloke etmek için piyasaya sürülmüştür. Yatağın her bölümüne istenilen miktarda hava pompalanması yapılmaktadır. Bu sayede hastanın yattığı yer, basıncı sabit bir biçimde uygulamaz. Böylelikle kan dolaşımının, zarar görmesi engellemiş olur. Birçok insanın kendisi ya da bizzat yakını yatalak olarak hayatlarına devam eder. Onların daha iyi ortamlarda tedavi görebilmesi için hiçbir masraftan kaçınmamak gerekir. Yatalak hastaların hayatını kolaylaştırmak bu noktada zor olmayacaktır. Satın alacağınız son sistem havalı yatak ile yara oluşumunu en başından engelleyebileceksiniz. Ayrıca hastanız çok kaliteli bir ortamda hayatına devam etme şansı yakalayacak.

* Bası Yarası Mucizevi Medikaller İle Ortadan Kalkıyor

Yatak yarası, uzun süre yatağa bağlı kalan veya engelli ve yatak hastalarda görülen erken müdahale edilmezse ölümcül tehlikesi olan hastalıklardan biridir. Bası yarası nedir? Nasıl oluşur? Bası yarası, yatmak zorunda olan ve uzun yıllar boyunca aynı yerde hayatını geçiren hastalar, aradan geçen zamanla beraber birçok rahatsızlık yaşamaya başlarlar. Bunların içinde en korkutucu olanı ise bası yarası adı verilen hastalıktır. Çünkü bu yara, ilerleyen zaman ile beraber oldukça kötü bir hale gelmekte ve hastanın vücudu üzerinden farklı büyüklükte yaraların açılmasına neden olmaktadır. Bu hastalık, basınç ile alakalı bir rahatsızlıktır. Hastanın vücudundaki herhangi bir bölge sürekli aynı oranda basınç ile karşılaştığı zaman, buraya belli bir süre sonra kan gitmez. Kan gitmediği için de oradaki dokular bozulmaya başlar ve zamanla yaraya dönüşür. Bu hastalığa kimi zaman yatak yarası kremi bile fayda sağlamaz, acil bir müdahale gerektirir. Bu hastalar için havalı yatak kullanımı şarttır.

Yatak Yaraları Medikal Yatak Örtüsüyle İyileşiyor

Yatak yarası, dolaşım bozukluğu neticesinde görülebilmektedir. Hastalığın en fazla etkilediği kişiler yatalak olan insanlardır. Ameliyat sonrasında iyileşme göstermeyen ve yataktan kalkamayan kişiler, felç geçiren ve düzelmeyen hastalar, yatak yarasının en çok etkilediği kişilerdir. Yatak yarasının oluşumunda temel faktör, basıncın devamlılığıdır. Bir bölge sürekli aynı pozisyonda kalırsa, o bölgeye yatak aracılığı ile bir basınç uygulanır. Orada zamanla kan dolaşımı bozulmaya başlar. Bunun sonrasında olumsuz durum, kendisini yara ile gösterir. Bu yaraların zamanla büyümeye başlaması ise başka sorunları da beraberinde getirmektedir. Yatak yarasını engellemenin tek yolu ise havalı hasta yatağı satın almak ve medikal yatak örtüsü kullanmaktır. İnsan sağlığına sayısız faydaları olan medikal yatak örtüsü, sadece yatalak hastalar için değil, bebek gelişimi, uyku düzensizliği, depresyon, fibromiyalji hastalığı gibi birçok hastalığın tedavisinde büyük fayda sağlar. Medikal yatak örtüsü, gerçek koyun kürkünden bitkisel tabaklama yöntemiyle tabaklanarak üretilmektedir. Yarı organik bir yapıya sahip koyun kürkünden üretilen medikal yatak örtüsünün insan sağlığına faydalı bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış bir gerçektir. Özellikle yatağa bağımlı hastalar için ideal olan bu ürünler, vücut ısısını dengede tutar nem oluşumunu engeller, vücutta oluşan basınç farkının azalmasında da büyük etki sağlar. Aynı zamanda koyun kürkünden üretilen sayız medikal ürünleri, derimarket.net adresinden inceleyebilir, havalı yatak modelleri ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalı Yatak, Vücuttaki Yaraları Engelliyor

Havalı yatak, farklı modellere sahip olan hayat kurtarıcı bir üründür. Kullanımı çok yaygın bir hale gelmiştir. Bunun temel nedeni hastaların yatak yaralarıdır. Yatak yarası için hastaneler bile bu havalı hasta yatağı çeşitlerini kullanmaktadır. Çünkü yatağın içindeki hava, dalga şeklinde artıp azalmaktadır. Bundan dolayı hastanın vücudu her zaman aynı basıncı almak zorunda kalmaz. Havanın azaltıldığı bölgede, kan dolaşımı sağlanır. Daha sonra oraya tekrar hava pompalanır ve başka bir bölgede basınç azaltılır. Bu şekilde hastanın kan dolaşımının sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Bası yaralarını tedavi etmek çok zor ve pahalı bir iştir. Bu yaraların iyileşmesi ise çok uzun sürer. Bundan dolayı hastaların vücudunda bu yaraların çıkması engellenmelidir. Bunun için de havalı yatak kullanmak, yatalak yakınları olanlar için adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hastanın vücudu bu şekilde değişik basınçlar ile desteklenir. Böylelikle kan dolaşımında çıkacak olan olası problemler de engellenmiş olur. Kimi hastalığı ilerlemiş hastalarda yatak yarası kremi bile çoğu zaman fayda etmez. Bu hastaların bir uzman tarafından tedavi edilmesi şarttır. 

* Fibromiyalji Ve Bası Yarası Nedir

Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastalarda sık görülen yatak yaraları için gerekli önlemlerin yaralar açılmadan alınması oldukça önemlidir. Bakıldığında yatalak ve bası yarası olarak adlandırılan durumların engellenmesi oldukça kolaydır.

Yaralar açıldıktan sonraki süreçle kıyaslandığında hastanın yaşayacağı manevi sıkıntının yanında durumun hiç gerçekleşmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yatak yarası nedir sorusunun ilk verilecek cevabı yatağa yapışık olarak yaşayan hastaların uzun süre aynı vaziyette yatmaları sonucunda eklem ve dokularda kanlanma olmaması ve aynı noktaya uygulanan basınç nedeniyle yumuşak dokularda meydana gelen dezenformasyondur. Bası yarası olarak da isimlendirilebilen bu durum hem hastalar hem de bakıcıları tarafından oldukça ızdırap veren bir durum olmakla birlikte tedavi ve pansuman sürecinin de çok iyi yönetilmesi gerekmektedir. Yatak yaraları oluştuğunda da bası yarası evreleri sonucunda uygun işlemin yapılması zorunludur. Bası yaralarının %85'lik kısmı belden aşağı bölgelerde görülürken, tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde de bası yaralarının görülme sıklığı bir hayli fazladır. Normal anlamda sağlıklı insanlar uzun süre oturduklarında ya da yattıklarında belirli bölgelerinde duydukları ağrı nedeniyle pozisyonlarını değiştirirken, yatalak hastaların farkında olmadığı bu durum nedeniyle yaraların açılma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yaraların tedavi edilmesinin ilk yolu yaraların neden oluştuğunu ve altında yatan sebepleri tespit etmektir. Örneğin bir şeker (diyabet) hastası yatalak duruma düştüğünde sinir sistemi ağrıları yatmaya bağlı olarak hasta tarafından hissedilmediği ve bu nedenle hastanın yatma pozisyonu değişmediği için dokularda gelişen kanlanma bozukluğu yaranın açılmasını sağlamaktadır.

Yatalak Ve Bası Yarası Önlemleri

Yatalak ve bası yaralarında yaralar henüz ortaya çıkmadan önce önlem almak aslında yaralar ortaya çıktıktan sonraki duruma göre çok daha kolaydır. Bası yarası evreleri ilerlemeden ya da hiç oluşmadan alınan önlemler hastanın yaşam kalitesi bakımından oldukça önemlidir. İlk olarak hastanın vücudunun temiz ve kuru olmasının sağlanması gerekirken nemli vücutlar yaraların açılması için daha müsait hale gelmektedir. Hastanın farkında olmadan altına idrarını yapması, hastanın alt kısmına yayılan sıvı nedeniyle başta kalçalar olmak üzere vücudu yaranın açılmasına müsait hale getirecektir. Hastanın ortalama 3-4 saatte bir yatakta çevrilmesi ve yana yatırılması da bu konuda atanmaması gereken bir durumdur. Yatalak yarası nedir sorusu için verilecek bir cevap da hastanın medikal yatak, medikal yatak postları ve medikal yatak örtüleri de önemli faydalar sağlamaktadır. www.derimarket.net adresinde göreceğiniz üzere yatalak hastalar için özel tasarlanmış hakiki deri medikal ürünlerin yanında bilinçli hasta bakımıyla yukarıda ifade edilen problemlerin birçoğu bertaraf edilebilir. Bası yarası evreleri incelendiğinde ise; dört farklı evreden bahsetmek mümkündür.

Bası Yarası Ve Evreleri

Birinci evrede cildin doku ve rengi değişmiş olmasına rağmen doku bütünlüğü bozulmadığından, cilde etki eden bası kaldırıldığı andan itibaren hızlı bir iyileşme evresi görülmektedir. Bu süre 30 dakikayla 1 saat arası olmakla birlikte, basının devam ettiği durumlarda kısa sürede ikinci evreye geçilme durumu görülebilir

İkinci evrede ciltteki ağrı ve şişliklerin yanında yüzeysel kayıpların başladığı görülmekle birlikte, ciltteki basının kaldırıldığında iyileşme süresi birkaç günde tamamlanır

Üçüncü evrede cildin üzerinde çukurlar oluştuğu, çukurla birlikte yaranın da ilerlemiş ve enfeksiyon kapma aşamasında olduğu görülür. Yaraya koku da eşlik edebilir. Bası kalktığında uygun bir tedavi süreciyle birlikte aylar sürecek olan iyileşme sürecine girilebilir.

Dördüncü evrede ise cilt yüzeyinden kemiğe kadar olan tüm bölgedeki dokular bozulmakla birlikte doku ölümlerinin de gerçekleştiği görülmektedir. Konunun tek çözümü cerrahi müdahaledir. Derimarket yatak örtüsü ve medikal yatak ürünlerinde özel ürünleriyle yatalak hastalara ve hasta yakınlarına destek sağlamaktadır.

Fibromiyalji Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Fibromiyalji yeterli uyku düzenine sahip olunmasına rağmen günlük olarak kronik yorgunluğa eşlik eden ağrılı bir kas iskelet sistemi ağrısıdır. Fibromiyalji neden oluşur diye sorulacak olursa, fibromiyaljiye neden olan en belirgin hususun genetik faktörler olduğu belirtilirken, çevresel faktörler, psikolojik faktörler ve psikolojik boyutlar da fibromiyalji nedenleri arasında gösterilmektedir. Genetik faktörlerin haricinde, çocukluk döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal travmaların, yetişkinlikte bu hastalığı tetiklediği görülürken, ailesinin herhangi bir üyesinde fibromiyalji olan birinin bu rahatsızlığa yakalanma riski 8 kat daha artmaktadır. Fibromiyalji neden oluşur bilgisine ek olarak rahatsızlığın en fazla 25-55 yaş arasındaki kadınlarda görüldüğü bilinmekle birlikte, erkeklerde kadınlara göre yarı yarıya daha az görüldüğü de söylenebilir. Çocukluk döneminde görülen fibromiyalji oranı %10 olarak belirlenirken, bankacılar ve mimarlarda hastalığın görülme sıklığı çok daha fazladır.

* Bası Yarası Önleme Yolları Nelerdir? Bası Yarası Nasıl Oluşur

Bası yarası, uzun süre yatağa bağımlı kalan hastalarda görülen bir rahatsızlıktır. Kemik çıkıntılarının olduğu bölgeler uzun süre basıya maruz kaldıkları zaman o bölgelerin kan dolaşımı kesilir. Cilt ve cilt altı doku zarara uğrar. Cildin aşırı kuru olması bası yarasının oluşumunu kolaylaştırır. Yatağa bağımlı yaşayan hastaların genellikle, topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kalça gibi bölgelerinde görülür. Bu bölgelerde kan dolaşımının bozulması sonucu dokular yeterince beslenemez ve ölmeye başlar. Bunun sonucunda da yararlar oluşur.

Bası Yarasının Evreleri ve Bası Yarası Önleme

Bası yarasına maruz kalan hastalar dört evrede bu rahatsızlığı geçirirler. Birinci evrede, derinin rengi ve dokusu değişir. Fakat doku bütünlüğü bozulmadığı için doku üzerinde basınç azaltılır ise rahatlıkla iyileşebilir. İkinci evrede deride şişlikler oluşur. Deri bütünlüğü bozulmaya başlamıştır. Ağrılıdır ve bu yüzden hasta büyük ıstırap duyar. Fakat iyi bir tedavi ile atlatılabilir. Üçüncü evrede deri üzerinde çukurlar oluşmuştur. Doku kaybı artmış ve hastanın dildi açılmaya başlamıştır. Bu aşamada iltihap kapma riski çok yüksektir. Enfeksiyon kaparsa kötü koku ve akıntılar oluşmaya başlar. Hassas bir tedavi süreci ve basının azaltılması ile bası yarası iyileştirilebilir. Dördüncü evre ise hastalığın iyice ilerlemiş halidir. Kemiklere kadar olan bütün dokular zarar görmüş ve doku ölümleri gerçekleşmiştir. Bu aşamada cerrahi müdahale gereklidir ve tedavi süreci oldukça uzundur. Bası yaraları, vücutta kolay yayılan ve hızlı ilerleyen rahatsızlık türleridir. Evreleri ilerledikçe tedavi masrafları ve süreçleri de uzar. Bu yüzden yatağa bağımlı olan hastalar için bası önleyici yöntemler kullanılması çok daha etkili çözümlerdir. Hem hasta hem de bakıcılar için daha ekonomiktir.Bası Yarası Önleme Yolları

Bası yarası için önleyici tedbirler vardır. Bunlar özellikle hasta bakıcıları tarafından yapılmalıdır. Hastanın sık sık pozisyon değiştirmesi, tekerlekli sandalyede ise sık sık kalkarak kan dolaşımını sağlaması, yatak ve çarşafta kırışıklık, kabarıklık gibi iz yapıcı etkenleri olmaması gerekir. Araştırmalar, özel hazırlanmış yataklardan ziyade koyun postunun, bası yarası önleme niteliğinde olduğunu ortaya koymaktadır. Tahrişi ve sürtünmeyi engelleyen koyun postu, cildin hava almasını da sağlamakta ve bası yaralarını kesin olarak önlemektedir.