Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Yatağa Mahkum Hastalarda Oluşan Yaralar
Yatağa Mahkum Hastalarda Oluşan Yaralar
11 Mart 2019

Yatağa Mahkum Hastalarda Oluşan Yaralar

Halk arasında yatalak hasta yaraları olarak bilinen, uzun süre yatağa mahkum kalan kişilerde yaygın olarak görülen bu rahatsızlıkta hastaların vücutlarında sürekli yatma hali nedeniyle yaralar oluşmaktadır. Tedavisi uzun aylar gerektiren bu yaralar hastaya verdiği ıstırap ile birlikte hasta yakınlarını da rahatsız etmektedir. Yaraların oluşma süreci gerçekleştirilmeyen pozisyon değişikliği sürecinde gerçekleşir. Dokularda gelişen kanlanma bozuklukları nedeniyle oluşan yaraların önlenebilmesi için hastadan çok hasta yakınlarına iş düşmektedir. Hasta her ne kadar pozisyon değişikliğine ihtiyaç duysa da yatalak olması nedeniyle bunu gerçekleştiremez ve hastalığının boyutuna göre bu durumu yakınlarına iletemez. Bu durum yatalak hasta yaraları oluşumunun gerçekleşmesini hızlandırır. Dokuya uygulanan basınç kısa zaman içerisinde yaralanmalara yol açsa da hastalığın tedavisi oluşması kadar kısa sürede gerçekleşmemektedir. Hasta yakınları bu durumdan yatalak hastaları korumak için; 

Hastanın pozisyonunu sık sık değiştirmelidirler.

Hastanın cildini temiz tutmalıdırlar.

Hastanın cildini nemden uzak tutmalıdırlar.

Hastaları protein ağırlıklı beslemelidirler.

Hastaya hafif egzersizler yaptırmalıdırlar.

Hastanın durumunu takip etmesi için hekimden yardım almalıdırlar.

Yukarıda sayılan basit yöntemlerin uygulanması halinde rahatsızlığın oluşumu engellenebilmektedir. Hastalığa bağlı olarak yatağa mahkûm sürenin uzaması halinde ne kadar önlem alınsa da rahatsızlık gözlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde tedavi süreci gerçekleştirilmektedir. Tedavi sürecinin uzun olduğu ve açılan yaralardan dolayı hastanın canının yandığı unutulmamalı, hasta yakınları her zamankinden daha sabırlı ve dikkatli olarak hastalıktan mustarip olan yakınlarına destek olmalıdırlar.

Yatak Yaralarını İyileştirmenin Yolları

Yatak yaraları 4 evreden oluşmaktadır:

1. Evrede deri bütünlüğü bozulmamasına karşın hastada ağrı bulunmaktadır.

2. Evrede yaralar gözlenmektedir.

3. Evrede ağrı hissedilmese de yaralar alt dokuları kapsayacak şekilde oluşmaya başlamıştır.

4. Evre yaraların enfekte olduğu evredir. Ağrı hissedilmese de meydana gelen zarar kas ve dokulara ulaşmıştır.

Her evre için farklı yatalak yara tedavisi yöntemi bulunmaktadır.

1. Evrede uygulanan basıncın kaldırılması tedavi için yeterlidir.

2. Evrede uygulanan basıncın kaldırılması ile birlikte oluşan yara enfeksiyonlara karşı korunması amacıyla düzenli pansuman gerektirmektedir.

3. Evrede yarada bulunan enfeksiyon sonlandırılmalıdır. Antibiyotik kullanılarak ölü doku temizlenmesi ve pansuman yapılması belirli rutin içerisinde gerçekleştirilir. Hasta protein ağırlıklı olarak beslenir.

4. Evrede bir önceki evre ile benzer tedavi uygulanırken hastaya cerrahi müdahale de gerekmektedir.

Yatalak yara tedavisi için önleyici ve tedavi edici olmak üzere bir alternatifiniz daha bulunmaktadır. Deri Market güvencesi ile satışa sunulan medikal doğal koyun postu ile yaraların oluşması önlenebildiği gibi son evreye gelinmediği sürece tedavi edilebilmektedir. Terletmemesi, lifli yapısı sayesinde zemin ile hasta arasında bulunan basıncı azaltması gibi özellikleri hastalığın oluşumunu engellemektedir. Ürünü sitemizden indirimli fiyatı ile satın alabilirsiniz. Ürünümüz 90x180 cm ebatlarında yer almakta olup sahip olduğu lastikler ile yatağa kolayca sabitlenmektedir. Ürünlerin materyallerinin elde edildiği koyunların beslenmesinden elde edilen materyallerin tabaklanmasına kadar doğallığına zarar vermeden gerçekleştirilen üretimler neticesinde ürün kullanımları hastada herhangi bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Hastanede kısa süreli bile yatışlarda yara oluşumu gözlenebildiği için bir gece bile kalınması gereken durumlarda ürünümüzü kullanmanız sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.


Fibromiyalji İle Baş Etmenin Yolları

Günümüzde kronik yorgunluk olarak adlandırılan fibromiyalji rahatsızlığı, her geçen gün toplumun büyük kesiminde gözlenmektedir. Gece her ne kadar uzun uyku çekerseniz çekin sabah kalktığınızda yorgunluk ve hassasiyet yaşamanız halinde fibromiyalji rahatsızlığına sahipsiniz demektir. Yaşam kalitenizi bozan bu rahatsızlık esasında yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Tedavisi için yaşam standartlarının değiştirilmesi gereken rahatsızlık aynı zamanda iş veriminde düşüş yaşanmasına neden olarak ülke ekonomisine varan zararlar doğurmaktadır. Her sabah uyandığında vücudunun belirli bölgesinde ağrı hisseden ve uykusunda hiç dinlenemediğini fark eden birisinin fibromiyalji nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtlanmasına ihtiyacı bulunmaktadır. Fibromiyalji tedavisi için fizik tedavi ihtiyaç olup programların kişiye özel olarak uygulanabilmesi için tam donanımlı hastanelerin romatoloji ve fizik tedavi bölümleri doktorlarından yardım alınması gerekmektedir. Gerçekleştirilen tedavi süreci haftada en az 3 gün yapılacak egzersiz programı ile desteklenmelidir. Fibromiyalji nasıl tedavi edilir sorusuna verilecek bir yanıt daha bulunmaktadır. Bu yanıt için www.derimarka.net adresine giriş yaparak sitenin medikal ürünleri arasında yer alan yatak örtülerinin kullanılması gerekmektedir. Sitemizde yer alan medikal koyun postu ürünler, fibromiyalji rahatsızlığının nedenlerini ortadan kaldırmak amacıyla tamamen doğal olarak üretilmiştir. Fibromiyalji rahatsızlığının en bilinen nedeni uyku bozukluğudur ve uyku bozukluğuna neden olan etkenler ise; terleme, konforsuzluk, bakteriler ve kokudur. Aynı zamanda vücudun belirli noktasına basınç uygulanması da büyük bir faktördür. Koyun postu medikal ürünler tüm bu rahatsızlıkları bertaraf edebilir. Doktora çıkmadan evde kendi kendinizi tedavi etmek için internet sitemizi ziyaret ederek indirimli fiyatıyla satışta olan medikal koyun postu yatak örtüsü ürünümüzü 9 aya varan taksitler ile satın alabilirsiniz.