surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Kürklü Bot Blog 2024 Kışında Ugg Botların Muhteşem Geri Dönüşü
2024 Kışında Ugg Botların Muhteşem Geri Dönüşü
26 Ekim 2023

2024 Kışında Ugg Botların Muhteşem Geri Dönüşü

Y2K'dan ilham alan moda trendleri moda dünyasını ikiye bölmeye devam ediyor. 20 yıl öncesinden gardıropların vazgeçilmezlerini tekrar ortaya çıkaran bu trendle birlikte, Ugg botların muhteşem dönüşünü yapması artık an meselesiydi.

Ugg Sezonu

Ugg botlar, havaların soğumasıyla sokak modasında da kendine sağlam bir yer edinmeyi başardı. Hailey Bieber ve Bella Hadid'in yanı sıra TikTok fenomenleri Victoria Paris ve Lauren Wolfe'da klasik bej koyun kürklü botların yenilenmiş versiyonlarıyla caddelerde görüldü. YouTube yıldızı Emma Chamberlain, "Ugg Sezonu" başlıklı bir Cadılar Bayramı Vlog'unda, 11 milyon takipçisine, "Bu tarzı bu kadar seveceğimi tahmin etmemiştim. "Şu anda moda zevklerim mi değişiyor bana ne oluyor?" Ugg botları giymekten keyif almaya başladığını itiraf etti."

Ugg Botlar Yeniden Popüler Bir Moda İkonu Olma Yolunda…

Ugg botları, sevin ya da onlardan nefret edin, iş ayakları sıcak tutmak olduğunda kabul edelim ki Ugg botlar gibisi de pek yok. Uzun zamandır ünlülerin tarzı olarak kabul ediliyor. 1996’da Minnie Driver, “Çığlık”ın kırmızı halı galası için bir çift uzun, bej rengi Ugg tercih ederken, Leonardo DiCaprio, Julia Roberts, Beyoncé ve Kate Moss gibi isimler de bu botların hayranları arasında yer aldı.

20 yıl önce, Ugg'lar o kadar popülerdi ki, tekrar onları görmek bile 2000'lerin güçlü ruhunu çağrıştırıyor. Kısa kotlar, fötr şapkalar ve Paris Hilton zihinimizde hemen canlanıyor. 

Ugg Modası

Ugg Botların Hikayesi

Fakat Ugg botunun hikayesi, paparazzi çekimlerinden yıllar önce ve Los Angeles’ın yıldızlarla dolu bulvarlarından çok uzakta, San Diego’daki bir kumsalda başlıyor. Avustralyalı sörfçü ve girişimci Brian Smith, 1978'de Güney Kaliforniya'ya taşındıktan sonra Ugg botunun ilk modellerini tasarladı. Smith'in tasarımları, o zamanlar geleneksel ayakkabı pazarı tarafından küçümsendi. Ayakkabının sıcak kürklü iç kısmı; kayak ve snowboard tutkunları tarafından benimsenmeye başladı ve okul takımlarında kullanılmaya başlandı. 1980'lerde lise öğrencileri, botun en büyük hayranlarıydı.

Ugg Bot

Hollywood’a Giriş Deneyimi

1990'ların başında, Smith tasarımın daha popüler olmasını istiyordu.Smith, bir uçuş sırasında People Magazine sayfalarına dalmış başka bir yolcuyu fark etti ve orada ve o anda, botları Hollywood’a sokmayı denemeye karar verdi. Smith, ilgilenen ünlülere ücretsiz bir çift Ugg teklif etti. Smith’in teklifi Neil Young, Brooke Shields, Tom Cruise ve Kate Hudson gibi isimler tarafından kabul gördü. Ancak 2000 yılında, Smith'in şirketi ayakkabı devi Deckers Outdoor Corporation'a satmasından beş yıl sonra, işler ısınmaya başladı. Deckers tarafından çalışılmaya başlanan bir New York pazarlama ajansı olan Bromley Group, Smith’in ünlüleri destekleme stratejisini sürdürdü ve yıldızların çekimler arasında onları giyebileceği umuduyla Ugg’ları film setlerine göndermeye başladı. Bromley Group’un müşteri temsilcisi Julie Nuernberg’in 2003 yılında PR haftasında söylediğine göre amaç; bu biçimsiz, işlevsel ve açıkçası seksi olmayan ayakkabıyı olmazsa olmaz bir moda öğesi veya “alışverişte mini bir etekle giyeceğiniz bir şey” olarak tanıtmaktı. Müşteri temsilcisinin 20 yıl önce söylediği şey kısa bir süre içerisinde gerçeğe dönüştü ve Nicole Richie, Britney Spears ve Lindsay Lohan bu akımın başını çekti.

Hollywood’a Giriş Deneyimi

Ugg’un Starı Oprah

Moda sektöründeki şöhret takıntısı nedeniyle Ugg’ın kaderi de ünlülerin elinde sayılırdı. Ugg çok geçmeden bunu da başardı ve Oprah Winfrey, Ugg’ı ilk kez 2000 yılında ‘En Sevilen Şeyler’ listesine aldı. Çalışanlarına 350 çift Ugg aldı ve bunu sadık izleyicileri ile paylaştı. Smith, “Nasıl Nike koşu ile Reebok, aerobik ile Zoom da pandemi ile peak yaptıysa, Ugg da Oprah sayesinde yaptı” dedi. Smith, Oprah sayesinde Ugg’ın kısa sürede milyonlara ulaşmaya başladığını aktardı. Kitleler için Ugg, sıra dışı görünümüyle “Laguna Beach” ve “The O.C” gibi şovlar tarafından popüler hale getirilen stille de birleştirildi. Sokak stiline yön vermenin ilk adımları duyulmaya başladı…

Bir Yılda Karı Yüzde 300 Katlandı

Tarihler 2003’ü gösterdiğinde ise bir yılda Ugg bot satışlarında yüzde 300’lük dev bir artış yaşandı. Stok sıkıntısı ve üretim yetersizliği nedeniyle bekleme listeleri oluştu. 2003 yılında New York Magazine, Ugg botların eBay’de normal fiyatlarının yüzde 200 fazlasına alıcı bulabildiğini yazdı.Bir mağaza sahibi, müşterilerin “Ugg alabilmek için kavga edip ağladığını" bile söyledi. Ancak arz talebinin yakalanması ve raflarda bir dizi sahte ürünün yer almasıyla Ugg botlar bir anda çekim noktası olmaktan günlük kullanılacak ayakkabıya dönüştü.

Ugg Botlar Yeniden Popüler

Ve Ugg Botlar Yeniden Popüler

Modanın geri dönüp dönüp kendini tekrarlamasına artık alıştık. Görüyoruz ki geçtiğimiz 20 senede zevkler yeniden değişmiş ve tarih adeta tekerrür etmiş.Google verilerine göre, geçtiğimiz ay arama motorunda yapılan Ugg aramaları yüzde 90 oranında artış gösterdi. Trend tahmin şirketi WGSN’de ayakkabı ve aksesuar stratejisti Lucila Saldana’ya göre, 2020 ve 2021 yıllarında moda tamamen konfora dayalıydı. 

2022 Ugg Bot Modası

2024’te Sokaklarda Çokça Ugg Bot Göreceğiz!

Herkes markanın yeni sıra dışı stillerine katılmasa da Smith bazen “şirketin kimi kovaladığını merak ettiğini” itiraf etti. Pinterest’in Moda Başkanı Jessica Payne, pilates kıyafetleriyle genellikle ultra mini Ugg giyen Kaia Gerber’in ünlü yıldız gücüne atıfta bulunarak, ‘Ugg’ 2024’te yeniden canlanmaya hazırlanıyor” dedi. 

Ugg Bot


Ülkemizde de bu trend hızlı bir şekilde devam ediyor ve sokak stilinde; caddelerde, metroda veya alışveriş merkezlerinde sıklıkla Ugg bot kullanan moda severlere rastlamak mümkün. Erdoğan Deri, 1998 yılından beri yurt dışındaki pek çok tedarikçi firmaya üst kalite; kürk, post, Ugg bot üretimi yapmaktadır. Üretici firma güvencesi ve orijinal marka garantisi ile birbirinden farklı Ugg bot modellerini ve sıra dışı tasarımları Derimarket.net sitesinden inceleyebilir ve güvenle online alışveriş yapabilirsiniz. 

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30