surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Blog Rugan Ayakkabı Nedir?
Rugan Ayakkabı Nedir?
21 Haziran 2024

Rugan Ayakkabı Nedir?

Ayakkabılar, her adımımda tarzınızı yansıtan önemli aksesuarların başında gelir. Deri, rugan, süet ve daha pek çok malzemeden yapılan ayakkabılar; kombinlerinizi eksiksiz şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Giyim dünyasının vazgeçilmez parçalarından olan rugan ayakkabılar ise özellikle parlak ve çekici görünümü ile diğerlerinden ayrılır. Rugan ayakkabılar, adeta birer moda ikonu olarak stilinize zarif bir dokunuş katar. Peki rugan ayakkabılar neyden yapılır? Rugan deri temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir? Gelin, rugan ayakkabıların stilinizi nasıl tamamlayacağını ve hangi durumlarda kullanılacağını birlikte keşfedelim.

Erkek Deri Ayakkabı


Rugan Ayakkabı ile Deri Ayakkabı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Rugan ayakkabıların üretiminde kullanılan rugan deri, ham derinin işlenmesi ve özel işlemlerden geçirilmesiyle elde edilir. Öncelikle, ham deri özel işlemlerden geçirilir ve daha sonra yağlı veya sentetik laklarla finisaj yapılır. Rugan deri, kalıplama işleminden geçirilerek şekil verildikten sonra kurumaya bırakılır ve son olarak parlatma işlemi gerçekleştirilir. Özel malzemesi ve işlem şeklinden dolayı rugan deri, yumuşak dokulu ve parlak şekilde karşınıza çıkar.

Ayakkabı endüstrisinde önemli yere sahip olan rugan ayakkabılar uzun bir geçmişe sahiptir. Ruganın ayakkabının tarihçesi 19. yüzyılın sonlarına dayanır. İlk olarak Fransa'da ortaya çıkan rugan, ayakkabıların ve diğer giyim eşyalarının yüzeyine parlak görünüm kazandırmak amacıyla kullanılmıştır. Parlak görünüm ayakkabıların estetik değerini artırırken aynı zamanda dayanıklılığına da katkı sağlar.

Deri ayakkabılar ise genellikle doğal deriden üretilir, rugan işlemine tabi tutulmaz. Daha çok tabakalama adı verilen işlemlerle hazır hâle getirilen derinden yapılır. Deri ayakkabılar doğal derinin özelliklerini koruduğu için genellikle daha mat görünüme sahiptir. Bununla birlikte deri ayakkabılar da rugan ayakkabılar gibi şık ve dayanıklıdır. Rugan ile deri ayakkabı farkları daha çok görünümle ilgilidir, dayanıklılık açısından her ikisi de son derece dayanıklıdır.

Erkek Deri Ayakkabı


Rugan Ayakkabı Hangi Materyallerden Yapılır?

Özel bir işlemden geçtikten sonra parlak görünüme sahip olan rugan ayakkabılar; sığır, keçi veya koyun gibi hayvanların derilerinden elde edilir. Öncelikle ham deri işlenir ve özel rugan işleminden geçirilir. Parlak deri ayakkabı modelleri %100 orijinal deriden yapıldıkları için tüm şık komnbinlerinize eşlik etmeyi başarır. Gerçek deri rugan ayakkabı seçenekleri sayesinde iş, etkinlik ya da özel günlerinizde kombinlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Rugan Ayakkabı Neden Bu Kadar Parlak Görünür?

Üretim aşamasında yapılan finisaj, derinin yüzeyinde parlak bir katman oluşturur, rugan ayakkabıların karakteristik parlak görünümünü sağlar. Rugan ayakkabıların parlaklığı, derinin yapısından da kaynaklanır. Deri, doğal malzeme olduğundan içerisinde bulunan liflerin düzenli şekilde işlenmesiyle parlak yüzey elde edilebilir. Rugan derisi, özel işlemler sonucu bu parlaklığı daha da artırır.

Rugan Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Şıklık ve zerafetin simgesi olan rugan ayakkabılar; babet, loafer, stiletto, klasik ve takım elbise ayakkabıları gibi pek çok şekilde sunulur. Örneğin; kadınların özellikle tercih ettiği rugan topuklu ayakkabılar, zarafetin ve feminenliğin sembolüdür. Farklı topuk yükseklikleri ve şekilleriyle tasarlanan bu modeller, özel etkinliklerden günlük kullanıma kadar geniş kullanım alanına sahiptir.

Rahatlığı ve şıklığı bir arada sunan rugan loaferlar ise hem kadınlar hem erkekler için popüler seçeneklerden biridir. Sade ve klasik tasarımlarının yanı sıra daha modern, renkli modelleri de bulunur. Erkek rugan ayakkabı modelleri arasında yer alan bir diğer seçenek de Oxford’dur. Bu ayakkabı modelini rugan ile birleştirerek takım elbiseleri çok daha şık hâle getirebilirsiniz.

Davetlerin vazgeçilmez parçalarından biri olan kadın rugan ayakkabı seçenekleri stiletto şeklinde karşınıza çıkar. Stilettolarla birleşen rugan, günlük ve özel gün kombinlerinde kadınların tamamlayıcısı olmayı başarır. Rugan ayakkabı modası söz konusu olduğunda topuklu terlikleri de unutmamak gerekir. Şık davetlerde göz alıcı görünmenizi sağlayan bu parçalar aynı zamanda konforlu bir deneyim de sunar.

Erkek Deri Ayakkabı


Rugan Ayakkabılar Günlük Kullanım İçin Uygun mudur?

Şıklıkları ve parlak görünümleriyle özel etkinliklerde tercih edilen rugan ayakkabılar, genellikle özel gün ayakkabısı olarak bilinir. Ancak rugan ayakkabı özellikleri sayesinde günlük giyimde de kendine yer bulabilir. Özellikle klasik rugan bağcıklı ayakkabılar veya rugan loaferlar hem şık hem de rahat olduklarından günlük giyime uygundur. Kadınlar ve erkekler için farklı tarzlarda üretilen rugan ayakkabı modelleri her yaş grubundan insanın tercih edebileceği geniş bir model yelpazesi sunar. Orijinal deriden yapılan rugan ayakkabı modelleri, nefes alabildiğinden ayaklarınızın terlemesini önler. Bu özelliği ile yaz ayların hem şık hem rahat rugan kombinler yapmanıza imkân tanır. Şık ve günlük parçalara uyum sağlayan rugan ayakkabıların bakımına özen göstererek uzun süre aynı kalitede kalmasını sağlayabilirsiniz.

Rugan Ayakkabı Kombin Önerileri

Her tarz ve durum için uyumlu kombinler oluşturmak isteyenler rugan ayakkabılardan destek alablir. İster günlük kullanım ister özel bir etkinlik için olsun rugan ayakkabıları doğru şekilde kombinleyerek stilinizi tamamlayabilir, tarzınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin; rugan topuklu ayakkabıları, klasik etek veya pantolonla kombinleyerek zarif şıklık elde edebilirsiniz. Siyah veya bordo rugan topuklu ayakkabılar, siyah etek veya pantolonla uyum sağlayabilir. Rugan loaferlar veya bağcıklı rugan ayakkabıları ise kot pantolon veya chino şort gibi rahat parçalarla eşleştirebilirsiniz. Üstüne tişört veya gömlek giyerek günlük kullanıma uygun kombini oluşturabilirsiniz. Özel günler için rugan ayakkabı kombini yapmak istiyorsanız rugan topuklu ayakkabılar ile elbisenizi veya şık bir eteği kombinleyerek göz alıcı stil oluşturabilir, aksesuarlarınızı minimal tutarak ayakkabıların şıklığını ön plana çıkarabilirsiniz.

Rugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Rugan ayakkabılar, şıklığıyla dikkat çekerken doğru bakım yapılmadığında zamanla parlaklıklarını kaybedebilir. Bu aşamada rugan ayakkabıları temizlerken şu adımlara dikkat edebilirsiniz:

  • Deri ayakkabı temizliğinde olduğu gibi öncelikle ayakkabınızı kaba kirlerden arındırmanız gerekir. Nazik bir bez veya rugana uygun fırça yardımı ile ayakkabıların yüzeyinde biriken tozları kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
  • Daha sonra bir kaseye ılık su, hafif sabun veya özel deri temizleyici ekleyip ayakkabınızı silebilirsiniz. Silmeden önce temizlik çözeltisinin hazır olduğu kaseye bez veya sünger batırıp hafifçe sıkmalısınız. Silerken oldukça nazik davranmanız önemli.
  • Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra ayakkabıların yüzeyini temiz bezle kurulayabilirsiniz.
  • Ardından rugan ayakkabıları parlaklık kazanması için özel rugan parlatıcı veya rugan spreyi ile hafifçe ovabilirsiniz.

Rugan Ayakkabıların Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabıların düzenli olarak temizlenmesi, nemden korunması, rugan derinin parlaklığını korumak için önemlidir. Ancak sadece temizlik ve bakım ayakkabılarınızı korumanıza yetmeyebilir. Güneş ışığından, ısı kaynaklarından uzak ve kuru yerde saklayarak rugan ayakkabıların sağlam kalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Uygun bakım ürünlerini kullandığınız takdirde rugan ayakkabılarınızın daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde rugan ayakkabılarınızdan daha uzun süre faydalanabilirsiniz.

Rugan Ayakkabı Fiyatları Nelerdir?

Kalite, marka, tasarım ve üretim malzemeleri gibi faktörler rugan ayakkabıların fiyatını belirleyen önemli etkenlerdir. Tercih ettiğiniz ruganın kalitesi ve modelde yer alan detaylar fiyatlara etki edebilir. Kaliteli, %100 gerçek deriden üretilen rugan ayakkabıların fiyatları yüksek olabilir. Derimarket, %100 deri ayakkabı ve çanta seçenekleri ile her bütçeye hitap etmeyi başarır. Bu sayede Derimarket bünyesinde yer alan deri ayakkabı seçeneklerini inceleyerek aradığınız modeli bulabilir, uygun fiyata alabilirsiniz. Siz de Derimarket'in özenle tasarladığı dayanıklı deri ürünleri tercih ederek konforlu bir deneyimi geride bırakabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30