Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Pratik Deri Ayakkabı Temizliği
Pratik Deri Ayakkabı Temizliği
15 Mart 2019

Pratik Deri Ayakkabı Temizliği

Pratik Deri Ayakkabı Temizliği

Sitemiz üzerinden özel olarak seçilerek satın alınan deri ayakkabılar için uzun bir kullanım elde etme amacıyla deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusu firmamıza sıklıkla yöneltilmektedir. Bu noktada deri ayakkabıların deformasyona uğramaması ve estetik görüntülerini kaybetmemesi için belirli püf noktalarına dikkat ederek temizlik işlemi yapılmalıdır. Yanlış ürünler ile gerçekleştirilen temizlik işlemleri ayakkabı derisinin aşınarak yıpranmasına ve renk özelliklerinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle evde kendi imkanlarınızla, çok pratik malzemeler kullanılarak deri ayakkabıların temizlenmesi mümkündür. Belirli periyotlarda yapılan temizlik işlemleri ile birlikte deri ayakkabıların güneş ışığı altında bekletilmemesi, başka bir malzeme altında ezilmemesi, sık sık fırçalanması, ıslak bırakılmaması ve düzenli olarak cilalanması gibi etmenler ürünlerin korunmasını sağlayacaktır.

Hassas Deri Ayakkabı Temizliği

Deri ayakkabı ürünlerinde hasar oluşturmadan, hassas bir şekilde deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusu birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Öncelikle temizlik işlemini gerçekleştirmek için ayakkabı fırçası, deri ayakkabı spreyi, ayakkabı parlatıcısı, yumuşak bir kadife veya yün bez ve bir miktar beyaz sirke gibi malzemelerle hazırlanmalıdır. Temizlik işlemi öncesinde ayakkabıda bulunan bağcıktan çıkarılmalı ve daha sonra ayakkabı, fırça yardımıyla tozlarından arındırılmalıdır. Nemli bir bez ile ayakkabı yavaşça silinerek sprey uygulaması yapılır. Ayakkabı üzerinde bulunan lekelerin giderilmesi için bez üzerine dökülen sirke yardımı ile de hafif bir şekilde silinebilir ve ayakkabınızda oluşan lekeler temizlenebilir. Son olarak temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra ayakkabının cila ile tekrar parlatılması önemlidir. 

Kolay Deri Ayakkabı Temizliği

En kolay şekilde deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabı pratik bir yöntem kullanılması ile temizlenebilir şeklinde verilebilir. Öncelikle ayakkabı ürününün temizlenmesi için yumuşacık bir ayakkabı fırçası, bir yemek kaşığı miktarında sabun, yumuşak bir bez ve bir miktar ılık su yeterli olmaktadır. Ayakkabının tozlu alınır ve sabunlu su ile ıslattığınız yumuşak bez ile ayakkabının her yeri silinir. Daha sonra kuru bir bezle kurulanan ayakkabı, bütün kirlerinden arınmış olur. Bu noktada en önemli ayrıntı ayakkabının; güneş veya yüksel ısıveren diğer bir cihaz ile sıcak hava verilerek kurutulmamasıdır.

Deri Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri ayakkabılarda oluşan kir ve tozların temizlenmesi için en sağlıklı araçlar toz fırçalarıdır. Özellikle yaz aylarında sık sık kirlenen deri ayakkabılar yumuşak bir ayakkabı fırçası ile hafifçe fırçalanarak tozlarından arındırılmalıdır. Deri ayakkabıların temizliği için genellikle nemli veya sabunlu bir bez yeterlidir. Yumuşak ve pamuklu bir bez ya da mikrofiber kumaşlar da bu amaçla kullanılabilir. Hafif nemlendirilen bir bez yardımı ile deri ayakkabılar silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Temizlik işleminde su yerine, deri ayakkabılar için özellikle üretilmiş doğal temizlik spreyleri de kullanılabilir. Bu spreyler etkili çözüm sağlamalarının yanında içeriklerinde genellikle deri bakımı için özel bileşenler de bulundurdukları için oldukça yararlıdır. 

Nemli bezle çıkmayan inatçı lekelerin temizlenmesi için ise arapsabunundan yararlanabilirsiniz. Bunun için ılık su içerisine bir miktar sıvı arapsabunu ekleyerek, bu suyla ıslatılmış bez ile silebilirsiniz. Birçok temizlik uygulamasında etkin şekilde kullanılan beyaz sirke de deri ayakkabıların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için beyaz sirke önce eşit oranda ılık su ile karıştırılmalı, ardından da temiz bir bez bu karışımla ıslatılarak ayakkabılar bu bezle silinmelidir. Nemli bezle temizlenen deri ayakkabı, temizlik işleminden sonra ıslaklığı alan bir bezle de silinerek kurulanmalıdır. Ayrıca yüksek ısıdan dolayı çatlamaya neden olacağından deri ayakkabıları, kurutmak için ısı kaynaklarının yanına ya da güneş ışığını doğrudan alan yerlere koymamanız, ayakkabınızın hasar görmemesi için yararlı olacaktır.

Deri ayakkabıların temizliğinde, piyasada satılan kalitesiz ayakkabı parlatıcıları kullanılmamalı, ayakkabıların parlak ve şık görünmeleri için kaliteli ayakkabı cilaları tercih edilmelidir. Bu ayakkabı cilasını, ayakkabıya cila süngeri ve cila fırçası ile deriye iyice yedirerek hafif bir şekilde uygulayın. Bu işlem, ayakkabının güzel görünmesiyle beraber, derinin bakımını da yaparak ömrünü uzatır.

Temizle işlemi biten bu deri ayakkabıları, kuruttuktan sonra formlarını korumaları için içlerine ayakkabı kalıbı ya da kağıt yerleştirerek bekletmeniz faydalı olacaktır. Eğer ayakkabı içerisinde kötü koku oluşmuşsa, bekletilen ayakkabıların içerisine bir miktar karbonat, pudra veya lavanta konulabilir. Bu maddeler ayakkabılardaki istenmeyen kokuların giderilmesine yardımcı olur.