surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Nubuk Deri Nasıl Temizlenir?
Nubuk Deri Nasıl Temizlenir?
15 Ocak 2020

Nubuk Deri Nasıl Temizlenir?

Nubuk Deri Temizliği Hakkında

Sünger taşıyla deri cildinin zımparalanıp parlatılması sonucu elde edilen deriye, nubuk denir. Normal deri ile nubuk arasında doku farkı bulunur. Nubuk deri, normal deriye oranla daha hassastır. Çevresel faktörlerden daha çabuk etkilenen nubuk ürünler, doğru bakım ile daha uzun ömürlü olmaktadır. Bu nedenle nubuk bakımının kendine özgü yöntemleri vardır. Biz de nubuk deri ayakkabı bakımına dair bu önemli yöntemleri sizler için derledik.

Nubuk Deri Temizliği

Nubuk Deri Temizliği ve Bakımı 

Nubuk deri ile üretilen ayakkabı modelleri, her ne kadar sonbahar ve kış aylarında giyilmeye uygun görülmese de kaliteli ve doğru bakım yapılmış bir nubuk ürünü, her mevsim rahatlıkla giyebilirsiniz. Zımparalama yöntemi ile elde edilen nubuk deri, hassas bir dokuya sahiptir. Yağmur ve kar gibi hava koşulları karşısında deriye oranla daha az direnç gösterebilir. Bu nedenle yağışsız havalarda nubuk ve süet ayakkabı modellerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Nubuk bakımı için en önemli detay çevresel faktörlere karşı dikkatli olmaktır. Doğru hava koşullarında kombinlerinizi nubuk ayakkabı modelleriyle oluşturabilirsiniz. Zaman içinde nubuk ürünler üzerinde toz toplanmaları meydana gelir. Kullandığınız nubuk çanta, ceket ve ayakkabı modelleri gibi ürünlerin yüzeyinde oluşan tozları temizlerken, kesinlikle kuru ya da ıslak bez kullanılmamalıdır. Islak bez nubuk üzerinde lekeye neden olurken, kuru bez ise dokusunun zedelenmesine yol açar. Nubuk bir ürünü temizlemenin en doğru yöntemi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Nubuk Deri Temizleme

Nubuk Temizleme Ürünleri

Nubuk ayakkabı, nubuk çanta ve nubuk ceket gibi ürünlerin temizliğinde öncelikle nubuk deri temizliği için özel olarak üretilmiş olan sprey kullanılmalıdır. Nubuk deri malzemenin yüzeyi, önce sprey ile ıslatılarak bir süre dinlenmeye bırakılır. Yumuşayan nubuk ve süet derinin yüzeyi daha sonra özel üretim temizleme süngeri ile silinerek temizlenir. Bu şekilde temizlediğinizde nubuk ürünlerinizden, toz ve kirin tamamıyla gittiğini göreceksiniz. 

Nubuk Ayakkabı Temizleme
Nubuk Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Nubuk, bir tür zımparalanmış deridir. Dolayısıyla deriye oranla daha hassas bir yapıya sahiptir. Ayakkabı ve giyim ürünlerinin üretiminde sık sık tercih edilen nubuk; süet ve kadifeye yakın bir görünüme sahip olduğu için çoğu zaman karıştırılabilir. Nubuktan üretilen eşyalar, yapıları gereği olumsuz hava koşullarında diğer ürünlere göre daha hassastır. Bu nedenle nubuk ayakkabı ve nubuk ürünlerin bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Peki, nubuk ayakkabı temizliği nasıl yapılır, temizlik sırasında dikkat edilmesi gerekenler ve daha fazlasını bu yazımızda inceleyebilirsiniz. 

Nubuk Ayakkabı Bakımı ve Temizliği
Nubuk ayakkabılar, kimi zaman süet ayakkabılar ile karıştırılabilir. Sadece süet ayakkabılar için üretilen temizlik malzemesini nubuk ayakkabınıza uyguladığınızda, çeşitli hasarlara yol açabilir. Nubuk derinin süetten farkı, yüzeyinin daha pürüzsüz olmasıdır. Ayrıca daha önce belirttiğimiz gibi nubuk kadifemsi bir dokuya sahiptir. Süet ise böyle bir dokuya sahip değildir. Yani öncelikle yapmanız gereken, nubuk ve süet ayrımını iyi yapmak olacaktır.
Nubuk Ürün Temizliği

Kirlenen ve tozlanan nubuk ürünlerin temizliğinde ilk adım; bağcıkları ve çeşitli aksesuarları çıkarmak olmalıdır. Ardından nubuk için özel üretilen nubuk temizleyici bezle; ayakkabı veya çanta üzerindeki kirlerden arındırılmalıdır. Daha sonra ise nubuktan üretilmiş ayakkabı veya herhangi nubuk ürünü, şeffaf renkli ya da su bazlı nubuk bakım losyonu ile temizleyebilirsiniz. Bu losyonlar nubuk ürünler için özel üretilmiştir. Bir sonraki adım da ise nubuk silgisi ya da zımparası ile ayakkabıyı tozlardan arındırmak olmalıdır. Hafif bir şekilde çok bastırmadan temizlenmelidir. Son işlem olarak da nubuk ayakkabınızı veya nubuk ürünlerinizin yüzeyini nubuk fırçası ile temizleyebilirsiniz. Temizlerken yumuşak daireler ile temizlemeye ve bastırmamaya özen göstermelisiniz.

Ayakkabı

Fakat unutmamalıdır ki; bu yöntemler kısa vadede nubuk ayakkabı ve diğer nubuk ürünlerinizin temizliğini sağlasa da uzun vadede kesin çözüm olarak düşünülmemelidir. Yapılan yanlış bir uygulama ayakkabılarınız veya diğer ürünleriniz için dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir. Nubuk ayakkabı temizliğinde en zahmetsiz ve etkili çözüm ise lostra hizmetinden yararlanmak olacaktır. Fakat nubuk ürünler için özel olarak üretilen temizleme ürünleri de nubuk ayakkabı temizliği için tatmin edici çözümler sunabilir. 
Nubuk Silgisi

Nubuk Silgisinin Kullanımı

Nubuk ayakkabıların temizliği için öncelikle nubuk ürünler için üretilmiş olan nubuk silgisine (nubuk zımparası), şeffaf ve su bazlı nubuk bakım losyonuna ya da spreyine ve nubuk fırçasına ihtiyaç vardır. Nubuk ayakkabılar öncelikle, sprey şeklinde olan nubuk losyonu ile hafif ıslatılarak derinin yumuşaması sağlanır. Daha sonra ise tozları nubuk ayakkabıdan arındırmak için nubuk silgisi kullanılır. 
Nubuk silgisi çok bastırılmadan yukarıdan aşağıya doğru hafifçe uygulanmalıdır. Eğer gerek duyuluyorsa, ayakkabılar nubuk fırçası ile yumuşak bir şekilde fırçalanır. Ayakkabılarda oluşan tozlar nubuk silgisi ile çıkıyorsa fırçalamaya gerek yoktur. Hassas olan bu deri ne kadar az sürtünmeye uğrarsa deformasyona uğraması da o kadar az olacaktır. Nubuk derinin daha uzun ömürlü olması için daha az işlem uygulanması yararınıza olacaktır. Son olarak, ayakkabınıza koruma sağlaması amacıyla tekrar bakım spreyi uygulamanız büyük fayda sağlayacaktır. 

Ayakkabı


WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30