surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Blog Kadın Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Kadın Ayakkabı Seçimi: En Önemli 6 Özellik
Kadın Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Kadın Ayakkabı Seçimi: En Önemli 6 Özellik
22 Nisan 2024

Kadın Ayakkabısı Nasıl Seçilir? Kadın Ayakkabı Seçimi: En Önemli 6 Özellik

Kadınların alışveriş yapmayı en sevdiği ürünlerden biri, ayakkabılardır. Ayakkabı satın alırken hem rahat hem stil sahibi seçimler yapmak doğru ayakkabıyı bulmanın ipuçlarındanır. Şıklığı ve konforu dengeleyen modellerle gün boyu rahat hissedebilir ve farklı kombinler yapabilirsiniz. Ayakkabı seçiminde önemli noktalardan biri de malzeme seçimidir. Kaliteli malzemeye sahip ayakkabılar alarak ürünleri uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Kadın Deri Ayakkabı


Peki, ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken 6 özellik ne? İşte kadın ayakkabısı seçme rehberi!

 • Rahatlık: Kadın ayakkabısı satın alırken göz önüne alınması gereken ilk faktör, rahatlıktır. Ayağınızı rahat hissettiren bir modelle gün boyu yorulmadan ayakta kalabilir, günlük temponuzu aksatmadan yerine getirebilirsiniz. Ayakkabınızın rahatlığı için modelin tabanının yumuşak ve esnek olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Tarz: Ayakkabı seçiminde ürünün tarzınızla uyumlu olması önemlidir. Kendi tarzınızı veya giyeceğiniz kıyafetin tarzını belirleyerek başarılı seçimler yapabilirsiniz. Klasik, spor, şık ya da modern ayakkabı modelleri arasından stilinize hitap eden ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında klasik kıyafetlerle giymek için klasik ve casual ayakkabılar seçebilir, sportif aktiviteler için sneaker veya spor ayakkabı ürünlerine yönelebilirsiniz. Kışlık spor kıyafetlerle de kadın kürklü bot ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Malzeme: Ayakkabıda kullanılan malzeme, ürünün dayanıklılığını ve nefes alabilirliğini doğrudan etkiler. Deri, nefes alan, sağlam malzemeler arasında yer alır. Ürün seçiminde bu malzemeye sahip modeller seçerek ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Numara: Kadın ayakkabı alırken numara seçimine dikkat etmeniz gerekir. Doğru numarada ayakkabı almamak, ayak konforunu ve sağlığını olumsuz etkiler. Alışveriş sırasında ayakkabıyı deneyerek ayağınıza tam oturan, bol ya da küçük olmayan numarayı seçmeniz önemlidir. Online alışveriş yapıyorsanız ürünlerin ölçü tablosunu inceleyip ayak ölçünüze uygun olan numarayı seçebilirsiniz. Gerekli durumlarda marka yetkilisi ile iletişime geçip kalıp ve numaralar hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Kalite: Ayakkabı alışverişinde göz önüne almanız gerekenlerden bir diğeri kalitedir. Kaliteli ayakkabı, dikişleri sağlam, malzemesi dayanıklı ve işçiliği iyi olan ayakkabıları ifade eder. Tüm bu noktalara dikkat ederek kaliteli modeller seçebilir, ürünleri uzun süre kullanabilirsiniz.
 • Fiyat: Alışverişte karşılaşacağınız faktörlerden biri de ayakkabının fiyatıdır. Fiyatlar; ürünün modeli, kalitesine ve markasına bağlı olarak değişir. Alışveriş yaparken ayakkabıya ayıracağınız bütçeyi belirleyerek seçiminizi buna göre gerçekleştirebilirsiniz. Farklı markaları ve modelleri karşılaştırarak beklentilerinize ve bütçenize en uygun ürünleri bulabilirsiniz.
 • 

  Kadın Deri Ayakkabı


  Mevsime Göre Kadın Ayakkabısı Seçimi

  Mevsime ve hava durumuna göre ayakkabı seçimi yapmak, ayak sağlığının korunmasında oldukça önemlidir. Her mevsim kendi içinde farklı hava koşullarına sahiptir. Mevsimsel koşulları göz önünde bulundurarak doğru seçimler yapabilirsiniz. Mevsime göre ayakkabı seçiminde şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Kış mevsimi: Kış aylarının soğuk ve yağışlı havalarında seçeceğiniz ayakkabıların ayaklarınızı sıcak tutması ve su geçirmez olması önemlidir. Bu noktada tercihinizi kürklü ve kadın kar botu modellerinden yana yapabilirsiniz. Soğuk iklim şartlarına uygun olarak üretilen modelleri yağmurlu ve karlı havalarda kullanabilirsiniz.
  • İlkbahar mevsimi: Hava sıcaklığının yükselmeye başladığı bahar aylarında hem kışlık hem yazlık ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Bunun nedeni havaların değişken olmasıdır. Kapalı havalarda bot ve sneaker modelleri kullanabilir, açık havalarda ise sandalet, babet, espadril gibi ürünler tercih edebilirsiniz. İş ve ofis stili için kadın ayakkabıları arıyorsanız alçak topuklu şık modeller satın alabilirsiniz. Daha casual görünümler için ise Oxford ayakkabılar kullanabilirsiniz.
  • Yaz mevsimi: Havaların nemli ve sıcak olduğu yaz aylarında seçtiğiniz modellerin nefes alma özelliğine sahip olması gerekir. Bu mevsimde; espadril, sandalet, terlik gibi ayakları açıkta bırakacak ürünler seçebilirsiniz. Bunun yanında spor aktiviteleri için nefes alabilir deri malzemeden yapılmış sneaker ürünler kullanabilirsiniz. Özel günler için ayakkabı seçimi yaparken topuklu sandaletlere yönelebilirsiniz.
  • Sonbahar mevsimi: Havaların hem sıcak hem soğuk olabildiği sonbahar ayları için genel olarak botlar, yağmur botları, loafer ve Oxford ayakkabılar satın alabilirsiniz. Sıcak günlerde ise rahat sneakerlar, bez ayakkabılar ve espadrilleri tercih edebilirsiniz.

  Kadın Ayakkabısında Malzeme Önemi

  Kadın ayakkabısında model kadar öne çıkan unsurlardan biri malzeme kalitesidir. Malzemenin cinsi; ayakkabının rahatlığını, estetiğini ve sağlıklı olup olmamasını yakından etkiler. Kadın ayakkabısı alırken tercih edebileceğiniz malzemeler şunlardır:

  • Deri: Deri, ayakkabı yapımında yüzyıllardır kullanılan malzemelerin başında gelir. Bunun nedeni malzemenin doğal olması, dayanıklı özellikler sergilemesi ve nefes almasıdır. Deri ayakkabılar, ayağınızın şeklini alarak size rahatlık imkanı sunar. Yıpranma ve aşınmaya karşı dayanıklı olan deri ürünleri uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bunun yanında hava dolaşımına olanak tanıyan deri ayakkabılarla ayaklarınızın terlemesinin önüne geçebilirsiniz. Şık görünümü ile öne çıkan ürünleri, hem günlük hayatta hem özel günlerde tercih edebilirsiniz.
  • Süet: Bir deri türü olan süet, yumuşak yapısı ve kadife dokusu ile bilinir. Tıpkı deri gibi nefes alan özelliklere sahip olan süet modelleri deriye alternatif görünümler için kullanabilirsiniz. Esnek yapısı ile ayağı saran ürünler, uzun süre giyilse bile ayakları rahatsız etmez. Nefes alan modeller ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Süet, sofistike tarzıyla ofiste, seyahatte, özel günlerde ve günlük hayatta kullanabileceğiniz özellikler sergiler.
  • Nubuk: Süete benzer bir yapıya sahip olan nubuk, farklı bir deri çeşididir. Süete kıyasla daha pürüzsüz bir yapısı olan malzeme, daha dayanıklı kullanım özelliklerine sahiptir. Sağlam yapısı ile kolayca çizilme ve lekenme yapmayan ürünleri, günlük kullanım için satın alabilirsiniz. Nefes alan ve esnek yapıda olan nubuk modellerle günlük işlerinizi kolayca halledebilirsiniz.
  • Bez: Yaz aylarına uygun ayakkabılarda sıkça kullanılan bez, espadril ve sneaker gibi modellerde tercih edilir. Bez modelleri, hafifliği ve nefes alabilir özellikleri için yaz mevsiminde tercih edebilirsiniz. Konforlu olan ürünlerle uzun yürüyüşlerde ayaklarınızın yorulmasını önleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkanan ürünlerin temizliğini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  Kadın Ayakkabısı Alırken Yapılan Hatalar

  Ayakkabı alışverişi kadınlar için zevkli aktivitelerden biridir. Ancak ayakkabı seçiminde yapılan hatalar rahatsız modeller seçilmesine neden olabilir. Ayakkabı alışverişinde bilinçli davranarak hata yapma olasılığını en aza indirebilirsiniz. Kadın ayakkabı seçiminde sık sık yapılan hatalar aşağıdaki gibidir:

  • Kalitesiz malzemeye sahip ürünler seçmek: Ayakkabı alışverişinde seçtiğiniz ürünün malzemesi ayak konforunuzu direkt etkiler. Kalitesiz malzemelerle yapılan ürünleri giymek, ayak sağlığınızı tehdit etmesinin yanı sıra ayakta koku gibi problemlerin oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca kalitesiz malzemeli modeller kısa sürede yıpranarak formunu kaybeder. Bu sebeple bütçeniz doğrultusunda kaliteli malzemeden üretilmiş ayakkabılar satın almaya özen gösterebilirsiniz.
  • Kullanım amacına göre seçim yapmamak: Ayakkabı seçiminde stil kadar kullanım amacı da oldukça önemlidir. Sırf stil sahibi veya hoş görünümlü diye kullanım amacının dışına çıkan ürünler almamalısınız. Örneğin yaz aylarında yapacağınız yürüyüşlerde bez veya sneaker ayakkabılar yerine nefes alan spor ayakkabılar veya outdoor ayakkabılar seçebilirsiniz. Bu sayede ayak sağlığınızı öncelik haline getirmiş olursunuz.
  • Yanlış numarada ayakkabı seçmek: Ayakkabı tasarımını beğendiğiniz için ayak numaranızdan büyük veya küçük ürünler almak, ayaklarınızda deformasyon, ağrı ve rahatsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Ürün satın alırken ayak numaranıza tam olarak uyan modeller seçmeniz gerekir. Ayaklarınız saran ve rahat hissettiren ürünler tercih ederek ayakkabıyı konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Derimarket koleksiyonlarında yer alan kürklü bot modellerini kış aylarında tercih edebilirsiniz. İçi kürklü olan modeller, nefes alan yapısı ve rahat taban yapısı ile ayak sağlığını destekler. Konforlu UGG bot modelleri ile havalı kombinler yapabilirsiniz. Yaz aylarında ise kadın deri terlik modelleri ile ayaklarınıza rahatlık kazandırabilirsiniz. Hakiki deriden yapılan bantlı terlikler, ergonomik iç taban yapısına sahiptir. Terlik modellerini; evde, tatilde, seyahatte veya şehir hayatında kullanabilirsiniz. Modaya uygun kadın ayakkabıları Derimarket’te!

  Kadın Deri Ayakkabı


  İlginizi Çekebilir:

  2024 Kışı Çok Soğuk Olacak: Kürklü Botlarınızı Hazırlayın

  2024 Kışında Ugg Botların Muhteşem Geri Dönüşü

  2024 Yılı Erkek Ayakkabı Trendleri

  WhatsApp Sipariş
  Çalışma Saatlerimiz
  Hafta İçi 09.00 - 18.30