Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Havalı Yatak Ve İnsan Sağlığına Etkileri
Havalı Yatak Ve İnsan Sağlığına Etkileri
21 Mart 2019

Havalı Yatak Ve İnsan Sağlığına Etkileri

Havalı yatak, çeşitli rahatsızlıklardan dolayı kısa veya uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalar için tasarlanmış, uzun süre yatmaya bağlı, basınçtan kaynaklı yatak yaralarının (bası) önlenmesi amacıyla tasarlanmış teknolojik donanıma sahip hava yataklarıdır. Bu yataklar hastanın vücut basıncını ve kan perfüzyonunu hesaplayan, oldukça konforlu ve mekanik güvenilirliği olan alternatif basınçlı yumuşak dokulu hava yatağıdır. Yatak yarası, daha çok, havalı hasta yatağı kullanmayan yatalak hastalarda; uzun süre basınca maruz kalınca ve başka faktörlerin de etkisi ile vücutta oluşan deri zedelenmesi sonucunda oluşur. Özellikle uzun süre hareketsiz yatılması sonucunda ortaya çıkar. Yatağa bağımlı yaşamak zorunda olan ve havalı yatak kullanmayan hastalarda fazla basınç sonucu kan dolaşımı olumsuz etkilenir. Bu durumda ise doku ölümleri olmak üzere çeşitli yaralar oluşabilir. Hastaların fiziksel sağlığını da olumsuz olarak etkileyen yatak yaraları çeşitli evrelerden oluşur. Yatak yaraları evreleri ise 4 şekilde incelenir. Birinci evrede cildin rengi ve dokusu değişmiş olup doku bütünlüğünde herhangi bir bozulma yaşanmaz. Baskı kaldırıldığında ise cildin normale dönmesi otuz dakikadan fazla sürmekte. Ancak cilt yüzeyindeki basınç kaldırıldığında cildin iyileşmesi oldukça kolaydır. İkinci evrede ise cilt yüzeyindeki kayıplar başlar. Ciltte şişlikler oluşur ve bu şişliklerde çeşitli ağrılara neden olabilir. Baskının azaltılması halinde yine birinci evrede olduğu üzere kısa bir sürede iyileşme sağlanabilir. Üçüncü evrede ise cildin üzerinde derin bir çukur oluşmaktadır. Derin çukur sonrası ise doku kaybı oldukça ileri bir evreye ulaşır. Yaranın içerisinde oluşan doku ölümleri nedeni ile ağrı hissi ise ortadan kaybolur. Eğer bası yarası üzerinde akıntı oluşmuş ve bu akıntı kötü bir kokuya sahip ise enfeksiyon kaptığının göstergesidir. Baskı kaldırıldığında ise yaraların iyileşmesi için aylar geçmesi gerekir. Son evrede cilt yüzeyinden başlayıp kemiğe kadar olan dokuların hepsinin hasar gördüğü anlaşılır. Bu durumda da doku ölümleri gerçekleşir. Baskının giderilmesi durumunda dahi yaraların iyileşmesi uzun sürer. Yatak yaraları evreleri bu şekilde incelenir.

Havalı Yatak Özellikleri

Havalı yatak, yatak yarası oluşumunu engeller. Vücuda uygulanan basıncın azaltılmasında oldukça etkilidir. Bu sayede de basınç azalan kısımlarda yara oluşumu gözlenmez. Motorlu yatak sistemleri havalı yatak olarak nitelendirilir. Havalı yatak motoru ve havalı yatak olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Hastanın kilosuna göre ve yatak yaralarına göre basıncın ayarlanabilmesi yönünden oldukça önemlidir. Havalı yatak nedir konusunda tamamen yatak yaralarını iyileştirmek amaçlı tasarlanmış sağlıklı yatak çeşitlerinden biri olduğu söylenebilir. Yatak yarasına sahip olan hastalar dışında ise obezler ve engellilerin kullanımına da oldukça uygundur. Terlemeyi engelleyen kumaş yapısı nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Üç tip havalı yatak bulunuyor. Boru tipi havalı yatak, baklava tipi havalı yatak ve pozisyon veren havalı yataklar. Baklava dilimine sahip olan modelinde çeşitli hava kanalları yer alır. Havalı yatak fiyatları diğer havalı yatak çeşitlerine göre ise daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Birbirine paralel olan hava kanallarından meydana gelen boru şeklindeki yatak çeşidinde ise; A + B, A+ B + C gibi türler bulunmakta. En gelişmiş türü ise A+B+c tipi yatak çeşididir. Hastanın yatmış olduğu kısma kesintisiz hava üfler. Bu nedenle de terleme gibi olumsuz etkilere karşı korumalıdır. Dolayısıyla havalı hasta yatağı yatak yarası oluşumlarının önüne geçer. En etkili havalı yatak nedir diye düşünenler boru tipi havalı yatak ya da pozisyon aldıran havalı yatak tiplerinden birini tercih ederek Derimarket üzerinden araştırabilir. Pozisyon havalı yatak tipinde adından da anlaşılacağı üzere hastanın sağa ya da sola hareket ettirilmesi bakımından oldukça kullanışlıdır.

Havalı Yatağın Fibromiyaljiy Hastalığına Etkisi

Geceleri düzenli uyku uyunması sonucunda dahi sabah kalkıldığında eğer kendinizi hiçbir şekilde uyumamış olarak hissediyorsanız uyku romatizması yaşıyor olabilirsiniz. Yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavisi mümkün. Bunun pratik formülü ise iyi bir psikolojinin yanında iyi bir yatağa sahip olmaktır. Havalı yatak çeşitlerinin yanı sıra medikal yatak örtüsü de bu hastalığınızın tedavisinde büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da nitelendirilebilir. Belirtileri ise; aşırı yorgunluk, kaslarda ağrı, hassasiyet ve sabahları durgunluk yaşanması olarak sayılabilir. Fibromiyalji nedir diye düşünenler bu rahatsızlığı romatizma olarak düşünebilir. Kadınlarda genellikle erkeklere nazaran üç kat daha sık görülür. Yapılan araştırmalara göre ise yaklaşık olarak ülkemizde 1,3 milyon kişi fibromiyalji hastası. Doğru bir tedavi uygulanmadığın da ise, hastalığın tekrar ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle kişilerin yaşam kalitesi yüksek derecede etkilenmekte ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu ve yeni şeyler öğrenmede güçlük çekilmesi, uyku kalitesinde düşüş olması, depresyon hali, vücudun belli oranlarında ise aşırı hassasiyet yaşanması en bilindik belirtileri arasında. Zamanla ilerleyen ve tedavi edilmeyen bu hastalık psikolojik olarak da bu rahatsızlığı etkilemektedir. Genellikle 25-55 yaş aralığında sıklıkla rastlanılmakta. İşkolik kişilik yapısına sahip olan kişiler de fibromiyalaji rahatsızlığına yakalanabilir. Özellikle mimarlık, finans sektörü ve gazetecilik ile uğraşan kişilerde sıklıkla görülebilir. Hekim ve hasta işbirliği ile tedavisi mümkündür. Fibromiyalji nedir ve asıl tedavi yöntemleri nelerdir konusunda; klasik masaj, germe ve gevşeme eğilimleri tercih edilmektedir. Havalı hasta yatağı çeşitlerinin yanı sıra Derimarket’te satışa sunulan doğal koyun kürkünden, doğal yöntemlerle tabaklanarak elde edilen medikal yatak örtüsü ile uyku düzene koyup huzurlu bir uykuya kavuşabilirsiniz. Hakiki koyun kürkü, doğal yapısından dolayı stresi azaltılır, çeşitli uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.  Uygun fiyata bulabileceğiniz havalı yatak fiyatlarını araştırırken, sitemizdeki medikal yatak örtüsü çeşitlerine göz atmayı unutmayın.