0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)
15 Kasım 2018

Havalı Yatak Modelleri ve Fibromiyaljiye Etkileri

Vücuda uygulanan basıncın azaltılmasında etkili olan havalı yatak modelleri ile yorgunluk, sinir, stres sonucu ortaya çıkan romatizma hastalığı fibromiyaliji tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra yatak yarası adı verilen rahatsızlık için de oldukça iyi gelmektedir. Havalı yataklar; motorlu yatak sistemleri olarak da adlandırılır.  Havalı yatak ve yatak motoru şeklinde ikiye ayrılarak incelenebilir. Yara oluşum riskini en aza indiren havalı yatak; hastanın kilosuna göre ve yarasına göre basınç ayarlayabilme özelliğine sahip. Basıncın sabit bir noktada kalmasını engelleyen havalı yatakları Deri Market sitemiz üzerinden de temin edebilirsiniz. Obez olanlar ve engelliler içinde kullanımı uygun olan havalı yatak modelleri çeşitlere ayrılıyor. Terlemeyi de büyük ölçüde engelleyen havalı yatak çeşitleri; baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı yatak, pozisyon aldıran havalı yatak.  Baklava dilimi modeline sahip olan hava kanallarından oluşur. Diğer türlerine nazaran daha uygun fiyatlara sahiptir. Boru şeklinde oluşan havalı yatak şekli ise kendi arasında türlere ayrılır. Boru yatak türleri A + B, A + B + C olarak nitelendirilir. Havalı yatak modelleri arasında bulunan ve en gelişmiş model şeklinde değerlendirilen ise A + B+ C yatak modeli.  Bu yatak modeli sayesinde 4.tip yaralara sahip olan kişiler tedavi edilebilir. Ventilasyon özelliğine de sahip olan yatakta hastanın yatmış olduğu bölgeye hava üflenir.  Bu sayede de yatağa temas eden kısımlarda oluşabilecek olan yaralar da engellenmiş olur. Diğer bir yatak modeli ise pozisyon aldıran havalı yataktır. Hastanın sağa ve sola doğru hareket ettirilmesi açısından kullanışlıdır.

Yatak Yaralarının Tedavi Edilmesinde Havalı Yatak Etkisi

Yatak yarası, uzun süre yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan hastalarda çıkabilen bir yara çeşididir.  Yatak yarası çeşitli evrelerde gözlemlenir. Birinci evrede cildin rengi tam olarak bozulmamıştır. Doku bütünlüğünde ise tamamen kayıplar gözlenmez. Cildin normal halini alması en az 30 dakikadan fazla sürer. Basınç kaldırıldığında ise cilt kısa sürede normale döner. Eğer kişiler tekerlekli sandalye kullanıyor ise sandalye minderinin basıncı azaltılabilir.  Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların ise 2 saatte bir olmak üzere pozisyon değiştirmesi önerilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi sonucu yatak yarası tedavisi mümkün olur. 2. evrede ise cilt üzerinde yüzeysel kayıplar başlamış olup ciltte şişlikler ve ağrılar oluşur. Bu durumda da birinci evrede gerçekleştirilen pozisyon değiştirme ve düzenli beslenme uygulanır.  Doğru pozisyonların verilmesi oldukça önemlidir. Yatak yarası tedavisinde havalı yatak tercih edilmesi sonucunda olumlu etkiler saptanmıştır. Hastalığın üçüncü evresinde görülen etkilerinde ise doku kaybı ilerlemiş olup enfeksiyon kapma riski de artmaktadır.  Sinir lifleri ölür ve yara üzerinde akıntı oluşur. Tedavinin oldukça titizlikle yapılması gerekir. Bu kısımda cerrahi müdahale gerekebilir. Ölü dokular yok edilir ve pansuman yapılarak enzimler desteklenir. 4. evrede ise cilt yüzeyinde görülen ve kemiğe kadar olan kısımda doku ölümleri gerçekleşir. Tedavisi oldukça uzun sürer.   Yatak yarası tedavisi için evrelere göre cerrahi bir işlem ile yaraların temizlenmesi gerekebilir. Daha sonra cerrahi teknikler ile alınan yerlere doku yapması uygulanır. Derimarket.net  adresimiz üzerinden havalı yatak modelleri incelenerek satın alınabilir.

Fibromiyaljinin Genel Sebepleri

Fibromiyalji neden olur konusunda ise çocukluk çağlarında görülen psikolojik travmalar da fibromiyalji için etkili olan nedenler arasındadır. Bunun dışında ise 25- 55 yaş arasında bulunan kadınlarda sıkça ortaya çıkar. Ekonomik düzeyi ve eğitimi bakımından ortalamanın üzerinde bulunan kişilerde de saptanmıştır. İşkolik olan, masa başında hareketsiz bir şekilde uzun süre çalışan kişiler de risk faktörü içerisinde değerlendirilir. İşini sevmeyen kişiler de strese bağlı olarak fibromiyaliği rahatsızlığı yaşayabilir. Nedenleri uyku bozukluğu, sinir ve stres, kas işlevlerinde görülen bozulmalar olarak sıralanabilir. Tedavide istikrarlı olmak oldukça önemlidir.  Doğru teşhis konulması durumunda hastalık kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Fibromiyalji neden olur konusunda bilgi sahibi olan kişiler uzman bir doktor ile görüşme sağlayarak kendi bünyeleri için uygun olan bir tedavi yöntemi ile iyileşebilir. Bölgesel enfeksiyonlar, doku masajı, klasik masaj ve gevşeme egzersizleri olmak üzere manipülasyon, nöralterapi, proloterapi ve sıcaklık alanları çeşitli tedavi yöntemleridir. Egzersizler ise tedavi sürecinin en önemli kısmını oluşturur. Yorulduğunuz bir günün ardından ya da oldukça stres yaşadığınız iş günü sonrasında egzersiz yapabilir ve sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Haftada ise 3 kez spor yapılması bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip. Doktorun uygun görmesi durumunda ise ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak düzenli ve istikrarlı bir şekilde spor yapılmaması ve tedaviye devam edilmemesi durumunda hastalık devam edecektir.