Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Havalı Yatak Modelleri Ve Fibromiyaljiye Etkileri
Havalı Yatak Modelleri Ve Fibromiyaljiye Etkileri
20 Mart 2019

Havalı Yatak Modelleri Ve Fibromiyaljiye Etkileri

Havalı yatak vücudun maruz kaldığı basıncı azaltarak, yorgunluk, sinir, stres sonucu ortaya çıkan romatizma hastalığı olan fibromiyalijinin tedavisine fayda sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra yatak yarası adı verilen rahatsızlığı da oldukça iyi gelmektedir. Havalı hasta yatağı motorlu yatak sistemleri olarak da adlandırılır.  Havalı yatak ve yatak motoru şeklinde ikiye ayrılarak incelenebilir. Yara oluşum riskini en aza indiren havalı yatak çeşitleri; hastanın kilosuna ve yarasına göre basınç ayarlayabilme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte vücut basıncını azaltan ve vücut ısısını dengeleyen özelliğe sahip medikal yatak örtüleri de bu hastalığa iyi gelen en önemli ürünlerden biridir. Doğal koyun kürkünün, bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanan stresi azaltan etkisi, stresten uzak konforlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur.  Vücut basıncının tek bir noktada birikmesini engelleyen ve vücut ısısını dengeleyerek nem olumunu engelleyen medikal yatak örtüsü ve medikal post çeşitlerine derimarket.net adresinden ulaşabilir, istediğiniz ürünü inceleyerek kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.    

Obez olanlar ve engelliler içinde kullanımı uygun olan havalı yatak modelleri farklı çeşitlere ayrılıyor. Terlemeyi de büyük ölçüde önleyen havalı yatak çeşitleri; baklava tipi havalı yatak, boru tipi havalı hasta yatağı, pozisyon aldıran havalı yatak olarak çeşitli özelliklere ayrılıyor. Baklava dilimli yataklar, hava kanallarından oluşur. Bu yatak türü, diğer türlerine nazaran daha uygun fiyatlara sahiptir. Boru şeklinde oluşan havalı yatak şekli ise kendi arasında türlere ayrılır. Boru yatak türleri A + B, A + B + C olarak nitelendirilir. Havalı yatak modelleri arasında bulunan ve en gelişmiş model şeklinde değerlendirilen ise A + B+ C yatak modeli.  Bu yatak modeli sayesinde 4.tip yaralara sahip olan kişiler tedavi edilebilir. Ventilasyon özelliğine de sahip olan yatakta hastanın yatmış olduğu bölgeye hava üflenir.  Bu sayede de yatağa temas eden kısımlarda oluşabilecek olan yaralar da engellenmiş olur. Diğer bir yatak modeli ise pozisyon aldıran havalı yataktır. Hastanın sağa ve sola doğru hareket ettirilmesi açısından kullanışlıdır. Oldukça çeşitleri bulunan havalı yatak fiyatları ürünün kalitesine markasına, kullanıldığı malzemeye göre değişkenlik göstermektedir. 

Yatak Yaralarının Tedavi Edilmesinde Havalı Yatağın Etkisi
Yatak yarası, uzun süre yatağa bağımlı olarak yaşamak zorunda kalan hastalarda çıkabilen bir yara çeşididir. Yatak yarası çeşitli evrelerde gözlemlenir. Birinci evrede cildin rengi tam olarak bozulmamıştır. Doku bütünlüğünde ise tamamen kayıplar gözlenmez. Cildin normal halini alması en az 30 dakikadan fazla sürer. Basınç kaldırıldığında ise cilt kısa sürede normale döner. Eğer kişiler tekerlekli sandalye kullanıyor ise sandalye minderinin basıncı azaltılabilir. Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastaların ise 2 saatte bir olmak üzere pozisyon değiştirmesi önerilir. Havalı yatak kullanımı, beslenme düzenine dikkat edilmesi sonucu yatak yarası tedavisi mümkün olur. 2. evrede ise cilt üzerinde yüzeysel kayıplar başlamış olup ciltte şişlikler ve ağrılar oluşur. Bu durumda da birinci evrede gerçekleştirilen pozisyon değiştirme ve düzenli beslenme uygulanır.  Doğru pozisyonların verilmesi oldukça önemlidir. Yatak yarası tedavisinde havalı hasta yatağı tercih edilmesi sonucunda olumlu etkiler saptanmıştır. Hastalığın üçüncü evresinde görülen etkilerinde ise doku kaybı ilerlemiş olup enfeksiyon kapma riski de artmaktadır. Sinir lifleri ölür ve yara üzerinde akıntı oluşur. Tedavinin oldukça titizlikle yapılması gerekir. Bu kısımda cerrahi müdahale gerekebilir. Ölü dokular yok edilir ve pansuman yapılarak enzimler desteklenir. 4. evrede ise cilt yüzeyinde görülen ve kemiğe kadar olan kısımda doku ölümleri gerçekleşir. Tedavisi oldukça uzun sürer. Yatak yarası tedavisi için evrelere göre cerrahi bir işlem ile yaraların temizlenmesi gerekebilir. Daha sonra cerrahi teknikler ile alınan yerlere doku yaması uygulanır. Hastalığın daha da ilerlememesi adına ve bu şekilde cerrahi problemlerle karşı karşıya gelmemek adına doğal koyun kürkünden, medikal yöntemlerle tabaklanan medikal yatak örtüsü ve koyun postunu satın alabilirsiniz. Yatağa bağımlı yatalak hastalara, fibromiyalji hastalarına, depresyonda olan hastalara, uyku düzensizliği yaşayanlara oldukça yararlı olan bu ürünleri, indirimli kampanyalarla derimarket.net adresinden satın alabilirisiniz. 

Fibromiyalji tedavisinde havalı yatak kullanımı

Fibromiyalji neden olur konusunda ise çocukluk çağlarında görülen psikolojik travmalar da fibromiyalji için etkili olan nedenler arasındadır. Bunun dışında ise 25- 55 yaş arasında bulunan kadınlarda sıkça ortaya çıkar. Ekonomik düzeyi ve eğitimi bakımından ortalamanın üzerinde bulunan kişilerde de saptanmıştır. İşkolik olan, masa başında hareketsiz bir şekilde uzun süre çalışan kişiler de risk faktörü içerisinde değerlendirilir. İşini sevmeyen kişiler de strese bağlı olarak fibromiyalji rahatsızlığı yaşayabilir. Nedenleri uyku bozukluğu, sinir ve stres, kas işlevlerinde görülen bozulmalar olarak sıralanabilir. Tedavide istikrarlı olmak oldukça önemlidir.  Doğru teşhis konulması durumunda hastalık kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Fibromiyalji neden olur konusunda bilgi sahibi olan kişiler uzman bir doktor ile görüşme sağlayarak kendi bünyeleri için uygun olan bir tedavi yöntemi ile iyileşebilir. Bölgesel enfeksiyonlar, doku masajı, klasik masaj ve gevşeme egzersizleri olmak üzere manipülasyon, nöralterapi, proloterapi ve sıcaklık alanları çeşitli tedavi yöntemleridir. Egzersizler ve havalı yatak kullanımı ise tedavi sürecinin en önemli kısmını oluşturur. Yorulduğunuz bir günün ardından ya da oldukça stres yaşadığınız iş günü sonrasında egzersiz yapabilir ve sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Haftada ise 3 kez spor yapılması bu konuda oldukça büyük bir öneme sahip. Doktorun uygun görmesi durumunda ise ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak düzenli ve istikrarlı bir şekilde spor yapılmaması ve tedaviye devam edilmemesi durumunda hastalık devam edecektir. Bununla birlikte fibromiyalji hastalığı için en ideal seçenek olan havalı yatak ve medikal yatak örtüleri ve medikal post ürünleri de en büyük kurtarıcınız olacaktır.  Hasta yakınlarınız ve kendi sağlığınız için oldukça yararlı olan medikal yatak örtüsü ve medikal koyun postu ürünlerini derimarket.net adresinden inceleyebilir, kampanyalı etiketlerle uygun fiyata satın alabilirsiniz.