Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Fibromiyalji, Yatak Yarası Ve Bası Yarasında Medikal Çözümler
Fibromiyalji, Yatak Yarası Ve Bası Yarasında Medikal Çözümler
11 Mart 2019

Fibromiyalji, Yatak Yarası Ve Bası Yarasında Medikal Çözümler

Son dönemlerde oldukça artan bir rahatsızlık olan fibromiyalji yanında, yatalak hastalar ve bası yaraları için özel olarak üretilen medikal ürünler öe çıkıyor. Türkiye’nin bir numara deri marketi olan Derimarket.net belirtilen problemlerin tedavi aşamalarında oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır. Fibromiyalji nedir sorusu için açıklama yapılması gerekirse geceleri en az 7-8 saat uyunmasına rağmen sabah kalkıldığında kişinin kendini çok yorgun hissetmesi ve bu yorgunluğa da romatizmal kas ve iskelet sistemi ağrılarının eşlik ettiği de belirtilmektedir. Yumuşak doku romatizması olarak da adlandırılan fibromiyalji, yorgunluk ve kronik ağrı sendromu olarak da nitelendirilir. Uzmanlar fibromiyalji nedir hususu için yaşam tarzının değiştirilmesiyle oldukça büyük bir ilerleme kaydedilebilirken, rahatsızlığa eşlik eden stres de farklı olumsuzluklar oluşturabilmektedir.

Fibromiyalji kaslarda hassasiyet ve yoğun ağrının yanında, dinmeyen yorgunluk, sabah kalkamama ve halsizlik şikayetlerine de yol açmaktadır. Kulak çınlaması ve nefes almada zorlanma da şikayetlerin devamı durumundadır. Hastaların yaşam kalitesi bu rahatsızlıkla birlikte oldukça azalırken, toplumun %3’lük bir kısmında görülen bu hastalık vücudun bazı noktalarında oldukça hassasiyet şeklinde ortaya çıkarken, kadınlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görüldüğü belirtilmelidir. Hastalık tedavi edilse bile stres dönemlerinde tekrarlanabilmesi nedeniyle hastaların psikolojik tedavileri de fibromiyalji tedavilerinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca yapılan araştırmalar bu rahatsızlığa sahip kişilerin karakter olarak da diğer insanlardan ayrıldıklarını ortaya koyarken, daha mükemmeliyetçi, sabırsız, değişken duygulu ve titiz oldukları da göze çarpmaktadır. El ve ayaklarda karıncalanmaya ek olarak ortaya çıkan çarpıntı da hastalığa eşlik etmektedir. Hastalığın doğru teşhis edilmesi, sürdürülebilir ilaç tedavisi ve ilaç tedavisine eşlik eden değiştirilen yaşam standartları da hızlandırma sürecini hızlandıracaktır.

Yatalak Ve Bası Yaraları İçin Önemli Hususlar

Yatalak hastalar için oldukça önemli bir sorun olarak görülen yatak yaraları bu hasta grubu için zaten sıkıntılı olan yaşam standartını daha da azaltırken, bir gece içinde ortaya çıkabilen ve hem hastalara hem de hasta yakınlarına birçok olumsuzluk yaratabilen bir durumdur. Bu yaralarda tedavi süreci cerrahi yönteme kadar gidebilen ve aylar süren ciddi problemler yaratırken, sorun ortaya çıkmadan yatak yaralarının önlenmesi oldukça kolay ve mümkündür. Yatak yarası neden olur diye sorulacak olursa, sürekli yatağa bağlı hastalarda vücudun belli bölgelerine uygulanan basılar, hasta tarafından hissedilmediği için, hastanın konumu değiştirilmediği her durumda büyük ve ağrılı yaralara neden olabilmektedir. Yatalak olan kişi sürekli aynı bölgeye uygulanan basınç sonucunda herhangi bir ağrı hissetmediği için yatış şeklini değiştirmediğinden mevcut bölgedeki kanlanma bozukluğu hızla cilt ve dokuları tahrip etmeye başlarken vücutta yaraların oluşmasını sağlamaktadır. Bası yarası tedavisi için hasta yakınlarına büyük görev düşerken hastaların yatakta 3-4 saatte bir konumlarının değiştirilmesi önerilmektedir. Buna ek olarak medikal ürünler de destekleyici konumda bulunurken Deri Market medikal yatak, medikal yatak örtüsü ve medikal yatak postlarında yüzde yüz deri olan ürünleri en iyi fiyat ve kampanya avantajlarıyla müşterilerine sunarken, ürün gamına sürekli yeni ürünler de eklenmektedir.


Yatak ve Bası Yaraları Neden Oluşur?

Yatalak hastaların cilt altı destek dokularının bozulmasıyla başlayan ve cilt akı dokularına kan gitmemesiyle bir gecede dahi ortaya çıkabilen bir sorundur. Yatak yarası neden olur sorusu için verilecek bir diğer cevap da uygulayıcı tedbirlerin yeteri şekilde uygulanmamasıdır. Yatalak hastalarda hastaların hijyenik tedavileri periyodik olarak yapılması gerekirken, özellikle altına yapan hastaların ivedi olarak temizlenmesi ve vücutlarının nemli kalmamalarının da sağlanması gerekmektedir. Bakım sırasında kemik çıkıntıları da temizlenirken, hastaların kötü beslenmemesine de dikkat edilmelidir. Hastalık yaraları genellikle kemik çıkıntıları üzerinde ortaya çıkarken, %85 oranında da vücudun alt kısmında bulunurlar. Bası yarası tedavisi için;

Önleyici tedbirlerin yaralar ortaya çıkmadan önce yapılması büyük önem taşımaktadır. Bunun ilk aşaması günlük olarak cilt muayenesinin yapılmasıdır.

Cildin kesinlikle nemli bırakılmaması ve olabildiğince kuru tutulması yaraların oluşumunu engelleyecektir. Hastaların 3-4 saatte bir yatış pozisyonlarının değiştirilmesi, kemik çıkıntılarının olduğu yerlere günde 1-2 defa hafif masaj uygulanması ve bu sayede vücudun her bölgesinde kanlanmanın arttırılması oldukça önemlidir.

Hastaların hareket ettirilmesinin gerekli olduğu durumlarda hastalar sürüklenmemeli, bir örtü vasıtasıyla ya da Deri Market adresinde de bu yönde üretilmiş olan deri medikal ürünlerle hastaların hareket edilmeleri sağlanmalıdır.

Kullanılan yatak mutlaka havalı olmalı, havalı yatak alışverişlerinde de uzman görüşü alınmalıdır. Problem yaratması muhtemel bölgelerde yumuşak yastık kullanımları da çok önemlidir.

Hastanın beslenmesine çok dikkat edilmeli, kötü ve yetersiz beslenmenin bu yönde olumsuzluklara yol açacağı da unutulmamalıdır.