Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Fibromiyalji Ve Bası Yarası Nedir
Fibromiyalji Ve Bası Yarası Nedir
11 Mart 2019

Fibromiyalji Ve Bası Yarası Nedir

Yatağa bağımlı olarak yaşayan hastalarda sık görülen yatak yaraları için gerekli önlemlerin yaralar açılmadan alınması oldukça önemlidir. Bakıldığında yatalak ve bası yarası olarak adlandırılan durumların engellenmesi oldukça kolaydır.

Yaralar açıldıktan sonraki süreçle kıyaslandığında hastanın yaşayacağı manevi sıkıntının yanında durumun hiç gerçekleşmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yatak yarası nedir sorusunun ilk verilecek cevabı yatağa yapışık olarak yaşayan hastaların uzun süre aynı vaziyette yatmaları sonucunda eklem ve dokularda kanlanma olmaması ve aynı noktaya uygulanan basınç nedeniyle yumuşak dokularda meydana gelen dezenformasyondur. Bası yarası olarak da isimlendirilebilen bu durum hem hastalar hem de bakıcıları tarafından oldukça ızdırap veren bir durum olmakla birlikte tedavi ve pansuman sürecinin de çok iyi yönetilmesi gerekmektedir. Yatak yaraları oluştuğunda da bası yarası evreleri sonucunda uygun işlemin yapılması zorunludur. Bası yaralarının %85'lik kısmı belden aşağı bölgelerde görülürken, tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde de bası yaralarının görülme sıklığı bir hayli fazladır. Normal anlamda sağlıklı insanlar uzun süre oturduklarında ya da yattıklarında belirli bölgelerinde duydukları ağrı nedeniyle pozisyonlarını değiştirirken, yatalak hastaların farkında olmadığı bu durum nedeniyle yaraların açılma durumu ortaya çıkmaktadır. Bu yaraların tedavi edilmesinin ilk yolu yaraların neden oluştuğunu ve altında yatan sebepleri tespit etmektir. Örneğin bir şeker (diyabet) hastası yatalak duruma düştüğünde sinir sistemi ağrıları yatmaya bağlı olarak hasta tarafından hissedilmediği ve bu nedenle hastanın yatma pozisyonu değişmediği için dokularda gelişen kanlanma bozukluğu yaranın açılmasını sağlamaktadır.

Yatalak Ve Bası Yarası Önlemleri

Yatalak ve bası yaralarında yaralar henüz ortaya çıkmadan önce önlem almak aslında yaralar ortaya çıktıktan sonraki duruma göre çok daha kolaydır. Bası yarası evreleri ilerlemeden ya da hiç oluşmadan alınan önlemler hastanın yaşam kalitesi bakımından oldukça önemlidir. İlk olarak hastanın vücudunun temiz ve kuru olmasının sağlanması gerekirken nemli vücutlar yaraların açılması için daha müsait hale gelmektedir. Hastanın farkında olmadan altına idrarını yapması, hastanın alt kısmına yayılan sıvı nedeniyle başta kalçalar olmak üzere vücudu yaranın açılmasına müsait hale getirecektir. Hastanın ortalama 3-4 saatte bir yatakta çevrilmesi ve yana yatırılması da bu konuda atanmaması gereken bir durumdur. Yatalak yarası nedir sorusu için verilecek bir cevap da hastanın medikal yatak, medikal yatak postları ve medikal yatak örtüleri de önemli faydalar sağlamaktadır. www.derimarket.net adresinde göreceğiniz üzere yatalak hastalar için özel tasarlanmış hakiki deri medikal ürünlerin yanında bilinçli hasta bakımıyla yukarıda ifade edilen problemlerin birçoğu bertaraf edilebilir. Bası yarası evreleri incelendiğinde ise; dört farklı evreden bahsetmek mümkündür.

Bası Yarası Ve Evreleri

Birinci evrede cildin doku ve rengi değişmiş olmasına rağmen doku bütünlüğü bozulmadığından, cilde etki eden bası kaldırıldığı andan itibaren hızlı bir iyileşme evresi görülmektedir. Bu süre 30 dakikayla 1 saat arası olmakla birlikte, basının devam ettiği durumlarda kısa sürede ikinci evreye geçilme durumu görülebilir

İkinci evrede ciltteki ağrı ve şişliklerin yanında yüzeysel kayıpların başladığı görülmekle birlikte, ciltteki basının kaldırıldığında iyileşme süresi birkaç günde tamamlanır

Üçüncü evrede cildin üzerinde çukurlar oluştuğu, çukurla birlikte yaranın da ilerlemiş ve enfeksiyon kapma aşamasında olduğu görülür. Yaraya koku da eşlik edebilir. Bası kalktığında uygun bir tedavi süreciyle birlikte aylar sürecek olan iyileşme sürecine girilebilir.

Dördüncü evrede ise cilt yüzeyinden kemiğe kadar olan tüm bölgedeki dokular bozulmakla birlikte doku ölümlerinin de gerçekleştiği görülmektedir. Konunun tek çözümü cerrahi müdahaledir. Derimarket yatak örtüsü ve medikal yatak ürünlerinde özel ürünleriyle yatalak hastalara ve hasta yakınlarına destek sağlamaktadır.

Fibromiyalji Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Fibromiyalji yeterli uyku düzenine sahip olunmasına rağmen günlük olarak kronik yorgunluğa eşlik eden ağrılı bir kas iskelet sistemi ağrısıdır. Fibromiyalji neden oluşur diye sorulacak olursa, fibromiyaljiye neden olan en belirgin hususun genetik faktörler olduğu belirtilirken, çevresel faktörler, psikolojik faktörler ve psikolojik boyutlar da fibromiyalji nedenleri arasında gösterilmektedir. Genetik faktörlerin haricinde, çocukluk döneminde yaşanan fiziksel ve ruhsal travmaların, yetişkinlikte bu hastalığı tetiklediği görülürken, ailesinin herhangi bir üyesinde fibromiyalji olan birinin bu rahatsızlığa yakalanma riski 8 kat daha artmaktadır. Fibromiyalji neden oluşur bilgisine ek olarak rahatsızlığın en fazla 25-55 yaş arasındaki kadınlarda görüldüğü bilinmekle birlikte, erkeklerde kadınlara göre yarı yarıya daha az görüldüğü de söylenebilir. Çocukluk döneminde görülen fibromiyalji oranı %10 olarak belirlenirken, bankacılar ve mimarlarda hastalığın görülme sıklığı çok daha fazladır.