0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)
15 Kasım 2018

En Kolay Şekilde Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Ayakkabılar kullanımı sırasında kir ve toza en fazla maruz kalan giyim eşyası olmaktadır. Ancak aynı zamanda en çok görülen ve önem verilen eşyada olmaktadır. Özellikle deri ayakkabıların temiz ve parlak olması çok önem verilen bir durumdur. Tozlu ve kirli ayakkabılar insanlara sorun yaratabilmektedir. Ayakkabıların boyanması dışında deri ayakkabı nasıl parlatılır gibi konularda birçok pratik yöntem bulunabilmektedir. Kolay bir şekilde parlatma işlemleri kişisel olarak yapılabilmektedir. Birçok malzemenin kullanılması ile bu işlem yapılabilmektedir. Genel olarak bakıldığında yapılacak parlatma işlemi için öncelikle ayakkabının bu işleme hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında da parlatma işlemi uygulanması yapılabilmektedir.

Deri Ayakkabının Parlatma İşlemine Hazırlanması

Parlatma işlemiş yapılacak ayakkabıların temiz olması oldukça önemlidir. Üzerinde kir olan ve lekeler olan ayakkabıların parlatma işleminden verim alınması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ayakkabı üzerinde bulunan toz ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun ilk yanıtı ayakkabıların iyice temizlenmesi olacaktır. Temizleme işlemi için yumuşak uçlu bir fırça kullanılabilmektedir. Fazla bastırmadan ayakkabı üzerindeki toz ve kirlerin bu şekilde temizlenmesi sağlanabilmektedir. Ayakkabıda lekeler olması ve fırça ile temizlenmemesi durumunda yine yumuşak bir bezin ıslatılması ile temizleme işlemi yapılabilmektedir. Bezin ıslatılması ile ayakkabının üzerindeki kirler ve lekelerin temizlenmesi sağlanabilmektedir. Su ile çıkmayan lekeler için şampuan kullanımı uygun olabilmektedir.

Deri Ayakkabı Parlatma Yöntemleri

Temizliği yapılan ayakkabılar genel olarak deri ayakkabı cilası ile parlatılabilmektedir. Ayakkabıların temiz ve kuru olması sağlanarak bir miktar alınacak cila ayakkabı üzerine yumuşak bir bezle sürülebilir. Cilanın ayakkabıya iyice yedirilmesi ile parlatma işlemi yapılabilmektedir. Çok sorulan deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun yanıtı olarak ayakkabı cilasının kullanımı gösterilebilmektedir. Ayakkabı cilasının uygulanması sırasında ayakkabının parladığı görülecektir. Cila yanında vazelinde ayakkabıların parlatılmasında kullanılabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması işleminde tercih edilecek vazelin ayrıca deriyi korumakta ve yumuşatmaktadır. Bu nedenle de sadece parlatma değil bir bakım olarak da uygulanabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması ve bakımı kısa bir sürenin harcanması ile bu şekilde yapılabilmektedir.