surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Blog Düztaban Ayaklar için Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
Düztaban Ayaklar için Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?
29 Nisan 2024

Düztaban Ayaklar için Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Ortopedik ayak rahatsızlıklarından biri olan düztaban, günümüzde yaygın olarak görülen durumlar arasındadır. Düztaban, normalde ayakta bulunan kavis formunun olmamasını ifade eder. Normal ayak yapısında, tabanda hafif kavisli bir görünüm vardır. Bu, ayak kemeri adı ile de anılır. Ancak düztaban kişilerde bu kavis ya daha azdır ya da hiç bulunmaz, ayaklar yere düz şekilde basar. Bu durum düztaban rahatsızlığını meydana getirir. Düztabanlığın birçok sebebi bulunur. Bunlar arasında genetik faktörler, ayak bileğindeki yaralanmalar, yanlış ayakkabı seçimi ve çeşitli kas hastalıkları sayılabilir. Ayrıca yaşla birlikte de tabandaki kavisli yapının azalması durumu oluşabilir. Siz de düztaban ayak yapısına sahipseniz konu hakkında fikir edinmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kadın Deri Ayakkabı


Düztaban Ayaklara Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Ayaklarda kavisin az veya hiç olmaması durumu, pek çok kişide görülebilen problemlerden biridir. Tabanın düz olması, hem doğuştan hem çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Dışarıdan bakıldığında kolayca anlaşılmayan taban düzlüğü sorunu, çeşitli evreler halinde ilerleyebilir. Hafif düztabanlık, kişilerde genellikle çok fazla şikayete neden olmazken ileriki evrelerde ayaklarda yorgunlukla birlikte ağrı, diz, kalça ağrısı ve topuk ağrısı oluşabilir. Bunun dışında şu durumları gözlemleyerek de düztabanlık hakkında fikir edinebilirsiniz:

 • Uzun süre ayakta durduktan veya yürüdükten sonra ayaklarda ağrı hissi
 • Ayakkabılarınızın iç bölümünde aşınma ve yıpranma
 • Ayakkabılarınızın sık sık ayağı vurması veya ayaklara rahatsızlık vermesi
 • Yürürken veya koşarken topuklarınızın dışa dönük hareket etmesi

Bu tip belirtilere sahipseniz bir fizyoterapiste başvurarak muayene ve test yaptırabilir, teşhisin ardından gerekli tedavilere başlayabilirsiniz. Ayaklarınızın rahat etmesi için doktorunuzun tavsiyesine göre özel tasarım ayakkabı kullanımı, tabanlık desteği veya fiziksel terapi gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Erkek Deri Ayakkabı


Düztaban Ayakkabı Özellikleri

Taban yapısı düz olan kişilerin, ayakkabı seçiminde özenli hareket etmesi gerekir. Düztaban için özel tasarım ayakkabılar ve ayak kemerini destekleyen modeller seçilmesi tavsiye edilir. Düz ayak tabanına sahip olanların kullanabileceği ayakkabılar şu özellikleri taşımalıdır:

 • Ayak kemer desteği: Ayakkabılar, ayak kemerini destekleyecek yapıda olmalıdır. Ayak kemeri olan iç taban yapısı ile birlikte ayakların rahatlaması, eklemlerin ve kasların düzgün hareket edebilmesi mümkün olur. Bu sayede ayakta oluşan stres azaltılabilir.
 • Yüksek topuk: Düz ayak yapısı için tasarlanan ayakkabıların, en az 2-3 cm topuk yüksekliğine sahip olması gerekir. Yerden yüksek ayakkabılar, aşil tendonunu desteklerken ayak kemerinin oluşmasına da yardımcı olabilir.
 • Geniş burun bölgesi: Seçilen ayakkabıların geniş burun bölgesine sahip olması, parmakların rahatça yayılabilmesine imkan tanır. Bu da ayaklardaki stresi azaltırken parmak ağrılarının önüne geçebilir.
 • Esnek taban: Esnek taban yapısına sahip olan ayakkabılar, doğal yürüyüş hareketinin desteklenmesine yardım eder. Böylece yürüme ve koşma gibi eylemleri daha rahat gerçekleştirmek mümkün olabilir.
 • Yastıklama: Yastıklı tabana sahip ayakkabılar ,ayak darbelerini emerek şok durumlarını azaltmaya katkı sunar. Bu, bacak ve belde oluşabilecek ağrı durumlarını azaltabilir.
 • Ayak bileği desteği: Özel ayakkabılar, topuk kısmını sağlam bir şekilde kavrayarak ayak bileğine destek sunar. Bu da yürüyüşü rahatlatabilir.
 • Kaliteli malzeme: Kaliteli malzemelerle tasarlamış ayakkabılar, ayakların hava almasına ve ayak sağlığını korumaya destek olabilir.

Düztaban için Tabanlık Kullanımı

Düztaban ayaklar için tabanlık kullanımı önemli detaylardan biridir. Tabanlıklar, düztaban yapısını desteklemede rol oynar. Bu da ayaklarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelebilecek ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir. Tabanlıklar reçeteli veya reçetesiz olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Reçetesiz tabanlıklar: Bu tabanlık türü, genellikle eczanelerden ve medikal mağazalardan temin edilebilir. Jel, plastik ve köpük şeklinde satılan ürünler, hafif veya orta taban yapısına sahip kişiler için uygundur.
 • Reçeteli tabanlıklar: Doktor veya fizyoterapist tarafından reçetelendirilen tabanlıklar, ayakkabının içine yerleştirilen özel kalıp destekleridir. Bu çeşitler, orta ve şiddetli durumlar için idealdir.

Tabanlık kullanırken şu noktalara dikkat ederek ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz:

 • Seçtiğiniz tabanlıkların, ayaklarınız için doğru boyutta olması önemlidir.
 • Tabanlıkların, ayaklarınıza rahat bir şekilde oturması gerekir.
 • İlk kullanımda tabanlıkları günde birkaç saat giyerek ayaklarınızı alıştırabilir, sonraki zamanlarda bu süreyi giderek artırabilirsiniz.
 • Tabanlıkları, rutin aralıklarla temizleyip değiştirmeye özen göstermelisiniz.

Tabanlıklar düztaban sorunu olan kişilerde ağrı ve rahatsızlık hissini azaltarak ayak kemer bölgesini destekler. Ayak yorgunluğunu azaltan ürünlerle daha rahat yürümek ve koşmak mümkün olur. Bunun yanında tabanlıklar, duruşu iyileştirerek yaşam kalitesini artırmada etkilidir.

Düztabanlar için Günlük Ayakkabı Seçenekleri

Düztaban ayak yapısına sahip kişiler için doğru ayakkabı seçimi son derece önemlidir. Ayak yapısını destekleyen formdaki ürünler, yaşanan ayak rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Taban yapısı kavisli olmayan düztabanlar için ayakkabı tavsiyeleri aşağıdaki gibidir:

 • Spor ayakkabılar, düztaban yapısındaki ayaklarları desteklemek için idealdir. İyi yastıklama ve esnek taban özelliklerini bir arada sunan bu ayakkabı modelleri, ayak kemerini destekleyerek ayakların rahatlığını önceler.
 • Yürüyüş için özel olarak üretilmiş modeller, düztaban kişilerin kullanabileceği seçeneklerden biridir. Geniş burun bölgesi ve sağlam topuk yapısı ile tasarlanan ürünler, ayak kemer bölgesinin rahat kalmasında rol oynar.
 • Bir veya iki şeridi olan, daire burunlu ve kısa topuklu Mary Jane ayakkabılar, kavissiz ayak yapısını rahatlatan özelliklere sahiptir. Topuk yapısı sağlam ve burun bölgesi geniş olan modeller sayesinde rahatça yürümek mümkün olur.
 • Düztaban kişiler için alternatifler arasında bulunan babetler, ideal yastıklamaya sahip olduğunda kavissiz ayak yapısına uyumlu özellikler sergiler.
 • Ortopedik yastıklamaya sahip terlikler, özellikle ev ortamında ve yaz günlerinde düztabanlar için ideal seçeneklerden olabilir.
 • Düz ayak yapısına sahip kişiler için özel olarak tasarlanan ortopedik ayakkabılar, ayak kemerini destekleyerek ayak sağlığını korur.

Düztaban için Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düz ayak formuna sahip kişiler, ayakkabı seçiminde belirli noktalara dikkat ederek ayak sağlığını gözeten seçimler yapabilir. Siz de düztaban biriyseniz alışveriş sırasında şu noktaları göz önüne alabilirsiniz:

 • Düz ayak yapısına sahipseniz ayaklarınıza yeterli destek sunan ayakkabılara yönelebilirsiniz. Tabanı sert ve desteksiz modellerden uzak durarak ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Ayak parmaklarınızı rahat hissettiren geniş burunlu modeller seçerek gün içinde konforlu hareket edebilirsiniz.
 • Ayaklarınızın rahatlığı için her zaman ortopedik yapıda tasarlanmış modeller seçmeye özen gösterebilirsiniz. Ortopedik ayakkabı seçimi ile ayaklarınızın konforunu sağlayabilirsiniz. Bunun yanında ayaklarınız için ortopedik tabanlıklar da kullanabilirsiniz.
 • Düztaban ayaklar, genellikle daha geniş olma eğilimindedir. Bu yüzden ayakkabı seçiminde doğru numara ve genişlik ölçüsüne sahip ürünler seçmeniz önemlidir.
 • Sivri burunlu, yüksek topuklu ve dolgu topuklu modeller sizin ayak yapınıza uygun olmayabilir. Bu tür modellerden uzak durarak ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Ayakkabının ayağınıza tam olarak oturup oturmadığına dikkat edebilirsiniz. Bu da ayak rahatlığınız adına önem taşır.
 • Düz veya topuk yüksekliği düşük modeller tercih ederek ayak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Düztaban ayaklarınız için ideal formdaki ürünleri Derimarket koleksiyonlarında bulabilirsiniz. Erkek ve kadın deri terlik modelleri, ayak formu düz olan kişiler için uygun özellikler taşır. Hakiki deri malzeme ile üretilmiş olan modeller, ayaklarınızın nefes almasını sağlar. Rahat formdaki terlikler, ergonomik iç tabanı ile konforlu hareket etmenize yardımcı olur. Özenli işçilikle tasarlanmış ürünleri; evde, tatilde veya gündelik şehir hayatında kullanabilir, ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Kadın Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Topuk Dikeni Olanlar Nasıl Ayakkabı Giymeli?

İlkbahar Kombinleri Nasıl Oluşturulur?

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30