surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Blog Deri Terlik Nasıl Temizlenir? Deri Terlik Bakımı Nasıl Yapılır?
Deri Terlik Nasıl Temizlenir? Deri Terlik Bakımı Nasıl Yapılır?
01 Mayıs 2023

Deri Terlik Nasıl Temizlenir? Deri Terlik Bakımı Nasıl Yapılır?

Kullandığınız aksesuarların temizliği ve bakımı, onları hem uzun ömürlü hem de hijyenik bir şekilde kullanabilmeniz için oldukça önemli. Ancak bir aksesuarı doğru ve etkili bir şekilde temizlemek için her zaman klasik temizlik yöntemlerini uygulamak yeterli olmayabilir. Sorunsuz ve iyi bir sonuç almak için öncelikle hazırlandığı malzemeyi dikkate almanız şart. Eğer siz de deri terliklerinizi temizlemek ve daha iyi görünmeleri için terliklerinize bakım yapmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilir, hakiki deri terlik temizliği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. 

Kadın Terlik


Yazlık Deri Terlik Modelleri Nasıl Temizlenir?

Yazlık deri terlik modelleri özellikle dışarıda kullanıldıklarında sıkça kirlenir. Bu nedenle de yazlık deri terlik bakımı kürklü deri terliklere göre çok daha sık bir şekilde yapılmalıdır. Ayda iki ya da üç kez düzenli olarak ve doğru bir şekilde temizlediğiniz terliklerinizi ilk günkü görünümü ile uzun süre kullanabilirsiniz. 

Kadın Deri Terlik


Yazlık Deri Terlik Temizliğinde Kullanabileceğiniz Temizlik Malzemeleri

 • Karbonat
 • İnce ve yumuşak uçlu bir temizlik fırçası ya da dış fırçası
 • Pamuklu bez

Adım Adım Yazlık Deri Terlik Temizliği

 • Yazlık deri terlik temizliği için işe terliğin deri bantlarından başlayabilirsiniz. Eğer deri bantlarda herhangi bir leke ya da yoğun bir kir yoksa deri bantları nemli bir bez ile silmeniz yeterli olacaktır. 
 • Eğer deri bantlarda kir ya da lekelenmeler varsa bantların üzerine karbonat döküp biraz bekledikten sonra bir fırça yardımıyla temizlik yapabilirsiniz. Deri bant yüzeyinde kalan karbonat tozlarını yine nemli bir biraz ile temizleyebilirsiniz. 
 • Yazlık deri terlikler doğrudan çıplak ayak ile giyildiklerinden ötürü bakteri oluşma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle hijyenik ve sağlıklı bir kullanım için terliğin iç taban kısmını düzenli olarak temizlemeyi unutmamanız gerekir. 
 • İç tabanı temizlemek için yine karbonat gibi doğal bir temizleyiciden destek alabilirsiniz. Karbonatı biraz su ile macun kıvamına getirip terliğin iç kısmını fırça ya da bez yardımcı ile nazikçe temizleyebilirsiniz. Son aşamada bir kalıntı kalmaması için iç yüzeyi nemli ve temiz bir bez ile silebilirsiniz. 
 • Yazlık terlik temizliğinin son adımında ise terliğin kirli yüzeylere değen taban kısmını su ve sabunla yıkayabilirsiniz. 
 • Tüm aşamalardan sonra terliği oda sıcaklığında kurumaya bırakabilir, kuruduktan sonra da yeniden kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Kadın Deri Terlik


Süet ve İçi Kürklü Deri Terlikler Nasıl Temizlenir?

Özellikle evinizde kullandığınız, dışı süet deri, içi kürklü deri terlikleriniz oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu terliklerin görünümünü bozmamak için aşağıdaki malzemeleri kullanabilir, temizlik için belirttiğimiz adımlar takip edebilirsiniz. Süet ve içi kürklü deri terliklerinizin bakımlı görünmesi için temizlik rutininizi ayda bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır. 

Süet ve İçi Kürklü Deri Terlik Temizliğinde Kullanabileceğiniz Temizlik Malzemeleri

 • Mısır nişastası
 • Karbonat
 • Süet deri malzemeye özel hazırlanmış temizlik ürünleri, leke çıkarıcılar
 • Yün deterjanı
 • Süet deriye zarar vermeyecek bir temizlik fırçası
 • Pamuklu bir bez

Adım Adım Süet ve İçi Kürklü Deri Terlik Temizliği

 • Öncelikle bir fırça ya da pamuklu bir bez yardımıyla süet derinin üzerindeki tozları, yüzeysel kirleri nazikçe temizleyin. 
 • Eğer terliğinizin üzerinde yağlı, hafif bir leke varsa lekenin üzerine mısır nişastası serpip bir süre yağı emmesini bekleyin. Ardından bir fırça yardımıyla yağlı lekenin üzerini temizleyin. 
 • Eğer zorlu ve çıkmayan bir yağ varsa süet deri malzeme için hazırlanan leke çıkarıcı ürünlerden destek alın. 
 • Terliğin yüzeyi temizlendikten sonra kürklü iç kısmı temizlemeye başlayın. 
 • Eğer lekeli, sararmış, kararmış bir görünümü yoksa kürklü iç astarı sadece karbonat ile daha hijyenik bir hale getirebilirsiniz. Bunun için kürklü kısma bolca karbonat dökün ve bir fırça yardımıyla ıslatmadan karbonatı kürkün tüm kısmına yedirin. Biraz bekleyip kürklü kısmı karbonattan arındırın. Karbonat tozunun kolayca temizlenmesi için elektrikli süpürgenizin ince ucunu takıp tozları çekebilirsiniz. 
 • Deri terliğinizin kürklü iç astarı; lekeli, sararmış ya da kirden kararmışsa ılık suyun içine bir miktar yün deterjanı ekleyip iyice karıştırın. Pamuklu bezinizi bu karışıma batırıp iyice sıkın. (Eğer bezi iyice sıkmazsanız kürklü kısım çok fazla ıslanacağından kuruması zor olabilir hatta kurumayan kısımlarda bakteri oluşabilir.) Kürklü iç astarı, nemli bez ile kirlerin görünümü azalana kadar silin. Deterjan artığı kalmaması adına son aşamada sadece su ile ıslattığınız nemli bez ile kürk kısmı durulayın. Durulama işleminin ardındansa bakteri oluşumunu engellemek için kürklü kısmı bir fön makinesi ile iyice kurutun.
 • Son olarak terliklerinizin taban kısmını da pamuklu bez ile silip kurulayın. 

Siz de birbirinden kullanışlı, kaliteli ve şık deri terlik modelleri arıyorsanız Derimarket’i ziyaret edebilirsiniz. Erkek deri terlik ve kadın deri terlik modellerinin yanı sıra çocuk deri terlik modellerini de bulabileceğiniz Derimarket sayesinde güvenilir ve kaliteli bir alışveriş yapabilirsiniz. Derimarket’i hemen ziyaret edin, hakiki deri terlik fiyatları ve modellerini karşılaştırıp aradığınız ürünü kolayca bulun!

Kadın Deri Terlik


WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30