Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Deri Mont Nasıl Temizlenir
Deri Mont Nasıl Temizlenir
29 Mart 2019

Deri Mont Nasıl Temizlenir

Deri ceket ve mont modelleri, her yıl giyim modasında yerini koruyor. Bayan giyim modelleri ve erkek dış giyim modası içinde en çok tercih edilen alternatif olmaktadır. Herkesin dolabında mutlaka bir deri ceket modeline rastlamak mümkündür. Ceket çeşitleri giyimin önemli parçası olmanın yanı sıra bakıma da ihtiyaç duyan giyim modellerinden biridir. Eğer doğru şekilde rutin deri ceket temizliği yapılmaz ise, kısa ömürlü olmaları kaçınılmazdır. Deri mont temizliği sayesinde ceket modellerinizi daha uzun vadede kullanma imkânı bulabilirsiniz. Deri ceket modelleri yıkanır mı ya da nasıl yıkanır gibi sorular ile aklınız karışabilir. Hatta bazen kadınlar, deri ceketleri düşük derecede yıkayabileceğini düşünürler. Deri mont makinede kaç derecede yıkanır tarzında sorular ile karşı karşıya kalırlar. Oysaki kesinlikle deri ceket modelleri makinede yıkanmaz. Tabi temizlemeden uzun süre kullanmakta makul değildir. Görünümü daha hızlı yıpranacağı ve ömrü kısalacağı için rutin aralıklar ile deri mont ve ceket temizliği yapmak gerekmektedir. Deri temizliği ve bakımı konusunda dikkate alacağınız öneriler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede deri ceket modellerinizi uzun yıllar kullanabilme imkânı bulacaksınız. Deri modasının gün geçtikçe değer kazandığını düşünürsek eğer, bu konuda maddi açıdan da avantaj elde edeceksiniz. Peki, deri ceket temizliği nasıl yapılır?


Deri Mont Nasıl Temizlenmeli

Çamaşır makinesinde ve elde yıkamak deri ceketleri yıpratır. Dokusu incelir ve onarılmaz çatlaklar meydana gelebilir bu durum görünümünü de oldukça etkileyecektir. Deterjan ve benzeri kimyasallar da derinin görünümüne onarılmaz hasarlar verir. Kuru ve çatlak bir görünüm oluşmasına neden olacaktır. Doğal ürünler ile deri yüzeyini temizlemeyi tercih etmelisiniz. Örneğin vazelin, zeytinyağı gibi evde bulabileceğiniz ürünlerden yardım alabilirsiniz.


Deri Ceketi Silmek

Eğer deri ceketiniz üzerinde çok rahatsız edici bir kir bulunmuyor ise, bu işlem oldukça pratiktir. Deri ceket nasıl silinir sorusu ile karşı karşıya kaldığınız zaman bu yöntem ile çözüm bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey deri ceketinizi pamuklu bir bez yardımı ile silmek olacaktır. Beyaz kalıp sabun ile köpürterek hazırladığınız bir suda pamuklu bezi nemlendirerek deri yüzeyini silebilirsiniz. Deterjan deriye zarar veren bir kimyasal olacağı için bu konuda kalıp sabunlardan faydalanabilirsiniz. Deri ceketi silerek temizleme işlemi sonrası mutlaka kuruması için oda sıcaklığında bekletmeniz gerekiyor. Güneş altında kurumaya bırakmak derinin katılaşıp, çatlamasına neden olur. Bu konuda dikkatli olmalısınız.


Deri Ceket Nasıl Kurutulmalı

Kurutma işlemini ihmal ederseniz eğer, deri üzerinde ağır bir koku meydana gelecektir. Bu kokuyu parfümle bile yok etmek imkânsız olacaktır. Belirli aralıklar ile rutin deri ceket temizliğinizi bu şekilde tekrarlamak sizin için avantajlı olacaktır. Bu sayede deri ceket modelleriniz uzun süre yeni görünümünü koruyacaktır. Aynı zamanda kolay yıpranmayacak ve kirlenmeyecektir.  Deri ceketinizi silme işleminden sonra unutulan ancak muhakkak yapılması gereken bir nokta da deri ceketin kurutulmasıdır. Bu işlemi deri ceketin direkt güneş ile temas etmediği bir yerde yapınız. Aksi halde ceketinizde çatlaklar oluşabilir.


Deri Ceket Parlatma

Zeytinyağı ve vazelin deri ceket parlatma işlemi için en çok tercih edilen maddeler arasında yer alıyor. Yağ bazlı olan bu maddeler, derinin bir nevi vitamin kaynağı olmaktadır. Bir pamuğa az miktarda vazelin ve zeytinyağını sürün ve ceketinizin çevresini itina ile silin. Daha sonra ceketinizi bir askıya asın ve yağı emerek nemlenmesini bekleyin. Kuru bir bez yardımı ile fazla olan yağı üzerinden almayı ihmal etmeyin. Deri ceket parlatma yöntemlerinden biri de vücut şampuanı ile silmektir. Ilık suda köpürttüğünüz duş jelini deri ceket üzerine uygulayarak, ceketinizi silebilirsiniz. Bu sayede ceketiniz parlak ve temiz bir görünüm alacaktır.


Deri Ceketten Leke Nasıl Çıkarılır

Deri ceket üzerinde meydana gelen lekeyi evde kendi imkânlarınız ile çıkaracaksanız ilk olarak deri ceketinizin küçük bir bölgesinde deneme yapmanız gerekir. Bazı deri yüzeylerde lekeyi çıkarma işlemi sırasında hasar meydana gelebilir. Bu duruma meydan vermemek için ufak bir deneme yöntemi daha olumlu sonuç almanıza neden olacaktır. Deri cekette bir nokta üzerinde sabun ve fırça ile silme işlemi yaparak deride oluşacak etkiyi denetlemeniz mümkündür. Deri silme işlemi sırasında temizliği deterjan yerine sabun ile yapmak daha faydalı olacaktır. Doğal ürünler ile deri temizliği yapmak için sirkeden de yardım alabilirsiniz. Sirke bakteri kırma ve leke temizleme etkilerine sahiptir. Ilık suya batırılan özel deri temizleme fırçası ile de deri ceketinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Deri ceket lekesini ya da deride meydana gelen solgun yüzeyi gizlemek için boyamak da bir tercih olabilir. Bu gibi durularda faydalanabileceğiniz özel deri boyaları üretilmektedir. Onlar ile de deri ceketinizde yer alan lekeyi boyayarak gizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesi ile deri ceketi yıkamanıza gerek yoktur. Bu durum yukarda ifade ettiğimiz gibi ceketinizi kalıcı olarak yıpratır. Aynı zamanda ayakkabı boyaları ile deri ceketinizde oluşan lekeleri boyamak gibi bir yöntem kullanmamanızı öneririz. Çok önüne geçemediğiniz bir lekeden mustaripseniz eğer,  kuru temizleme ile ceket temizliği yapmak da bir çözüm olacaktır.


Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır

Tükenmez kalemin akması ile ceketiniz üzerinde mürekkep lekesi oluşabilir. Bu durumda eczaneden temin edeceğiniz izopropil alkolü ile mürekkep lekesini temizleyebilirsiniz. İzopropil alkolü yanıcı bir madde olduğu için bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun içi ise mürekkep lekesini imha ettikten sonra, deri ceketinizi ıslak bir pamuk ya da keten bez yardımı ile silmeniz gerekiyor. Mürekkep lekesi çıkmaması halinde ise, aynı işlemi birkaç defa yinelemeniz gerekebilir.


Yağ Lekesi Temizlemek

Yağ lekesi çoğu zaman istem dışı kıyafetlerde yer edebilir. Özellikle kıymetli deri ceketinizde yer etti ise, kolay bir yöntemle temizleyebilirsiniz. Yağ lekesi temizleme işlemi için öncelikle ıslak su ile silmemeniz gerekiyor. Mümkünse meydana gelen lekeyi kurumadan temizleme işlemine geçmeniz gerekmektedir. Su ile silinen yağ lekesi daha fazla yayılacaktır. Deri ceketten yağ lekesi çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler, tartar kremi ve limon suyu olmaktadır. Derin bir kap içerisine tartar kremini ve limon suyunu ekleyip, karıştırarak macun haline getiriniz. Daha sonra ise, lekenin oluştuğu noktaya sürerek 10 dakika süre ile bekletiniz. Son olarak lekenin üzerinde bulunan macunu nemli bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu yöntem istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Tüm bu yöntemler ceketten leke nasıl çıkarılır konusunda size yardımcı olacaktır.

Deri

Ceket Nasıl Ütülenir

Deri ceketlerin ütülenmesi pek önerilmiyor fakat sizi rahatsız eden kırışık bir deri ceketiniz var ise, önerdiğimiz yöntemleri uygulayarak deri ceketinizi ütüleyebilirsiniz. Öncelikle ütü ısınız maksimum 80 derece olmalıdır. Ütülerde ısı ayar göstergesi 1,2 ve 3 şeklinde belirtilmektedir. En düşük ayar 1 numara ile belirtilir. Ütüleyeceğiniz ceketi ön yüzeyi yukarda kalacak şekilde yerleştirin. Ütü tabanı direk deri yüzeye temas edecek şekilde olmalıdır. Deri üzerinde aynı tonlara sahip pamuklu ve sıcağa dayanıklı bir astar kumaş sermelisiniz. Ütüyü bez üzerinde gezdirerek ceketinizi ütüleyebilirsiniz. Aynı tonlarda bir bezden faydalanmanız, ceketinizde her hangi bir renk solması meydana gelmesini önler. Farklı bir bölgeyi ütülemeye geçtiğinizde ise, aynı bezi kullanmayın. Ütüyü aynı bölgede uzun müddet tutmayın hızlı şekilde hareket ederek ütünüzü tamamlayın. Aksi halde deri yüzeyinde yanma, parlama ve katılaşma meydana gelebilir. Çok fazla olmasa da arada hafif buhar verebilirsiniz. Buhar işlemini bez üzerinden değil de direk deri üzerine uygulamanız daha ideal olacaktır. Sadece buhar ile ütülemek isterseniz de 10 ya da 20’cm uzaklıkta bir mesafeden ütü buharını uygulayabilirsiniz. Bir askıya astığınız deri ceketinizi bu yöntem ile buharlı ütü işleminden geçirebilirsiniz.

Erkek Kürklü Bot