surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Mont Nasıl Temizlenir?
Deri Mont Nasıl Temizlenir?
29 Mart 2019

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri ceket ve mont modelleri, zamansız parçalardan biri olarak, her yıl giyim modasında yerini koruyor. Deri ceket, dış giyimde en çok tercih edilen alternatifler arasında yer alır. Dolayısıyla herkesin dolabında mutlaka bir deri ceket modeline rastlamak mümkün... Deri ceket çeşitleri, giyimin önemli parçası olmanın yanı sıra bakıma da ihtiyaç duyan giyim modellerinden biridir. Eğer doğru şekilde rutin deri ceket temizliği yapılmazsa, kısa ömürlü olmaları kaçınılmazdır. Deri mont temizliği sayesinde ceket modellerinizi daha uzun vadede kullanma imkanı bulabilirsiniz. Deri ceket yıkanır mı ya da deri ceket nasıl yıkanır, deri ceket makinada yıkanır mı gibi sorular ile aklınız karışabilir. Hatta bazen kadınlar, deri ceketleri düşük derecede yıkayabileceğini düşünürler. Deri mont makinede kaç derecede yıkanır tarzında sorular ile karşı karşıya kalırlar. Oysaki kesinlikle deri ceket modelleri makinede yıkanmaz. Tabi temizlemeden uzun süre kullanmakta makul değildir. Bu yüzden rutin aralıklar ile deri mont ve ceket temizliği yapmak gerekmektedir. Deri temizliği ve bakımı konusunda dikkate alacağınız öneriler işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu sayede deri ceket modellerinizi uzun yıllar kullanabilme imkanı bulacaksınız. Deri modasının gün geçtikçe değer kazandığını düşünürsek, bu konuda maddi açıdan da avantaj elde edeceksiniz. Peki, deri ceket temizliği nasıl yapılır?

Kadın Deri Ayakkabı


Deri Mont Nasıl Temizlenmeli?

Çamaşır makinesinde ve elde yıkamak deri ceketleri yıpratır. Dokusu incelir ve onarılmaz çatlaklar meydana gelebilir. Bu durum görünümünü de oldukça kötü etkileyecektir. Deterjan ve benzeri kimyasallar da derinin görünümüne onarılmaz hasarlar verir. Deri ceketin kurumasına ve çatlaklıklar oluşmasına neden olur. Bu nedenle doğal ürünler ile deri yüzeyini temizlemeyi tercih etmelisiniz. Örneğin vazelin, zeytinyağı gibi evde bulabileceğiniz ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Deri Ceket Lekesi Silmek

Eğer deri ceketiniz üzerinde çok rahatsız edici bir kir bulunmuyorsa, bu işlem oldukça pratiktir. Yapmanız gereken tek şey deri ceketinizi pamuklu bir bez yardımı ile silmek olacaktır. Beyaz kalıp sabun ile köpürterek hazırladığınız bir suda pamuklu bezi nemlendirerek deri yüzeyini silebilirsiniz. Deterjan deriye zarar veren bir kimyasal olacağı için bu konuda kalıp sabunlardan faydalanabilirsiniz.

Deri Ceket Nasıl Kurutulmalı?

Deri ceketi temizleme işlemi bittikten sonra, kuruması için oda sıcaklığında bekletmeniz gerekir. Bu işlemi deri ceketin direkt güneş ile temas etmediği bir yerde yapınız. Güneş altında kurumaya bırakmak derinin katılaşıp, çatlamasına neden olur. Bu nedenle, deri ceketinizi güneşe maruz bırakmayınız. Kurutma işlemini ihmal ederseniz, deri ceketinizin üzerinde ağır bir koku meydana gelecektir. Bu kokuyu parfümle yok etmek bile çoğu zaman imkansızdır. Belirli aralıklarla rutin deri ceket temizliğinizi tekrarlamak, size büyük avantaj sağlayacaktır. Bu sayede deri ceketiniz uzun süre yeni görünümünü koruyacaktır. Aynı zamanda kolay yıpranmayacak ve kirlenmeyecektir.

Deri Ceket Parlatma

Zeytinyağı ve vazelin deri ceket parlatma işlemi için en çok tercih edilen maddeler arasında yer alıyor. Yağ bazlı olan bu maddeler, deri için bir nevi vitamin kaynağı olmaktadır. Bir pamuğa az miktarda vazelin ve zeytinyağını sürün ve ceketinizin çevresini itinayla silin. Daha sonra ceketinizi bir askıya asın ve yağı emerek nemlenmesini bekleyin. Kuru bir bez yardımı ile fazla olan yağı üzerinden almayı ihmal etmeyin. Deri ceket parlatma yöntemlerinden biri de vücut şampuanı ile silmektir. Ilık suda köpürttüğünüz duş jelini deri ceket üzerine uygulayarak, ceketinizi silebilirsiniz. Bu sayede ceketiniz parlak ve temiz bir görünüm alacaktır.

Deri Ceketten Leke Nasıl Çıkarılır?

Deri ceket üzerinde meydana gelen lekeyi evde kendi imkanlarınız ile çıkaracaksanız ilk olarak deri ceketinizin küçük bir bölgesinde deneme yapmanız gerekir. Bazı deri yüzeylerde lekeyi çıkarma işlemi sırasında hasar meydana gelebilir. Bu duruma meydan vermemek için ufak bir deneme yöntemi daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Deri cekette bir nokta üzerinde sabun ve fırça ile silme işlemi yaparak deride oluşacak etkiyi denetlemeniz mümkündür. Deri silme işlemi sırasında, temizliği deterjan yerine sabun ile yapmak daha faydalı olacaktır. Doğal ürünler ile deri temizliği yapmak için sirkeden de yardım alabilirsiniz. Sirke bakteri kırma ve leke temizlemede oldukça etkilidir. Ilık suya batırılan özel deri temizleme fırçası ile deri ceketinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Deri ceket lekesini ya da deride meydana gelen solgun yüzeyi gizlemek için boyamak da bir tercih olabilir. Bu gibi durumlarda faydalanabileceğiniz özel deri boyaları üretilmektedir. Onlarla da deri ceketinizde yer alan lekeyi boyayarak gizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesi ile deri ceketi yıkamanıza gerek yoktur. Bu durum yukarıda ifade ettiğimiz gibi ceketinizde kalıcı hasarlar oluşmasına ve ceketin yıpranmasına neden olur. Bununla beraber, ayakkabı boyaları ile deri ceketinizde oluşan lekeleri boyamak gibi bir yöntem kullanmamanızı öneririz. Evde kendi imkanlarınızla çıkaramadığınız bir lekeden mustaripseniz, kuru temizlemeyle ceket temizliği yapmak bir çözüm olacaktır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tükenmez kalemin akması ile ceketiniz üzerinde mürekkep lekesi oluşabilir. Bu durumda eczaneden temin edeceğiniz izopropil alkolü ile mürekkep lekesini temizleyebilirsiniz. İzopropil alkolü yanıcı bir madde olduğu için bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunun için mürekkep lekesini imha ettikten sonra, deri ceketinizi ıslak bir pamuk ya da keten bez yardımı ile silmeniz gerekir. Mürekkep lekesi çıkmaması halinde ise aynı işlemi birkaç defa yinelemeniz gerekebilir.

Yağ Lekesi Temizlemek

Özellikle yemek yerken, yağlı bir ürün çoğu zaman istem dışı kıyafetlerimize düşebiliyor. Özellikle kıymetli deri ceketinize döküldüyse, kolay bir yöntemle temizleyebilirsiniz. Yağ lekesi temizleme işlemi için öncelikle ıslak su ile silmemeniz gerekiyor. Mümkünse meydana gelen lekeyi kurumadan temizleme işlemine geçmeniz faydalı olacaktır. Su ile silinen yağ lekesi daha fazla yayılacaktır. Deri ceketten yağ lekesi çıkarmak için ihtiyacınız olan malzemeler, tartar kremi ve limon suyudur. Derin bir kap içerisine tartar kremini ve limon suyunu ekleyip, karıştırarak macun haline getiriniz. Daha sonra, lekenin oluştuğu yere sürerek 10 dakika bekletiniz. Son olarak lekenin üzerinde bulunan macunu nemli bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu yöntem istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Bu yöntem, deri ceketten yağ lekesi nasıl çıkarılır konusunda size yardımcı olacaktır.

Deri Ceket Nasıl Ütülenir?

Deri ceketlerin ütülenmesi pek önerilmiyor fakat sizi rahatsız eden kırışık bir deri ceketiniz var ise, önerdiğimiz yöntemi uygulayarak deri ceketinizi ütüleyebilirsiniz. Öncelikle ütü ısınız maksimum 80 derece olmalıdır. Ütülerde ısı ayar göstergesi 1,2 ve 3 şeklinde belirtilmektedir. En düşük ayar 1 numara ile belirtilir. Ütüleyeceğiniz ceketi ön yüzeyi yukarıda kalacak şekilde yerleştirin. Ütü tabanı direk deri yüzeye temas edecek şekilde olmamalıdır. Deri üzerinde aynı tonlara sahip pamuklu ve sıcağa dayanıklı bir astar kumaş sermelisiniz. Ütüyü bez üzerinde gezdirerek ceketinizi ütüleyebilirsiniz. Aynı tonlarda bir bezden faydalanmanız, ceketinizde herhangi bir renk solması meydana gelmesini önler. Farklı bir bölgeyi ütülemeye geçtiğinizde ise, aynı bezi kullanmayın. Ütüyü aynı bölgede uzun müddet tutmayın hızlı şekilde hareket ederek ütünüzü tamamlayın. Aksi halde deri yüzeyinde yanma, parlama ve katılaşma meydana gelebilir. Çok fazla olmasa da arada hafif buhar verebilirsiniz. Buhar işlemini bez üzerinden değil de direk deri üzerine uygulamanız daha ideal olacaktır. Sadece buhar ile ütülemek isterseniz de 10 ya da 20’cm uzaklıkta bir mesafeden ütü buharını uygulayabilirsiniz. Bir askıya astığınız deri ceketinizi bu yöntem ile buharlı ütü işleminden geçirebilirsiniz.

Erkek Deri Ayakkabı

Deri Ceket Nasıl Kombinlenir?

Deri ceketi doğru kıyafetle birleştirmek zor bir iş olabilir. Stil ve konfor arasında doğru dengeyi bulmak önemlidir. En iyi şekilde göründüğünüzden emin olmak için deri ceketi tamamlayacak doğru aksesuarları seçmek önemlidir. Örneğin deri bir ceketi deri ayakkabı ya da kürklü botlarla kombinlemek göz alıcı bir görüntü oluşturabilir. Ayrıca şapka, atkı gibi aksesuarlarla da kombininizi tamamlayabilirsiniz. Bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak hem modaya uygun hem de rahat bir kıyafet oluşturabileceksiniz.

Deri ceketlerinizi hakiki deri ayakkabı, kürklü bot ve deri botlar ile kombinleyebilir, kış kombinlerinize şıklık katabilirsiniz. Deri bot, kürklü bot ve kar botu modellerini Derimarket üzerinden inceleyebilirsiniz. 

Kadın Kar Botu

Deri ceketiniz ile kombinleyebileceğiniz hakiki deri ayakkabı modellerini Derimarket'ten güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30