Ana Sayfa Blog Deri Giyim Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır
Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır
25 Mart 2019

Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır

Deri ceket modelleri her beden ve tarza uygun tasarımlar ile karşımıza çıkıyor. Her dönem modasını koruyan deri mont modelleri, eskimeyen bir giyim alternatifi olarak dolaplarımızda yerini alıyor. Deri ceket tadilatı nasıl yapılır soruları ise çoğu bireyin aklını kurcalıyor. Bu durumun nedeni ise, yıllar önce alınan ve dolapta bekleyen deri mont modelleri… Günümüzde birkaç ufak tadilat ile değerlendirilmek istenen deri ceket ve mont modelleri, oldukça kullanışlı bir giyim alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Deri mont daraltma işlemi ile artık size bol gelen bir deri montlarınızı rahatlıkla kendi bedeninize uyarlayabilirsiniz. Boyunu kısaltmak istediğiniz montu istediğiniz ölçüde kısaltabilirsiniz. Deri ceket kısaltma işlemi ya da deri mont daraltma işlemi için profesyonel terzilerden yardım almayı ihmal etmeyiniz. Deri tadilatı özel bir işlem gerektirdiği için bu tadilatı evde kendi başınıza yapmanız oldukça zor olacaktır. Deri dikim işlemi yapan ve bu alanda özel hizmet veren birçok terzi bulunuyor. Bu tarz deri dikim terzilerinden yardım alabilirsiniz. Onlara deri ceket modelinizde uygulanmasını istediğiniz daraltma ve kısaltma işlemini tarif etmeniz yeterli olacaktır. Bu alanda hizmet veren firmaların desteği ile deri ceket modelinizde istenilen sonucu rahatlıkla alabilirsiniz.


Deri Ceket Daraltma Ücreti

Öncelikle daraltmak istediğiniz ceket modeliniz ile bu alanda hizmet veren bir deri giyim terzisine gitmelisiniz. Daha sonra üzerinizde denediğiniz deri cekette yapılmasını istediğiniz işlemleri belirtiniz. Deri ceket daraltma, deri ceket boyu kısaltma ya da deri ceket kol boyu nasıl kısaltılır gibi konularda detaylı bilgi alınız. Üzerinizde bulunan deri ceket üzerinden terzi ustasının gereken ölçüleri almasını isteyiniz. Daha sonra ise, bu ölçüler üzerinden deri ceket ya da mont modelinizi daralttırabilirsiniz. Deri ceket daraltma fiyatları terzi ustalarının inisiyatifine bırakılmaktadır. Eğer işinde tecrübeli bir deri dikim ustası ile çalışıyorsanız sizden yüksek fiyat talebinde bulunabilir. Deri terziliği günümüzde değeri unutulan meslekler arasında yer alıyor. Bu nedenle işinde usta bir terzi bulmak da zor olabilir. İyi bir araştırma sonucu uygun fiyatlı deri tadilat ustası bulabilirsiniz.


Deri Ceket En & Boy Daraltma

Deri ceket daraltma işlemi; ceketin eninden ve yan dikişlerinden alınan ölçü ile yapılacaktır. Ölçü yerlerini belirlemek için çoğu terzi iğne kullanır ya da sabun ve tebeşir gibi işaretleme gereçleri kullanmaktadırlar. Bazen de pens dikişlerinden alınan ölçü ile daraltma işlemi gerçekleştirilir. Deri ceket boyu kısaltma tadilatı için ise istediğiniz boy ölçüsü yine ceket sizin üzerinizdeyken alınmalıdır. Bu ölçü alımı sonrası orjinale uygun dikim ile tadilat işleminiz tamamlanabilir. Deri ceket kol boyu ölçüsü almak içinse, deri ceket üzerinizdeyken kollarınız iki yana açarak ceket kollarınızdan ölçü alınmasını sağlayın ve daha sonra kol yapınıza göre daraltılmasını isteyin. Daha sonra kollarınızı indirerek bilek boyunuzda bir ölçü ile ceketi kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Bazen kullanıcılar ceket kollarının biraz el üzerinde bir uzunlukta bulunmasını isteyebilir. Eğer sizde böyle istiyorsanız kol boyu ölçüsünü bu şekilde aldırabilirsiniz.


Deri Ceket Rengi Değiştirilir Mi?

Deri ceket modellerinde birçok farklı renk alternatifi bulunuyor. Örneğin; kahverengi deri ceket modelleri, siyah deri ceket modelleri ya da bordo deri ceket modelleri en çok ilgi gören çeşitler arasında yer almaktadır. Bazen elimizde bulunan deri ceket modelinin rengini değiştirerek farklılık yapabilir miyiz diye düşüncelere dalabiliyoruz. Deri ceket rengini değiştirmek mümkündür. Yeni bir renkte mont modeli almaktansa elimizde olanı değerlendirmek daha cazip gelebiliyor. Deri ceket modelini değerlendirmek adına rengini değiştirmek istediğimizde, işinin ehli bir ustaya deri ceket rengini değiştirmek gerekir. Bazen ise onarım amacı ile deri ceketin belli bölgelerinin boyanması gerekebilmektedir. Deri ceket yüzeyinde meydana gelen yıpranma da yine boyama işlemi ile kamufle edilebilir.


Deri Ceket Hangi Boya ile Boyanır

Deri ürünlerin renk değiştirme işlemi için üretilen özel boya çeşitleri bulunmaktadır. Boyalar yardımı ile rahatlıkla deri ceket modelinizin rengini yenileyebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz, ceketinizi bu işi bilen bir ustaya boyatmanızdır. Yine de siz boyamak isterseniz; bu tarz deri boya ürünleri, parlatıcı ve astar kullanım bilgileri ile beraber satışa sunulmaktadır. İşleme başlamadan önce bu bilgileri detaylı şekilde okuyun ve malzemelerinizi önünüze hazırlayın. Verilen bilgiler eşliğinde bu işlemi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Dikkat etmeniz gereken konu şu ki, her deri boyası her deri için uygun değildir. Deri materyalin yapısına göre deri boyası ve etkileri de değişim göstermektedir. Süet deri boyası farklıdır ya da normal deri boyası daha başkadır. Boyamayı düşündüğünüz ceket modelinin rengi, türü ve nasıl boyanacağı gibi detaylar önemlidir. Deri ceket boyamak için satın alma işlemini yaparken, sahip olduğunuz deri türü ile ilgili bilgi vermeyi unutmayın.


Deri Ceket Boyama

Etkili bir deri ceket boyama yöntemi için öncelikle bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Örneğin, nemli bir bez ile ceketinizin yüzeyini silerek yumuşatın. Nemlenen deri, yumuşayacaktır. Bu sayede boyanın deri üzerindeki etkisi artacaktır. Deri, nemli olduğun da boyayı emme kapasitesi de artacaktır. Silme işlemi ile aynı zamanda deri üzerinde biriken toz taneciklerini de ortadan kaldırmış olursunuz. Boya kullanım talimatlarını takip edin. Orda yazılan dışında boya ya da vernik tarzı ürünler kullanmayın. Ceketinizin deri tipine göre kullanabileceğiniz bir fırça satın alın. Deri ceket boyamanın ilk aşaması, astarlama işlemidir. Astarlama ile boya tüm ceket çevresine eşit şekilde dağıtılır. İkinci aşama ise, boyamadır. Bu aşamada boya eşit yoğunlukta, bir fırça ya da sünger yardımıyla deri cekete uygulanmaktadır. Son aşamada ise, boyanacak bölgede eşit yoğunlukta boya kullanılarak boyama işlemi tamamlanır ve kurumaya bırakılır. 24 saat süren bekleme sonrası istediğiniz boyama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınızdır. Kuruma sonrası deri ceket parlatma işlemini uygulayarak işinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer ceketiniz gerçek deri değil ise, suni deri ceket boyama işlemini de aynı yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz ancak deri ceket gibi kaliteli bir sonuç alamazsınız.


Süet Deri Ceket Boyama

Süet deri ceket boyama işlemi normal deriden çok daha farklı olmaktadır. Süet deri ceket boyama işlemi için sprey süet boyaları kullanabilirsiniz. Süet deri ceket modeliniz fazla yıpranma ve leke içeriyorsa eğer, bir uzman terziden yardım alabilirsiniz. Bazı firmalar deri ceket boyama işlemini belli ücretler mukabilinde gerçekleştirmektedir. Eğer sadece yüzeysel bazı lekeleri kamufle etme amacı ile süet ceketinizi boyamak istiyorsanız, bu durumda sprey boyaları kullanabilirsiniz. Sprey süet boyası yardımı ile süet ceket modelinizi yeni bir görünüme kavuşturmanız oldukça kolay olacaktır.


Deri Ceket Bakımının Önemi

Deri ceket modelleri, günlük kullanım için son derece uygun dış giyim ürünleridir. Kolay kombinlenebilen ve her tarza uyum gösteren bu modeller, aynı zamanda uzun ömürlü kullanım da sunan kıyafetlerdir. Deri ceket ve deri montlar, doğru bakım ile uzun yıllar kullanabileceğimiz giyim çeşitleri arasında yer alır. Bu nedenle deri ceket modellerinin rutin bakımlarını yapmalı ve doğru uygulamalar ile dolabımızda saklamalıyız. Fazla güneşe maruz kalan deri ceketler üzerinde zamanla renk solması görülmektedir. Uzun süre kapalı alanda kalan deri giyim modellerinde de zamanla çatlama ve kuruma meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için deri ceket bakımını doğru ve uygun şekilde yapmak oldukça önemlidir. Deri ceket boyama işlemi ya da deri ceket tadilatı gibi çözümler ile de kalıcı problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Deri bakımı konusunda ihtiyacınız olan detaylı bilgiler için deri mont nasıl temizlenir konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Deri ceket boyama ve tadilat işlemlerinin daha kapsamlı yapılmasını istiyorsanız mutlaka bu alanın uzmanlarından yardım almanızı öneririz.

Deri Mont Tadilat İşlemi

Geçmişten günümüze kadar uzanmakta olan deri mont ürünleri, pek çok farklı beden ve boylarda üretilmektedir. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de çoğu kişi tarafından tercih edilen deri mont ürünlerinde daraltma işlemleri yapılmakta ve bu sayede mont ürünleri, kişilerinin vücut ölçülerine uygun hale getirilmektedir. Pek çok kişi tarafından sorulmakta olan deri mont nasıl daraltılır sorusunun cevabında ise, çeşitli uygulamalar yer almaktadır. Kullanılmış ve zamanla kısaltılması gereken deri mont ürünlerinin, normal terzilerde daralttırılması yerine deri sektöründe hizmet vermekte olan firma ve işyerlerinde gerçekleştirilmesi daha doğru olmaktadır. Kesme ve dikim işlemleri ile daraltılan deri ürünler, bu alanda hizmet veren firmalarca daha doğru şekilde daraltılmaktadır.

Deri Mont Daraltma 

Deri mont nasıl daraltılır sorusu için öncelikli olarak, deri sektöründe hizmet veren kişi ya da iş yerlerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Günümüzde çeşitli hayvanın derisinden elde edilerek üretilmekte olan montlar, her türlü bedene uygun olarak piyasaya sürülmektedir. Çeşitli sebepler ile daralttırılması gereken deri mont ürünlerinin, daraltma işlemi sırasında ürünlerin astar kısımlarında sorun oluşmayacak şekilde uygulamalar yapılması gerekir ve söz konusu olan uygulamayı da deri alanında uzman kişi ve firmalar tarafından yapılabilmektedir. Bahsedilen firmaların da alanında kaliteli hizmet vermeleri oldukça önemli olduğundan, kişilerin detaylı araştırmaları yapmaları tavsiye edilmektedir.

Deri Tamirat İşlemine Yönelik Önemli Detaylar

Deri tamiri, ustalık ve ciddi tecrübe gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle, zarar görmüş deri montunuzu tamir için işinin uzmanı bir deri ustasına emanet etmelisiniz. Tamir ettirip, uzun yıllar giymek istediğiniz deri montunuzu, yanlış uygulama sonucu kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ürününüzü, emin ellere emanet ettiğinizden emin olmalısınız. Montunuzun onarımı, meydana gelen hasara göre değişiklik gösterebilir, bu konuda kullanımdan kaynaklı veya zamanla hasar görmüş ürünlerinizi zaman kaybetmeden onarımlarını gerçekleştirmeniz ve hasarlarını gidermeniz ceketinizin ömrü açısından yararınıza olacaktır.

Deri onarımında hatalı yapılacak küçük bir işlem bile ürününüze zarar verebilir. Örneğin deri üzerinde yapılan hatalı dikiş sökülemez çünkü sökülmesi durumunda deride kalacak iğne izleri ve delikleri açıkça belli olacaktır. Bu sebeple deri tamiri yapılırken özenli ve dikkatli olunması gerekir. Deri montunuzu tamir ettirirken mutlaka bu işte uzmanlaşmış kişilerle çalışmanız veya bu konuda yeterli ve doğru bilgiye sahip olmanız ve ayrıca doğru ürünleri kullanmanız büyük önem taşır.

Deri mont tamiri ile ilgili belli başlı detayları aşağıda inceleyebilir, montunuzu tamir etmeden önce fikir sahibi olabilirsiniz. 

- Deri Ceket Parça Değişimi

Deri montunuzun tamamında veya belirli bir parçasında meydana gelen herhangi bir deforme durumunda, deri montunuzun rengine ve orijinalliğine bağlı kalarak gerekli parçaların değişimi, profesyonel bir şekilde uzman kişilerce yapılabilir. Montunuzda ciddi uzmanlık gerektiren bir durum söz konusu değil ise evlerinizde de çeşitli bakım ürünleri ve malzemeler ile deri bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Deri montunuzun diğer parçalarında kullanılan iplerle aynı renk ip kullanımı da parça değişimi esnasında büyük önem taşır. 

- Deri Ceket Beden Daraltma

Deri montunuzun, özellikle omuz, bel ve göğüs bölgenize tam olarak uyması için beden daraltma işlemi çok sıklıkla yapılan bir işlemdir. Beden daraltma işleminin ölçülerinize göre yapılması ile birlikte deri montunuzdaki fazlalık kısımlar atılmaktadır. Bu işlem sayesinde deri montunuzda kırışıklık oluşma olasılığı da azalır.

- Deri Ceket Beden Küçültme

Beden küçültme işlemleri deri montunuzun yapısı ve orijinalliği bozulmadan son derece kolay bir şekilde yapılır. Kol boyu ayarlaması, kol daralması, omuz, bel ve göğüs bölgesinin bedeninize uygun hale getirilmesi ile beden küçültme işlemleri gerçekleşir.

- Deri Ceket Kol Boyu Ayarı

Deri montunuzun kol boyu ayarı gerek manşet bölgesinden, gerek omuz bölgesinden ayarlanarak bedeninize uygun hale getirilen bir işlemdir. Kol boyu ayarlaması için yapılan işlemler deri montunuzun kol bölgesinde kullanılan parçalara (fermuar, çıtçıt, ek aksesuar) göre değişkenlik gösterir.

- Deri Ceket Fermuar Tamiri ve Değişimi

Deri montunuzda bulunan bütün fermuarların onarımı ve değişimi; işinde profesyonel ustalar tarafından yapılabilir. 

- Düğme ve İlik Değişimi

Deri montunuzun rengine ve tarzına uygun düğme dikimi-değişimi veya yeni ilik yapımı ve ilik kısımlarınızın onarımını da gerçekleştirmeniz oldukça kolaydır.

- Astar değişimi ve Tamiri

Mont ve ceketlerde en çok yapılan işlemlerden biri olan astar değişimi, deri montlarda da gerçekleşebilmektedir. Eski astarların yenilenmesi, astarın deforme olmuş kısımlarının onarımı ve deri montunuzun rengine uygun astar değişimi, uzmanlar tarafından başarılı şekilde yapılabilir. 

- İlave Parça Yapımı

Deri montunuza kemer, yaka, cep vb. ilave parça ve bölüm yapımını da deri dikiminde hizmet veren yerlerde kolaylıkla yaptırabilirsiniz.


WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi
09.00 - 18.30