Ana Sayfa Blog Deri Giyim Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır
Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır
25 Mart 2019

Deri Ceket Tadilatı Nasıl Yapılır

Deri ceket modelleri her beden ve tarza uygun tasarımlar ile karşımıza çıkıyor. Her dönem modasını koruyan deri mont modelleri, eskimeyen bir giyim alternatifi olarak dolaplarımızda yerlerini alıyor. Deri ceket tadilatı nasıl yapılır soruları ise çoğu bireyin aklını kurcalıyor. Bu durumun nedeni ise, yıllar önce alınan ve dolapta bekleyen deri mont modelleri… Günümüzde birkaç ufak tadilat ile değerlendirilmek istenen deri ceket ve mont modelleri, oldukça kullanışlı bir giyim alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Deri mont daraltma işlemi ile artık size bol gelen bir deri montlarınızı rahatlıkla kendi bedeninize uyarlayabilirsiniz. Boyunu kısaltmak istediğiniz montu istediğiniz ölçüde kısaltabilirsiniz. Deri ceket kısaltma işlemi ya da deri mont daraltma işlemi için profesyonel terzilerden yardım almayı ihmal etmeyiniz. Deri tadilatı özel bir işlem gerektirdiği için bu tadilatı evde kendi başınıza yapmanız da oldukça zor olacaktır. Deri dikim işlemi yapan ve bu alanda özel hizmet veren birçok terzi bulunuyor. Bu tarz deri dikim terzilerinden yardım alabilirsiniz. Onlara deri ceket modelinizde uygulanmasını istediğiniz daraltma ve kısaltma işlemini tarif etmeniz yeterli olacaktır. Bu alanda hizmet veren firmaların desteği ile deri ceket modelinizde istenilen sonucu rahatlıkla alabilirsiniz.


Deri Ceket Daraltma Ücreti

Öncelikle daraltmak istediğiniz ceket modeliniz ile bu alanda hizmet veren bir deri giyim terzisine gitmelisiniz. Daha sonra üzerinizde denediğiniz deri cekette yapılmasını istediğiniz işlemleri belirtiniz. Deri ceket daraltma, deri ceket boyu kısaltma ya da deri ceket kol boyu nasıl kısaltılır gibi konularda detaylı bilgi alınız. Üzerinizde bulunan deri ceket üzerinden terzi ustasının gereken ölçüleri almasını isteyiniz. Daha sonra ise, bu ölçüler üzerinden deri ceket ya da mont modelinizi daralttırabilirsiniz. Deri ceket daraltma fiyatları terzi ustalarının inisiyatifine bırakılmaktadır. Eğer işinde tecrübeli bir deri dikim ustası ile çalışıyorsanız sizden yüksek fiyat talebinde bulunabilir. Deri terziliği günümüzde değeri unutulan meslekler arasında yer alıyor o nedenle işinde usta bir terzi bulmak da zor olabilir. İyi bir araştırma sonucu uygun fiyatlı deri tadilat ustası bulabilirsiniz.


Deri Ceket En Ve Boy Daraltma

Deri ceket daraltma yöntemi, ceketin enlerinden ve yan dikişlerinden alınan ölçü ile yapılacaktır. Ölçü yerlerini belirlemek için çoğu terzi iğne kullanır ya da sabun ve tebeşir gibi işaretleme gereçleri kullanmaktadırlar. Bazen de pens dikişlerinden alınan ölçü ile daraltma işlemi gençleştirilir. Deri ceket boyu kısaltma tadilatı için ise istediğini boy ölçüsü yine ceket sizin üzerinizdeyken alınmalıdır. Bu ölçü alımı sonrası orijinale uygun dikim ile tadilat işleminiz tamamlanabilir. Deri ceket kol boyu ölçüsü almak için ise, deri ceket üzerinizdeyken kollarınız iki yana açarak ceket kollarınızın enlerinden ölçü alınmasını ve kol yapınıza göre daraltılmasını sağlayın. Daha sonra kollarınızı indirerek bilek boyunuzda bir ölçü ile ceketi kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Bazen kullanıcılar ceket kollarının biraz el üzerinde bir uzunlukta bulunmasını isteyebilir. Eğer sizde böyle istiyorsanız kol boyu ölçüsünü bu şekilde aldırabilirsiniz.


Deri Ceket Rengi Değiştirilir Mi

Deri ceket modellerinde birçok farklı renk alternatifi bulunuyor. Örneğin; kahverengi deri ceket modelleri, siyah deri ceket modelleri ya da bordo deri ceket modelleri en çok ilgi gören çeşitler arasında yer almaktadır. Bazen elimizde bulunan deri ceket modelinin rengini değiştirerek farklılık yapabilir miyiz diye düşüncelere dalabiliyoruz. Yeni bir renkte mont modeli almaktansa elimizde olanı değerlendirmek daha cazip gelebiliyor. Deri ceket modelini değerlendirmek adına rengini değiştirmek istediğimizde yapmamız gereken işlemler de önemlidir. Bazen ise onarım amacı ile deri ceketin belli bölgelerinin boyanması gerekebilmektedir. Deri ceket yüzeyinde meydana gelen yıpranma da yine boyama işlemi ile kamufle edilebilir.


Deri Ceket Hangi Boya İle Boyanır

Deri ürünlerin renk değiştirme işlemi için üretilen özel boya çeşitleri bulunmaktadır. Boyalar yardımı ile rahatlıkla deri ceket modelinizin rengini yenileyebilirsiniz. Bu tarz deri boya ürünleri, parlatıcı ve astar kullanım bilgileri ile beraber satışa sunulmaktadır. İşleme başlamadan önce bu bilgileri detaylı şekilde okuyun ve malzemelerinizi önünüze hazırlayın. Verilen bilgiler eşliğinde bu işlemi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Dikkat etmeniz gereken konu şu ki, her deri boyası her deri için uygun değildir. Deri materyalin yapısına göre deri boyası ve etkileri de değişim göstermektedir. Süet deri boyası farklıdır ya da normal deri boyası daha başkadır. Boyamayı düşündüğünüz ceket modelinin rengi, türü ve nasıl boyanacağı gibi detaylar önemlidir. Deri ceket boyamak için satın alma işlemini yaparken, sahip olduğunuz deri türü ile ilgili bilgi vermeyi unutmayın.


Deri Ceket Boyama

Etkili bir deri ceket boyama yöntemi için öncelikle bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Örneğin, nemli bir bez ile ceketinizin yüzeyini silerek yumuşatın. Nemlenen deri, yumuşayacaktır. Bu sayede boyanın deri üzerindeki etkisi artacaktır. Deri, nemli olduğun da boyayı emme kapasitesi de artacaktır. Silme işlemi ile aynı zamanda deri üzerinde biriken toz taneciklerini de ortadan kaldırmış olursunuz. Boya kullanım talimatlarını takip edin. Orda yazılan dışında boya ya da vernik tarzı ürünler kullanmayın. Ceketinizin deri tipine göre kullanabileceğiniz bir fırça satın alın. Deri ceket boyamanın ilk aşaması, astarlama işlemidir. Astarlama ile boya tüm ceket çevresine eşit şekilde dağıtılır. İkinci aşama ise, boyamadır. Bu aşamada boya eşit yoğunlukta deri cekete sürülmektedir. Son aşamada ise, boyanacak bölgede eşit yoğunlukta boya kullanılarak boyama işlemi tamamlanır ve kurumaya bırakılır. 24 Saat süren bekleme sonrası istediğiniz boyama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınızdır. Kuruma sonrası deri ceket parlatma işlemini uygulayarak işinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer ceketiniz gerçek deri değil ise, suni deri ceket boyama işlemini de aynı yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz.


Süet Deri Ceket Boyama

Süet deri ceket boyama işlemi normal deriden çok daha farklı olmaktadır. Süet deri ceket boyama işlemi için sprey süet boyaları kullanabilirsiniz. Süet deri ceket modeliniz fazla yıpranma ve leke içeriyorsa eğer, bir uzman terziden yardım alabilirsiniz. Bazı firmalar deri ceket boyama işlemini belli ücretler mukabilinde gerçekleştirmektedir. Eğer sadece yüzeysel bazı lekeleri kamufle etme amacı ile süet ceketinizi boyamak istiyorsanız, bu durumda sprey boyaları kullanabilirsiniz. Sprey süet boyası yardımı ile süet ceket modelinizi yeni bir görünüme kavuşturmanız oldukça kolay olacaktır.


Deri Ceket Bakımının Önemi

Deri ceket modelleri, günlük kullanım için son derece uygun dış giyim alternatifleridir. Kolay kombin olan ve her tarza uyum gösteren bu modeller, aynı zamanda uzun ömürlü kullanım da sunan kıyafetlerdir. Deri ceket ve deri montlar, doğru bakım ile uzun yıllar kullanabileceğimiz giyim çeşitleri arasında yer alır. Bu nedenle deri ceket modellerinin rutin bakımlarını yapmalı ve doğru uygulamalar ile dolabımızda saklamalıyız. Fazla güneşe maruz kalan deri ceketler üzerinde zamanla renk solması görülmektedir. Uzun süre kapalı alanda kalan deri giyim modellerinde de zamanla çatlama ve kuruma meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için deri ceket bakımını doğru ve uygun şekilde yapmak oldukça önemlidir. Deri ceket boyama işlemi ya da deri ceket tadilatı gibi çözümler ile de kalıcı problemlerinizin önüne geçebilirsiniz. Deri bakımı konusunda ihtiyacınız olan detaylı bilgiler için deri mont nasıl temizlenir konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Deri ceket boyama ve tadilat işlemlerinin daha kapsamlı yapılmasını istiyorsanız mutlaka bu alanın uzmanlarından yardım almanızı öneririz.