Ana Sayfa Blog Deri Aşkı Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?
Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?
15 Mart 2019

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Firmamızın ürün çeşitleri arasında yer alan orijinal deri ayakkabılar için satın alım yapan müşterilerimiz işlem sonrasında genel olarak kendi yöntemleriyle deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusunu merak etmektedir. Deri ayakkabılar kıyafet seçiminde erkekler ve kadınlar için en önemli parçalar arasındadır. Bu giyim ürünlerinin parlak ve doğal bir şekilde kullanımına devam edilmesi için belirli bir süre sonrasında tekrar yumuşatılması gerekir. Aksi takdirde ayakkabı sertleşmeden dolayı rahatsızlık verebilir ve ayakkabınız kullanılmayacak bir duruma gelebilir. 

Bu sorunlarla karşılaşmamak için evde çok basit yöntemler uygulayarak ayakkabılarınızın bakımını kolaylıkla tamamlayabilir ve yalnızca kısa bir süre ayırarak onları ilk günkü haline kavuşturabilirsiniz. Peki, en doğru deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. 

Islanan Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri ayakkabı, ıslandığında sertleşme görülen ve sertleştiğinde de ayakta rahatsızlığa yol açan bir materyal olduğu için deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusu da önemli bir noktadadır.

Yanlış kullanım ve bilinçsiz uygulanan yöntemler nedeniyle ıslanan ayakkabı, kuruduktan sonra sertleşmeye neden olabilir. Bu sertleşen ayakkabıların yumuşatılması amacıyla Hint yağı veya badem yağını da kullanılabilirsiniz. Badem yağı orijinal deri ürünleri için uyumlu bir malzeme olarak kullanılabilen ve deride çatlama göstermeden yumuşaklık sağlayan bir malzemedir. Ayrıca badem yağı gibi vazelin de aynı şekilde deri ayakkabı üzerinde basit bir sünger yardımıyla hafifçe ovularak uygulanabilir.

Ayakkabı Boyasıyla Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri ayakkabıların tekrar yumuşak ve giyilebilir bir hale gelmesi için deri ayakkabı nasıl yumuşatılır konusunda ayakkabı boyası uygulanarak da işlem yapılabilir. Günümüzde üretilen birçok cilalı doğal yağ içeren ayakkabı boyaları deri ürünlerinde olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Firmamız tarafından satın alım sürecinde belirtilen boya maddeleri gibi doğal boyalar kullanılarak ayakkabılarda yumuşatma işlemi yapılabilir. Ayrıca temizlik noktasında hafif ıslak bir süngerle sabunlu su uygulamak ve daha sonra doğal bir şekilde ayakkabıyı kurutmak da derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

Deri Ayakkabı Yumuşatmanın En Pratik Yöntemleri

Deri ayakkabılar üretim sırasında özel işlemlerden ve kalıplardan geçirildikleri için, ilk kullanımda oldukça sert bir yüzeye sahip olabilirler. Bununla beraber yoğun suya maruz kalan deri ayakkabılarda da bir takım deformasyonlar ve sertleşmeler meydana gelebilir. Bu tür durumlarda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

- Yeni deri ayakkabılar sık giyildiklerinde, doğal yapılarından dolayı gerilmeye bağlı olarak zamanla genleşebilir. Deri ayakkabınızı sık sık giyerek bir miktar yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

- Deri ayakkabınızı saç kurutma makinesi ile uzak bir mesafeden, küçük ölçüde ısıttıktan sonra üzerine kalın bir çorap geçirebilir ve bu sayede dış yüzeye uygulanan ısı yardımıyla ayakkabınızı yumuşatabilirsiniz.

- Gazete kağıtlarını hafifçe ıslatıp nemlendirerek buruşturun. Buruşturduğunuz gazete toplarını ayakkabınızın burnuna doğru temas edecek şekilde, boşluk bırakmadan doldurun. Bu işlem ayakkabınızın gerilmesini ve gerilme sonucunda yumuşamasını sağlayacaktır.

- Eğer ayakkabı kalıplarınız varsa gazete kağıdı yerine kalıp da kullanabilirsiniz. Özellikle ahşap ayakkabı kalıpları daha faydalı olacaktır. 

-  Ayakkabınızı en az 24 saat beklettikten sonra dolguları çıkarmayı unutmayın. Dilerseniz dolguları çıkarmadan önce, az miktarda vazelini sünger yardımıyla ayakkabınızın yüzeyine uygulayabilirsiniz.

- Sertleşen deri ayakkabınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz en doğal ve patik yöntemlerden biri de, dış yüzeye hint yağı, badem yağı, ya da vazelin uygulamaktır. Bu maddelerle ayakkabınızın yumuşamasını, temizlenmesini ve aynı zamanda deri yüzeyin cilalı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Islaklıktan Sertleşen Deri Ayakkabılar Nasıl Yumuşatılır?

Yağmur, kar ya da herhangi bir sıvıya maruz kalan deri ayakkabılar, bir süre deformasyona uğrar ve kuruyarak sertleşmeye sebep olabilir. Islanmış ve sertleşmiş deri ayakkabı bakımını yapmak için evde uygulayacağınız pratik işlemlerle ayakkabınızı tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. İşte ıslaklıktan dolayı sertleşen deri ayakkabılarınızı yumuşatmanın püf noktaları:

- Deri ayakkabınız eğer yeni ıslandıysa, öncelikle yumuşak bir kuru bez yardımıyla ayakkabınızı olabildiğince kurutmalı ve suyu daha fazla çekmesine engel olmalısınız. Böylelikle ayakkabınızın daha fazla sertleşmesine engel olursunuz. 

- Ayakkabınızı kuruturken, yumuşak bezi tampon uygulaması yapar gibi uygulamanız, daha hızlı ve etkili bir kurulama yapmanızı sağlayacaktır. Daha sonra saç kurutma makinesi, gazete dolgusu ve vazelin işlemleri ile bakım sürecini tamamlayabilir, ayakkabınızı bir müddet dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Deri ayakkabılara uyguladığınız gazete dolgusunu ne kadar uzun süre bekletirseniz, derinin gerilmesi ve yumuşaması da o kadar artacaktır. Eğer ayakkabınızın yeteri kadar esnediğini düşünmüyorsanız bekleme süresini uzatabilirsiniz.

Önemli Bilgi

Yukarda belirtilen yöntemleri, ayakkabınızın küçük bir bölgesinde uyguladıktan sonra kullanmanız önerilir. İşlemleri yaparken ellerinizi koruyabilmeniz için eldiven takmanız yararınıza olacaktır. Bu yöntemleri süet ayakkabılar üzerinde uygulamamanızı tavsiye ederiz. Süet ayakkabılara özel hazırlanan bakım yöntemlerine göz atarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.