Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?
Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?
14 Mart 2019

Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Ayakkabılar kullanımı sırasında kir ve toza en fazla maruz kalan giyim eşyası olmaktadır. Ancak aynı zamanda en çok görülen ve önem verilen eşyalar arasında yer alır. Özellikle deri ayakkabıların temiz ve parlak olması çok önem verilen bir durumdur. Tozlu ve kirli ayakkabılar insanlara sorun yaratabilmektedir. Ayakkabıların boyanması dışında deri ayakkabı nasıl parlatılır gibi konularda birçok pratik yöntem bulunabilmektedir. Kolay bir şekilde parlatma işlemleri kişisel olarak yapılabilmektedir. Birçok malzemenin kullanılması ile bu işlem yapılabilmektedir. Genel olarak bakıldığında yapılacak parlatma işlemi için öncelikle ayakkabının bu işleme hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında da parlatma işlemi uygulanması yapılabilmektedir.

Deri Ayakkabı Parlatma İşlemi

Parlatma işlemiş yapılacak ayakkabıların temiz olması oldukça önemlidir. Üzerinde kir olan ve lekeler olan ayakkabıların parlatma işleminden verim alınması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ayakkabı üzerinde bulunan toz ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun ilk yanıtı ayakkabıların iyice temizlenmesi olacaktır. Temizleme işlemi için yumuşak uçlu bir fırça kullanılabilmektedir. Fazla bastırmadan ayakkabı üzerindeki toz ve kirlerin bu şekilde temizlenmesi sağlanabilmektedir. Ayakkabıda lekeler olması ve fırça ile temizlenmemesi durumunda yine yumuşak bir bezin ıslatılması ile temizleme işlemi yapılabilmektedir. Bezin ıslatılması ile ayakkabının üzerindeki kirler ve lekelerin temizlenmesi sağlanabilmektedir. Su ile çıkmayan lekeler için şampuan kullanımı uygun olabilmektedir.

Deri Ayakkabı Parlatma Yöntemleri

Temizliği yapılan ayakkabılar genel olarak deri ayakkabı cilası ile parlatılabilmektedir. Ayakkabıların temiz ve kuru olması sağlanarak bir miktar alınacak cila ayakkabı üzerine yumuşak bir bezle sürülebilir. Cilanın ayakkabıya iyice yedirilmesi ile parlatma işlemi yapılabilmektedir. Çok sorulan deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun yanıtı olarak ayakkabı cilasının kullanımı gösterilebilmektedir. Ayakkabı cilasının uygulanması sırasında ayakkabının parladığı görülecektir. Cila yanında vazelinde ayakkabıların parlatılmasında kullanılabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması işleminde tercih edilecek vazelin ayrıca deriyi korumakta ve yumuşatmaktadır. Bu nedenle de sadece parlatma değil bir bakım olarak da uygulanabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması ve bakımı, bu pratik yöntemlerle kısa sürede yapılabilir. 

Deri Ayakkabı Temizlemenin Püf Noktaları

Deri, doğal yapısından dolayı kaliteli ve pahalı bir malzemedir. Hem gösterişli hem de dayanıklı olması nedeniyle en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir. Deri ayakkabı modellerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bakımına ve kullanımına öze göstermeniz yararınıza olacaktır. Doğru malzeme ve doğru yöntemlerle yapılan bakım, ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabılarınızın hem zaman şık görünmesini sağlayacak hem de uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olacak deri ayakkabı temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ve püf noktalarını sizler için sıraladık. 

İşte deri ayakkabı temizliği ve parlatmanın altın kuralları: 

1) Öncelikle deri ayakkabı temizliğine, ayakkabınızda oluşan kir veya toz kalıntılarını, yumuşak bir ayakkabı fırçasıyla temizleyerek başlayın. Ardından deriye zarar vermeden nazik bir şekilde temizleyin. Ayakkabınız bağcıklı ise bağcıkları çıkartıp sabunlu su ile güzelce temizleyin. 

2) Tozunu güzelce temizlediğiniz ayakkabınızı, nemli ve yumuşak bir bezle yavaş ve oval hareketlerle silerek temizlemeye devam edin.  Bir kap suya birkaç damla sıvı sabun koyduktan sonra bezi, sabunla karıştırıp, köpürtülen suyla ayakkabınızı hafif ıslatarak bu bez yardımıyla ayakkabınızın her yerini silebilirsiniz. Eğer sabun kullanmayı tercih etmiyorsanız, deri ayakkabı satan mağazalarda veya güvenilir internet sitelerinde, deri ayakkabıların temizliği için özel olarak üretilen, köpük veya sprey ürünlerinden satın alıp kullanabilirsiniz.

3) Bu aşamada ayakkabılarınızı tekrar durulanmış nemli bir bezle silip kurumaya bekletin. Deri ayakkabılarınızda sabun birikintilerinin kalmamasına özen gösterin ve ayakkabılarınızı serin ve hava alan bir odada kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızı direkt güneş altına ya da bir ısıtıcının yanına koymaktan kaçının çünkü yüksek ısı, deride renk atmasına veya çatlamasına neden olabilir.

4) Deri ayakkabılar için özel olarak üretilen doğal yapıdaki, ayakkabı spreyleriyle de ayakkabılarınızı temizlenip parlatabilirsiniz. 

5) Deri ayakkabılar ıslak bırakılırsa üzerinde kötü görünüm veren lekeler oluşabilir. Bu sebeple mutlaka kurulanmasına dikkat edin.

6) Deri ayakkabılarınızı, en az ayda bir kez olmak üzere rutin aralıklarla, deri ayakkabı cilasıyla parlatınız. Bu işlem hem ayakkabınızın ömrünü uzatacak hem de güzel bir görünüm sunacaktır. 

7) Deri ayakkabı temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise vazelindir. Vazelin, doğal ürünlerden en yaygın olan ürünler arasında yer alır. Doğal bir yapıya sahip olan vazelin, deriyi yumuşatır ve parlatır. Bir pamuğun üzerine vazelin sürüp, tüm ayakkabınıza nazikçe yedirerek ayakkabınızı istenilen parlaklığa kavuşturabilirsiniz. 

Sizler için derlediğimiz, deri ayakkabıların temizliği için evde uyulabilecek bu temizlik yöntemleri, her ne kadar iyi sonuç alınsa da kesin çözüm değildir. Yapılan yanlış uygulamalar ayakkabılarınızda dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Deri ayakkabı temizliği için en etkili çözüm lostra hizmetleri ya da deri ayakkabılar için özel olarak üretilmiş temizleme ve cilalama malzemeleridir. Derimarket.net adresinde satışa sunulan, bu malzemelerle deri ayakkabılarınız ilk günkü gibi yeni görünümüne kavuşturabilir, uzun yıllar kullanmanıza imkan tanır.