Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
14 Mart 2019

Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Deri, sağlık ve kalitedir. Bu yüzden de tarihin en eski dönemlerinden beri gerek yaşam alanlarında ürün olarak gerekse kıyafet, ayakkabı veya aksesuar olarak kullanılmıştır. Derinin sağlık yönünden birçok artısı vardır. Doğal bir ürün olduğu için herhangi bir hastalığa yol açmadığı gibi vücuda antibiyotik etkisi dahi yapar. Günümüzde de deri ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların başında da deri ayakkabılar gelir. Günümüzde her şeyin sahtesi ve imitasyon ürünleri piyasada oldukça yer ediniyor. Buna deri ayakkabılar da dâhil. Suni deri dediğimiz malzemeden yapılmış ayakkabılar, bugün ayakkabı pazarının büyük bir kısmını işgal ediyor. Fakat işin uzmanları bilirler ki suni deri hakiki derinin yerini asla tutamaz. Peki, gerçek deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabı alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Gerçek Deriyi Test Etme Yöntemleri

Deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabıların fiyatları suni derilere göre daha yüksektir. Fakat fiyat üzerinden gerçek deri olup olmadığını teyit etmek zordur. Sadece eğer ucuz bir ürün gerçek deri diye pazarlanıyorsa şüphe ile yaklaşmakta fayda vardır. Fiyat üzerinden kalite belirlemesinin yapılamamasının nedeni ise ayakkabıların fiyatlarının tek belirleyicisinin hammaddeleri olmadığıdır. Tasarım, marka gibi etkenler de fiyat üzerinde etkilidir. Öncelikle gerçek deri ayakkabıyı ayırt etmenin ilk yolu kokusudur. Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır ve bir kez bu kokuyu alan herkes az çok kestirebilir. İkinci olarak gerçek deri ayakkabılarda yer alan gözenekler sıralı ve tek düze değildir. Onlar derinin doğal gözenekleridir. Oysa suni deride makineden çıktığı için gözenekler tek sıra halinde ve sabittir.

Suni Deri ile Gerçek Deri Ayakkabı Farkı

Deri ayakkabının etiketi varsa etiket değerlerine bakmak en kestirme yoldur. Burada ayakkabıların hangi bölgesinde ne kullanıldığı az çok yazar veya işaret edilir. Yine ayakkabının kenarlarındaki kesim yerleri de deriyi anlamak konusunda yardımcı olacaktır. Gerçek derinin kesim hatlarında ve kenarlarında püsküllü bir yapı vardır. Suni deride ise dümdüz ve plastik tarzı bir kenar hattı vardır. Gerçek deri kazındığı zaman iz bırakır ve bu iz yavaş yavaş silinir. Diğerinde ise bir iz oluşmaz. Tırnakla dahi bunu test etmek mümkündür. Bir diğer yöntem yakmadır. Suni deriye ateş tutulduğu zaman plastik kokusunu andırır bir koku çıkarken gerçek deride çok daha ağır bir koku meydana gelir. Fakat bunu dükkânlarda test etmek risklidir. Aynı zamanda ayakkabınızı da kaybetmenize neden olabilir. 

Gerçek Deri Ayakkabıyı Anlamanın Püf Noktaları

Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız ürünlerden biri olan deri ayakkabı, olurken hepimizin  aklında benzer sorular oluşturur.  Aldığım ürün gerçek deri mi? Kullanılan malzemenin içeriği nedir?  Kafanızdaki bu soru işaretlerini gidermek için sizlere geçek derinin kolay anlaşılabilme tekniklerini maddeler halinde derledik.

Piyasada satılan ve deri diye satılan birçok ürün aslında suni deridir. Bu ürünler PVC ‘nin ince dokulara çevrilmesiyle oluşturulur. Suni deriler, hammaddesi plastikten yapıldığı için hava geçirmezler ve çeşitli kimyasallarla üretildikleri için de kanserojen madde içerirler. İnsan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda çok çabuk deforme olan suni deriler,  hem sağlık hem de kalite açısından gerçek deriyi tercih etmek yararınız olacaktır.

Peki, aldığımız ürünün gerçek deri mi yoksa suni deri mi olduğunu nasıl anlayacağız?

Kazıma Testi

Derinin üstünü tırnağınızın ucu ile hafice kazıdığınızda iz kalıyorsa ve yavaşça eski haline geri dönüyorsa o gerçek deridir. Suni deriyi ise kazındığınızda hiç iz oluşmaz.

Ateş Testi

Pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bir çakmak yardımı ile suni derinin yüzeyine ateşi tuttuğunuzda suni deri çabucak deforme olur. Gerçek deri ise direkt olarak ateşe maruz kalmadığı müddetçe kolay deforme olmaz.

Koku Testi

Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır. Bir kez o kokuyu aldığınızda gerçek deriyi tanımanız oldukça mümkün.

Dokunma Testi

Suni deri genel olarak incedir ve serttir. Dokunduğunuzda plastik hissi verir. Gerçek deri ise iki parmağınız arasında tuttuğunuzda doğal bir dokuya sahip olduğu için yüzeyi hacimlidir. Suni deriye göre daha kalındır. Dokunma testi de aynı koklama testi gibidir. Bir kere gerçek deriye dokunursanız suni deriden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

İğne Batırma Testi

İğneyi deri ucunu batırdığınızda ayakkabınıza hemen batıyorsa ve derinin içinden geçiyorsa o ayakkabı suni deridir. Ama iğneyi batırmakta zorluk çekiyorsanız, kolay bir şekilde batmıyorsa gerçek deridir.

Fiyat

Piyasada suni deriler haliyle gerçek derilerin yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satılmaktadır. Gerçek deri asla ucuz değildir.

Gerçek derinin özellikleri:

Gerçek deri daha kaliteli ve daha parlak bir görünüme sahiptir.

Gerçek derinin dokusunda doğal mikro girintiler ve çıkıntılar bulunur.

Gerçek deri yumuşak bir yüzeye sahiptir.

Hakiki deri daha dayanıklıdır. Kolay deforme olmaz.

Gerçek deri, doğal yapısından dolayı dokusunda farklılık gösterir. Suni derinin ise tüm kısımları aynı dokudadır.