Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 19:00)

Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
14 Mart 2019

Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Deri, sağlık ve kalitedir. Bu yüzden de tarihin en eski dönemlerinden beri gerek yaşam alanlarında ürün olarak gerekse kıyafet, ayakkabı veya aksesuar olarak kullanılmıştır. Derinin sağlık yönünden birçok artısı vardır. Doğal bir ürün olduğu için herhangi bir hastalığa yol açmadığı gibi vücuda antibiyotik etkisi dahi yapar. Günümüzde de deri ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların başında da deri ayakkabılar gelir. Günümüzde her şeyin sahtesi ve çakması piyasaya sürülmüş durumdadır. Buna deri ayakkabılar da dâhil. Suni deri dediğimiz malzemeden yapılmış ayakkabılar, bugün ayakkabı pazarının büyük bir kısmını işgal etmektedir. Fakat işin uzmanları bilirler ki suni deri hakiki derinin yerini asla tutamaz. Peki, gerçek deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabı alınmak istendiğinde nelere dikkat edilmelidir?

Gerçek Deriyi Test Etme Yöntemleri

Deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabıların fiyatları suni derilere göre daha yüksektir. Fakat fiyat üzerinden gerçek deri olup olmadığını teyit etmek zordur. Sadece eğer ucuz bir ürün gerçek deri diye pazarlanıyorsa şüphe ile yaklaşmakta fayda vardır. Fiyat üzerinden kalite belirlemesinin yapılamamasının nedeni ise ayakkabıların fiyatlarının tek belirleyicisinin hammaddeleri olmadığıdır. Tasarım, marka gibi etkenler de fiyat üzerinde etkilidir. Öncelikle gerçek deri ayakkabıyı ayırt etmenin ilk yolu kokusudur. Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır ve bir kez bu kokuyu alan herkes az çok kestirebilir. İkinci olarak gerçek deri ayakkabılarda yer alan gözenekler sıralı ve tek düze değildir. Onlar derinin doğal gözenekleridir. Oysa suni deride makineden çıktığı için gözenekler tek sıra halinde, sabittir.

Kadın Kar Botu

Suni Deri ile Gerçek Deri Ayakkabı Farkı

Deri ayakkabının etiketi varsa etiket değerlerine bakmak en kestirme yoldur. Burada ayakkabıların hangi bölgesinde ne kullanıldığı az çok yazar veya işaret edilir. Yine ayakkabının kenarlarındaki kesim yerleri de deriyi anlamak konusunda yardımcı olacaktır. Gerçek derinin kesim hatlarında ve kenarlarında püsküllü bir yapı vardır. Suni deride ise dümdüz ve plastik tarzı bir kenar hattı vardır. Gerçek deri kazındığı zaman iz bırakır ve bu iz yavaş yavaş silinir. Diğerinde ise bir iz oluşmaz. Tırnakla dahi bunu test etmek mümkündür. Bir diğer yöntem yakmadır. Suni deriye ateş tutulduğu zaman plastik kokusunu andırı bir koku çıkarken gerçek deride çok daha ağır bir koku meydana gelir. Fakat bunu dükkânlarda test etmek risklidir.