Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı
Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı
26 Mart 2019

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı

Deri, hem sağlam hem de hassas bir yapıya sahip materyallerin başında gelir. Deri ayakkabı modelleri, bayan ve erkeklerin en fazla kullandığı ve tercih ettiği modeller arasında ilk sırada yer alır. Hakiki deri ayakkabılar, uzun ömürlü ve rahat kullanım sunduğu için özellikle tercih edilmektedirler. Deri ayakkabı bakımı, birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Deri ayakkabının daha uzun süre yıpranmadan kullanılabilmesi için deri bakım ürünleri ile düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli bakımı yapılan bir çift ayakkabı modelini yıllarca kullanabilirsiniz. Moda çoğunlukta değişir fakat deri ayakkabı modası yerini her zaman korur. Bu bakımdan itinalı kullandığınız bir ayakkabı size maddi bakımdan da avantaj sağlar. Ayakkabılarınıza yüzey bakımı yapmak, sürekli yeni ayakkabı satın alma ihtiyacından sizi kurtaracaktır. Deri temizleyici ürünler, deri ayakkabı bakımının daha kolay yapılmasına olanak sağlar. Derimarket’te bulunan sayısız deri bakım ürünlerini, kullanarak deneyimleyebilirsiniz.


Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

Ayakkabı bakımının ilk evresi doğru ayakkabı modelini satın almaktan başlıyor. Kalitesi düşük bir ayakkabı ne kadar özen gösterirseniz gösterin bir süreden sonra sizi mutlaka mağdur edecektir. Bunun önüne geçmek için her zaman ayak yapınıza uygun ve kaliteli malzemeye sahip ayakkabı alternatiflerini tercih etmelisiniz. İkinci önemli evresi ise, ayakkabı kullanımı olmaktadır. Her zaman aynı ayakkabıyı giymek de ayakkabı modelinizin kısa sürede deforme olmasına neden olacaktır. Unutmamalıyız ki, ayakkabılar gün boyu bedenimizi taşıyor. Bu nedenle arada farklı modeller tercih etmek de ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabıyı doğru giymek de ayakkabı bakımının altın kuralları arasında yer alıyor. Eğer bağcıklı bir ayakkabı kullanıyorsanız, bağcıkları açarak giymeye özen göstermelisiniz. Eğer fermuarlı bir ayakkabı modeliniz var ise, fermuarı açmadan zorlayarak ayağınıza geçirmeye çalışmayın. Bu şekilde ayakkabı giyme metodu da ayakkabınızı kısa sürede yıpratacaktır. Ayakkabılarınızı gün sonunda havalandırarak dinlenmeye bırakabilirsiniz. Ayakkabı içerisinde oluşan nemden kurtulmak için nemi çeken ahşap kalıplardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz ayakkabı bakım ürünleri ayakkabınızın içinde oluşan bakterilerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabınızın kalıbını koruyarak zaman içinde şekil bozukluğuna maruz kalmasını önleyecektir. Ayakkabılarınızı giyerken ahşap çekeceklerden de destek almalısınız. Başparmağınızı kullanarak ayakkabınızı topuğunuzdan geçirmeye çalışmak da ayakkabınızda ciddi deformelere yol açacaktır.  


Deri Ayakkabı Yıkanır Mı

Deri ayakkabı yıkanır mı sorusu da çoğu ayakkabı kullanıcısının aklında yer eden problemlerden biridir. Deri ayakkabı yıkamak ayakkabınızın kalıbına zarara verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Deri ayakkabı bakımının yıkayarak değil de silerek yapılması daha idealdir. Deri bot nasıl temizlenir sorusu da özellikle kış aylarında aklımızı meşgul eder. Kışın aldığımız deri botu diğer yıl kullanmak da isteriz. Deri bot temizliği de genel ayakkabı bakımı kuralları çerçevesinde yapılmalıdır. Deri bot modelini temizlerken eğer bağcıklı ise, bağcıklarını bütünü ile çıkarabilirsiniz. Fermuar ile desteklenen bir bot modeline sahipseniz fermuarı temizlik esnasında kapalı tutmaya özen göstermenizi öneririz. Süet ayakkabı modellerinin temizliği nasıl yapılmalıdır? Öncellikle süet modeller normal deri ayakkabılardan farklı bir dokuya sahiptir o nedenle temizlik işlemleri de değişiklik gösterebilir. Süet ayakkabı temizliği için özel bakım silgileri bulunuyor bu tarz deri temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Süet deri bakımı için nubuk sprey ve süet temizleme fırçası gibi ürünleri kullanabilirsiniz.


Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır

Deri ayakkabı temizliği nasıl yapılır sorusu, deri kullanımını seven tüm kullanıcıların aklını kurcalamaktadır. Deri ayakkabı parlatmanın ilk koşulu ayakkabınız üzerinde bulunan toz ve kiri yumuşak bir fırça ile temizlemek olacaktır. Deri bakım ürünleri içerisinde satışa sunulan, at kılı fırça modelleri bu konuda sizin işinizi kolaylaştırıyor. Deri üzerinde aşikâr lekeler bulunuyor ise, bu lekeleri hafif nemli bir bez ile çıkarabilirsiniz. Nemli bezin sade su ile hazırlanmış olmasına önem vermelisiniz. Aksi halde bu ayakkabı bakımınızı sabote eden bir adım olacaktır. Deri ayakkabı parlatma yöntemlerinden biri de vazelin ile ayakkabı çevresinin oval hareketler ile silinmesidir. Beyaz sirke de deri ayakkabı parlatmak için kullanılan doğal malzemelerden biridir. Evde doğal koşullarda deri ayakkabı parlatmanın birçok yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri de muz kabuklarıdır. Muz kabuklarının iç kısmı ile ayakkabı yüzeyini silerek de ayakkabınızı parlatabilirsiniz. Bu tarz doğal yöntemler gününüzü kurtaracaktır.Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır

Daha uzun süreli bir parlaklık için ayakkabı bakım spreyi ve deri bakım süngeri kullanmalısınız. Tüm bu deri bakım önerileri sonrasında ayakkabılarınızın deri dokusu da doğal bir yumuşama yaşayacaktır. Deri ayakkabı nasıl yumuşatılır bilemeyen çoğu kullanıcı, ayakkabı bakımını da ihmal ediyor demektir. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde deri ayakkabılarınızın daha yumuşak ve parlak olduğunu da göreceksiniz. Deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusunun bir diğer cevabı da Hint yağı kullanmak olacaktır. Hint yağı ile deri ayakkabı yüzeyini bir pamuk yardımı ile silmek ve ayakkabılarınızı bir gün süre ile bekletmek gerekmektedir. Bu bakım sayesinde deri ayakkabı modeliniz hem yumuşayacak ve hem de parlayacaktır. 


Deri Temizleyici Ürünler

Deri ayakkabı modellerinin temizliği için kullanıcıların işini kolaylaştıran pek çok ürün bulunuyor. Fırça, sünger ya da sprey gibi ürünlerden destek alabilirsiniz. Bu ürünler, ayakkabı bakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Pratik deri bakım temizliği için her evde mutlaka deri bakım malzemeleri bulunmalıdır. Hakiki deri ayakkabılar gibi suni ayakkabı modellerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Suni deri bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız eğer yazımızda yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. Suni deri de hakiki deri ile benzer yöntemler ile temizlenmektedir. Suni deri kullanım bakımından daha dayanıksız bir yapı taşır. Bu nedenle suni deri ayakkabı ve bot modellerini uzun süre güneşte bırakmamalısınız. Deterjan ve benzeri kimyasallar ile silmekten kaçınmalısınız. Deri bakım ürünlerini suni deri bakımı için de kullanabilirsiniz. Derimarket.net adresinde yer alan özel üretim deri temizleyici ürünleri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.