surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Blog Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı?
Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı?
26 Mart 2019

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalı?

Deri, hem sağlam hem de hassas bir yapıya sahip materyallerin başında gelir. Deri ayakkabı modelleri, bayan ve erkeklerin en fazla kullandığı ve tercih ettiği ayakkabı modelleri arasında ilk sırada yer alır. Hakiki deri ayakkabılar, uzun ömürlü ve rahat kullanım sunduğu için özellikle tercih edilmektedirler. Deri ayakkabı bakımı, birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Deri ayakkabının daha uzun süre yıpranmadan kullanılabilmesi için deri bakım ürünleri ile düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli bakımı yapılan bir çift ayakkabı modelini yıllarca kullanabilirsiniz. Moda çoğunlukta değişir fakat deri ayakkabı modası yerini her zaman korur. Ayakkabılarınıza yüzey bakımı yapmak, sürekli yeni ayakkabı satın alma ihtiyacından sizi kurtaracaktır. Deri temizleyici ürünler, deri ayakkabı bakımının daha kolay yapılmasını sağlar. 

AyakkabıDeri Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?


Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı bakımının ilk evresi doğru ayakkabıyı satın almaktan başlıyor. Kalitesi düşük bir ayakkabıya ne kadar özen gösterirseniz gösterin bir süreden sonra sizi mutlaka mağdur edecektir. Bunun önüne geçmek için her zaman ayak yapınıza uygun ve kaliteli malzemeye sahip ayakkabı alternatiflerini tercih etmelisiniz. İkinci önemli nokta ise, ayakkabı kullanımı olmaktadır. Her zaman aynı ayakkabıyı giymek de ayakkabımızın kısa sürede deforme olmasına neden olacaktır. Unutmamalıyız ki, ayakkabılar gün boyu bedenimizi taşıyor. Bu nedenle arada farklı ayakkabılar giymek, ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabıyı doğru giymek de ayakkabı bakımının altın kuralları arasında yer alıyor. Eğer bağcıklı bir ayakkabı kullanıyorsanız, bağcıkları açarak giymeye özen göstermelisiniz. Eğer fermuarlı bir ayakkabı modeliniz var ise, fermuarı açmadan zorlayarak ayağınıza geçirmeye çalışmayın. Bu şekilde ayakkabı giyme metodu da ayakkabınızı kısa sürede yıpratacaktır. Ayakkabılarınızı gün sonunda havalandırarak dinlenmeye bırakabilirsiniz. Ayakkabı içerisinde oluşan nemden kurtulmak için nemi çeken ahşap kalıplardan faydalanabilirsiniz. Bu tarz ayakkabı bakım ürünleri ayakkabınızın içinde oluşan bakterilerin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ayakkabınızın kalıbını koruyarak zaman içinde şekil bozukluğuna maruz kalmasını önleyecektir. 

Deri Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Deri Ayakkabı Yıkanır Mı?

Deri ayakkabı yıkanır mı sorusu da çoğu ayakkabı kullanıcısının aklında yer eden problemlerden biridir. Deri ayakkabı yıkamak ayakkabınızın kalıbına zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Deri ayakkabı bakımının yıkayarak değil de silerek yapılması daha idealdir. Kışın aldığımız deri botu, bir sezon değil de daha uzun yıllar kullanmak isteriz. Deri bot temizliği de genel ayakkabı bakımı kuralları çerçevesinde yapılmalıdır. Deri bot modelini temizlerken eğer bağcıklıysa, bağcıklarını bütünü ile çıkarabilirsiniz. Fermuar ile desteklenen bir bot modeline sahipseniz fermuarı temizlik esnasında kapalı tutmaya özen göstermenizi öneririz. Süet ayakkabı modellerinin temizliği nasıl yapılmalıdır? Öncellikle süet modeller normal deri ayakkabılardan farklı bir dokuya sahiptir o nedenle temizlik işlemleri de değişiklik gösterebilir. Süet ayakkabı temizliği için özel bakım silgileri bulunuyor. Bu tarz deri temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Süet deri bakımı için nubuk sprey ve süet temizleme fırçası gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Deri Ayakkabı Parlatma Yöntemleri

Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Deri ayakkabı temizliği nasıl yapılır sorusu, deri kullanımını seven tüm kullanıcıların aklını kurcalamaktadır. Deri ayakkabı parlatmanın ilk koşulu ayakkabınız üzerinde bulunan toz ve kiri yumuşak bir fırça ile temizlemek olacaktır. Deri bakım ürünleri içerisinde satışa sunulan, at kılı fırça modelleri bu konuda sizin işinizi kolaylaştırıyor. Deri üzerinde aşikar lekeler bulunuyor ise, bu lekeleri hafif nemli bir bezle çıkarabilirsiniz. Nemli bezin sade su ile hazırlanmış olmasına önem vermelisiniz. Aksi halde bu ayakkabı bakımınızı sabote eden bir adım olacaktır. Deri ayakkabı parlatma yöntemlerinden biri de vazelin ile ayakkabı çevresinin oval hareketler ile silinmesidir. Beyaz sirke de deri ayakkabı parlatmak için kullanılan doğal malzemelerden biridir. Evde doğal koşullarda deri ayakkabı parlatmanın birçok yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri de muz kabuklarıdır. Muz kabuklarının iç kısmı ile ayakkabı yüzeyini silerek ayakkabınızı parlatabilirsiniz. Bu tarz doğal yöntemler gününüzü kurtaracaktır.

Deri Ayakkabı Yumuşatma Yöntemleri

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Daha uzun süreli bir parlaklık için ayakkabı bakım spreyi ve deri bakım süngeri kullanmalısınız. Tüm bu deri bakım önerileri sonrasında ayakkabılarınızın deri dokusu da doğal bir yumuşama yaşayacaktır. Deri ayakkabı nasıl yumuşatılır bilemeyen çoğu kullanıcı, ayakkabı bakımını da ihmal ediyor demektir. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde deri ayakkabılarınızın daha yumuşak ve parlak olduğunu da göreceksiniz. Deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusunun bir diğer cevabı da Hint yağı kullanmak olacaktır. Hint yağı ile deri ayakkabı yüzeyini bir pamuk yardımı ile silmek ve ayakkabılarınızı bir gün süre ile bekletmek gerekmektedir. Bu bakım sayesinde deri ayakkabı modeliniz hem yumuşayacak ve hem de parlayacaktır. 

Deri Temizleyici Ürünler Nelerdir?

Deri Temizleyici Ürünler

Deri ayakkabıların temizliği için, kullanıcıların işini kolaylaştıran pek çok ürün bulunuyor. Fırça, sünger ya da sprey gibi ürünlerden destek alabilirsiniz. Bu ürünler, ayakkabı bakımı konusunda size yardımcı olacaktır. Pratik deri bakım temizliği için her evde mutlaka deri bakım malzemeleri bulunmalıdır. Hakiki deri ayakkabılar gibi suni ayakkabı modellerinin de bakıma ihtiyacı vardır. Suni deri bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızda yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz. Suni deri de hakiki deri ile benzer yöntemlerle temizlenmektedir ancak suni deri kullanım bakımından daha dayanıksız bir yapı taşır ve hakiki deriye göre çok daha kalitesiz görünür. Bu nedenle suni deri ayakkabı ve bot modellerini uzun süre güneşte bırakmamalısınız. Deterjan ve benzeri kimyasallar ile silmekten kaçınmalısınız.

Deri Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?

Deri, sağlık ve kalitedir. Bu yüzden de tarihin en eski dönemlerinden beri gerek yaşam alanlarında ürün olarak gerekse kıyafet, ayakkabı veya aksesuar olarak kullanılmıştır. Derinin sağlık yönünden birçok artısı vardır. Doğal bir ürün olduğu için herhangi bir hastalığa yol açmadığı gibi vücuda antibiyotik etkisi dahi yapar. Günümüzde de deri ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Bunların başında da deri ayakkabılar gelir. Günümüzde her şeyin sahtesi ve imitasyon ürünleri piyasada oldukça yer ediniyor. Buna deri ayakkabılar da dahildir. Suni deri dediğimiz malzemeden yapılmış ayakkabılar, bugün ayakkabı pazarının büyük bir kısmını işgal ediyor. Fakat işin uzmanları bilirler ki suni deri, hakiki derinin yerini kalite ve sağlık açısından asla tutamaz. Peki, gerçek deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabı alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Gerçek Deriyi Test Etme Yöntemleri

Deri ayakkabı nasıl anlaşılır? Gerçek deri ayakkabıların fiyatları suni derilere göre daha yüksektir. Fakat fiyat üzerinden gerçek deri olup olmadığını teyit etmek zordur. Sadece eğer ucuz bir ürün gerçek deri diye pazarlanıyorsa şüphe ile yaklaşmakta fayda vardır. Fiyat üzerinden kalite belirlemesinin yapılamamasının nedeni ise ayakkabıların fiyatlarının tek belirleyicisinin hammaddeleri olmadığıdır. Tasarım, marka gibi etkenler de fiyat üzerinde etkilidir. Öncelikle gerçek deri ayakkabıyı ayırt etmenin ilk yolu kokusudur. Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır ve bir kez bu kokuyu alan herkes az çok kestirebilir. İkinci olarak gerçek deri ayakkabılarda yer alan gözenekler sıralı ve tek düze değildir. Onlar derinin doğal gözenekleridir. Oysa suni deride makineden çıktığı için gözenekler tek sıra halinde ve sabittir.

Suni Deri ile Gerçek Deri Ayakkabı Farkı

Deri ayakkabının etiketi varsa, etiket değerlerine bakmak en kestirme yoldur. Burada ayakkabıların hangi bölgesinde ne kullanıldığı az çok yazar veya işaret edilir. Yine ayakkabının kenarlarındaki kesim yerleri de deriyi anlamak konusunda yardımcı olacaktır. Gerçek derinin kesim hatlarında ve kenarlarında püsküllü bir yapı vardır. Suni deride ise dümdüz ve plastik tarzı bir kenar hattı vardır. Gerçek deri kazındığı zaman iz bırakır ve bu iz yavaş yavaş silinir. Diğerinde ise bir iz oluşmaz. Tırnakla dahi bunu test etmek mümkündür. Bir diğer yöntem yakmadır. Suni deriye ateş tutulduğu zaman plastik kokusunu andırır bir koku çıkarken gerçek deride çok daha ağır bir koku meydana gelir. Fakat bunu dükkanlarda test etmek risklidir. Aynı zamanda ayakkabınızı da kaybetmenize neden olabilir. 

Ayakkabı


Gerçek Deri Ayakkabıyı Anlamanın Püf Noktaları

Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız ürünlerden biri olan ayakkabı satın alırken, gerçek deriden üretilen bir ayakkabı olup olmadığını anlamanın püf noktalarını merak ediyor musunuz?  Aldığım ürün gerçek deri mi? Kullanılan malzemenin içeriği nedir? Kafanızdaki bu soru işaretlerini gidermek için sizlere gerçek derinin kolay anlaşılabilme tekniklerini maddeler halinde derledik.

Piyasada deri diye satılan birçok ürün aslında suni deridir. Bu ürünler PVC‘nin (bir tür plastik madde) ince dokulara çevrilmesiyle oluşturulur. Suni deriler, hammaddesi plastikten yapıldığı için hava geçirmezler ve çeşitli kimyasallarla üretildikleri için de kanserojen madde içerirler. İnsan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Aynı zamanda çok çabuk deforme olan suni deriler yerine; hem sağlık hem de kalite açısından gerçek deriyi tercih etmek yararınıza olacaktır.

Peki, aldığımız ürünün gerçek deri mi yoksa suni deri mi olduğunu nasıl anlayacağız?

 • Kazıma Testi

Derinin üstünü tırnağınızın ucu ile hafice kazıdığınızda iz kalıyorsa ve yavaşça eski haline geri dönüyorsa o gerçek deridir. Suni deriyi ise kazındığınızda hiç iz oluşmaz.

 • Ateş Testi 

Pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Bir çakmak yardımı ile suni derinin yüzeyine ateşi tuttuğunuzda suni deri çabucak deforme olur. Gerçek deri ise direkt olarak ateşe maruz kalmadığı müddetçe kolay deforme olmaz.

 • Koku Testi

Gerçek derinin kendine has bir kokusu vardır. Bir kez o kokuyu aldığınızda gerçek deriyi tanımanız oldukça mümkün.

 • Dokunma Testi

Suni deri genel olarak incedir ve serttir. Dokunduğunuzda plastik hissi verir. Gerçek deri ise iki parmağınız arasında tuttuğunuzda doğal bir dokuya sahip olduğu için yüzeyi hacimlidir. Suni deriye göre daha kalındır. Dokunma testi de aynı koklama testi gibidir. Bir kere gerçek deriye dokunursanız suni deriden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

 • İğne Batırma Testi

İğneyi deri ucunu batırdığınızda ayakkabınıza hemen batıyorsa ve derinin içinden geçiyorsa o ayakkabı suni deridir. Ama iğneyi batırmakta zorluk çekiyorsanız, kolay bir şekilde batmıyorsa gerçek deridir.

 • Fiyat

Piyasada suni deriler haliyle gerçek derilerin yarı fiyatına hatta üçte bir fiyatına satılmaktadır. Gerçek deri asla ucuz değildir.

Gerçek Derinin Özellikleri:

 1. Gerçek deri daha kaliteli ve daha parlak bir görünüme sahiptir.

 2. Gerçek derinin dokusunda doğal mikro girintiler ve çıkıntılar bulunur.

 3. Gerçek deri yumuşak bir yüzeye sahiptir.

 4. Hakiki deri daha dayanıklıdır. Kolay deforme olmaz.

 5. Gerçek deri, doğal yapısından dolayı dokusunda farklılık gösterir. Suni derinin ise tüm kısımları aynı dokudadır. 

Deri Ayakkabı Nasıl Parlatılır?

Ayakkabılar kullanımı sırasında kir ve toza en fazla maruz kalan giyim eşyası olmaktadır. Ancak aynı zamanda en çok sevilen ve önem verilen eşyalar arasında yer alır. Özellikle deri ayakkabıların temiz ve parlak olması çok önem verilen bir durumdur. Tozlu ve kirli ayakkabılar insanlara sorun yaratabilmektedir. Ayakkabıların boyanması dışında deri ayakkabı nasıl parlatılır gibi konularda birçok pratik yöntem bulunabilmektedir. Kolay bir şekilde parlatma işlemleri kişisel olarak yapılabilmektedir. Birçok malzemenin kullanılması ile bu işlem yapılabilmektedir. Genel olarak bakıldığında yapılacak parlatma işlemi için öncelikle ayakkabının bu işleme hazırlanması gerekmektedir. Sonrasında da parlatma işlemi uygulaması yapılabilir.

Deri Ayakkabı Parlatma İşlemi

Parlatma işlemi yapılacak ayakkabıların temiz olması oldukça önemlidir. Üzerinde kir olan ve lekeler olan ayakkabıların parlatma işleminden verim alınması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ayakkabı üzerinde bulunan toz ve kirlerin temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun ilk yanıtı ayakkabıların iyice temizlenmesi olacaktır. Temizleme işlemi için yumuşak uçlu bir fırça kullanılabilmektedir. Fazla bastırmadan ayakkabı üzerindeki toz ve kirlerin bu şekilde temizlenmesi sağlanabilmektedir. Ayakkabıda lekeler olması ve fırça ile temizlenmemesi durumunda yine yumuşak bir bezin ıslatılması ile temizleme işlemi yapılabilmektedir. Bezin ıslatılması ile ayakkabının üzerindeki kirler ve lekelerin temizlenmesi sağlanabilmektedir. Su ile çıkmayan lekeler için şampuan kullanımı uygun olabilmektedir.

Deri Ayakkabı Parlatma Yöntemleri

Temizliği yapılan ayakkabılar genel olarak deri ayakkabı cilası ile parlatılabilmektedir. Ayakkabıların temiz ve kuru olması sağlanarak bir miktar alınacak cila ayakkabı üzerine yumuşak bir bezle sürülebilir. Cilanın ayakkabıya iyice yedirilmesi ile parlatma işlemi yapılabilmektedir. Çok sorulan deri ayakkabı nasıl parlatılır sorusunun yanıtı olarak ayakkabı cilasının kullanımı gösterilebilmektedir. Ayakkabı cilasının uygulanması sırasında ayakkabının parladığı görülecektir. Cila yanında vazelinde ayakkabıların parlatılmasında kullanılabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması işleminde tercih edilecek vazelin ayrıca deriyi korumakta ve yumuşatmaktadır. Bu nedenle de sadece parlatma değil bir bakım olarak da uygulanabilmektedir. Deri ayakkabıların parlatılması ve bakımı, bu pratik yöntemlerle kısa sürede yapılabilir. 

Deri Ayakkabı Temizlemenin Püf Noktaları

Deri, doğal yapısından dolayı kaliteli ve pahalı bir malzemedir. Hem gösterişli hem de dayanıklı olması nedeniyle en çok tercih edilen ürünlerin başında gelir. Deri ayakkabı modellerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bakımına ve kullanımına özen göstermeniz yararınıza olacaktır. Doğru malzeme ve doğru yöntemlerle yapılan bakım, ayakkabılarınızın ömrünü uzatacaktır. Ayakkabılarınızın hem zaman şık görünmesini sağlayacak hem de uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olacak deri ayakkabı temizliği konusunda dikkat edilmesi gerekenleri ve püf noktalarını sizler için sıraladık. 

Deri Ayakkabı Temizliği ve Parlatmanın Altın Kuralları: 

 1. Öncelikle deri ayakkabı temizliğine, ayakkabınızda oluşan kir veya toz kalıntılarını, yumuşak bir ayakkabı fırçasıyla temizleyerek başlayın. Ardından deriye zarar vermeden nazik bir şekilde temizleyin. Ayakkabınız bağcıklı ise bağcıkları çıkartıp sabunlu su ile güzelce temizleyin. 

 2. Tozunu güzelce temizlediğiniz ayakkabınızı, nemli ve yumuşak bir bezle yavaş ve oval hareketlerle silerek temizlemeye devam edin. Bir kap suya birkaç damla sıvı sabun koyduktan sonra bezi, sabunla karıştırıp, köpürtülen suyla ayakkabınızı hafif ıslatarak bu bez yardımıyla ayakkabınızın her yerini silebilirsiniz. Eğer sabun kullanmayı tercih etmiyorsanız, deri ayakkabı satan mağazalarda veya güvenilir internet sitelerinde, deri ayakkabıların temizliği için özel olarak üretilen, köpük veya sprey ürünlerinden satın alıp kullanabilirsiniz.

 3. Bu aşamada ayakkabılarınızı tekrar durulanmış nemli bir bezle silip kurumaya bekletin. Deri ayakkabılarınızda sabun birikintilerinin kalmamasına özen gösterin ve ayakkabılarınızı serin ve hava alan bir odada kurumaya bırakın. Ayakkabılarınızı direkt güneş altına ya da bir ısıtıcının yanına koymaktan kaçının çünkü yüksek ısı, deride renk atmasına veya çatlamasına neden olabilir.

 4. Deri ayakkabılar için özel olarak üretilen doğal yapıdaki, ayakkabı spreyleriyle de ayakkabılarınızı temizlenip parlatabilirsiniz. 

 5. Deri ayakkabılar ıslak bırakılırsa üzerinde kötü görünüm veren lekeler oluşabilir. Bu sebeple mutlaka kurulanmasına dikkat edin.

 6. Deri ayakkabılarınızı, en az ayda bir kez olmak üzere rutin aralıklarla, deri ayakkabı cilasıyla parlatınız. Bu işlem hem ayakkabınızın ömrünü uzatacak hem de güzel bir görünüm sunacaktır. 

 7. Deri ayakkabı temizliğinde kullanılan bir diğer yöntem ise vazelindir. Vazelin, doğal ürünlerden en yaygın olan ürünler arasında yer alır. Doğal bir yapıya sahip olan vazelin, deriyi yumuşatır ve parlatır. Bir pamuğun üzerine vazelin sürüp, tüm ayakkabınıza nazikçe yedirerek ayakkabınızı istenilen parlaklığa kavuşturabilirsiniz. 

Sizler için derlediğimiz, deri ayakkabıların temizliği için evde kolayca uygulanabilecek bu temizlik yöntemleri, her ne kadar iyi sonuç alınsa da kesin çözüm değildir. Yapılan yanlış uygulamalar ayakkabılarınızda dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Deri ayakkabı temizliği için en etkili çözüm lostra hizmetleri ya da deri ayakkabılar için özel olarak üretilmiş temizleme ve cilalama malzemeleridir.

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Firmamızın ürün çeşitleri arasında yer alan orijinal deri ayakkabılar için satın alım yapan müşterilerimiz işlem sonrasında genel olarak kendi yöntemleriyle deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusunu merak etmektedir. Deri ayakkabılar kıyafet seçiminde erkekler ve kadınlar için en önemli parçalar arasındadır. Bu giyim ürünlerinin parlak ve doğal bir şekilde kullanımına devam edilmesi için belirli bir süre sonrasında tekrar yumuşatılması gerekir. Aksi takdirde ayakkabı sertleşmeden dolayı rahatsızlık verebilir ve ayakkabınız kullanılmayacak bir duruma gelebilir. 

Bu sorunlarla karşılaşmamak için evde çok basit yöntemler uygulayarak ayakkabılarınızın bakımını kolaylıkla tamamlayabilir ve yalnızca kısa bir süre ayırarak onları ilk günkü haline kavuşturabilirsiniz. Peki, en doğru deri ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. 

Islanan Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri ayakkabı, ıslandığında sertleşme görülen ve sertleştiğinde de ayakta rahatsızlığa yol açan bir materyal olduğu için deri ayakkabı nasıl yumuşatılır sorusu da önemli bir noktadadır.

Yanlış kullanım ve bilinçsiz uygulanan yöntemler nedeniyle ıslanan ayakkabı, kuruduktan sonra sertleşmeye neden olabilir. Bu sertleşen ayakkabıların yumuşatılması amacıyla Hint yağı veya badem yağını da kullanabilirsiniz. Badem yağı orijinal deri ürünleri için uyumlu bir malzeme olarak kullanılabilen ve deride çatlama göstermeden yumuşaklık sağlayan bir malzemedir. Ayrıca badem yağı gibi vazelin de aynı şekilde deri ayakkabı üzerinde basit bir sünger yardımıyla hafifçe ovularak uygulanabilir.

Ayakkabı Boyasıyla Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Deri ayakkabıların tekrar yumuşak ve giyilebilir bir hale gelmesi için deri ayakkabı nasıl yumuşatılır konusunda ayakkabı boyası uygulanarak da işlem yapılabilir. Günümüzde üretilen birçok cilalı doğal yağ içeren ayakkabı boyaları deri ürünlerinde olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Ayrıca temizlik noktasında hafif ıslak bir süngerle sabunlu su uygulamak ve daha sonra doğal bir şekilde ayakkabıyı kurutmak da derinin yumuşamasını sağlayacaktır.

Deri Ayakkabı Yumuşatmanın En Pratik Yöntemleri

Deri ayakkabılar üretim sırasında özel işlemlerden ve kalıplardan geçirildikleri için, ilk kullanımda oldukça sert bir yüzeye sahip olabilirler. Bununla beraber yoğun suya maruz kalan deri ayakkabılarda da bir takım deformasyonlar ve sertleşmeler meydana gelebilir. Bu tür durumlarda aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

- Yeni deri ayakkabılar sık giyildiklerinde, doğal yapılarından dolayı gerilmeye bağlı olarak zamanla genleşebilir. Deri ayakkabınızı sık sık giyerek bir miktar yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

- Deri ayakkabınızı saç kurutma makinesi ile uzak bir mesafeden, küçük ölçüde ısıttıktan sonra üzerine kalın bir çorap geçirebilir ve bu sayede dış yüzeye uygulanan ısı yardımıyla ayakkabınızı yumuşatabilirsiniz.

- Gazete kağıtlarını hafifçe ıslatıp nemlendirerek buruşturun. Buruşturduğunuz gazete toplarını ayakkabınızın burnuna doğru temas edecek şekilde, boşluk bırakmadan doldurun. Bu işlem ayakkabınızın gerilmesini ve gerilme sonucunda yumuşamasını sağlayacaktır.

- Eğer ayakkabı kalıplarınız varsa gazete kağıdı yerine kalıp da kullanabilirsiniz. Özellikle ahşap ayakkabı kalıpları daha faydalı olacaktır. 

-  Ayakkabınızı en az 24 saat beklettikten sonra dolguları çıkarmayı unutmayın. Dilerseniz dolguları çıkarmadan önce, az miktarda vazelini sünger yardımıyla ayakkabınızın yüzeyine uygulayabilirsiniz.

- Sertleşen deri ayakkabınızı yumuşatmak için kullanabileceğiniz en doğal ve patik yöntemlerden biri de, dış yüzeye hint yağı, badem yağı ya da vazelin uygulamaktır. Bu maddelerle ayakkabınızın yumuşamasını, temizlenmesini ve aynı zamanda deri yüzeyin cilalı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 

Islaklıktan Sertleşen Deri Ayakkabılar Nasıl Yumuşatılır?

Yağmur, kar ya da herhangi bir sıvıya maruz kalan deri ayakkabılar, bir süre deformasyona uğrar ve kuruyarak sertleşmeye sebep olabilir. Islanmış ve sertleşmiş deri ayakkabı bakımını yapmak için evde uygulayacağınız pratik işlemlerle ayakkabınızı tekrar giyilebilir bir hale getirebilirsiniz. İşte ıslaklıktan dolayı sertleşen deri ayakkabılarınızı yumuşatmanın püf noktaları:

- Deri ayakkabınız eğer yeni ıslandıysa, öncelikle yumuşak bir kuru bez yardımıyla ayakkabınızı olabildiğince kurutmalı ve suyu daha fazla çekmesine engel olmalısınız. Böylelikle ayakkabınızın daha fazla sertleşmesine engel olursunuz. 

- Ayakkabınızı kuruturken, yumuşak bezi tampon uygulaması yapar gibi uygulamanız, daha hızlı ve etkili bir kurulama yapmanızı sağlayacaktır. Daha sonra saç kurutma makinesi, gazete dolgusu ve vazelin işlemleri ile bakım sürecini tamamlayabilir, ayakkabınızı bir müddet dinlenmeye bırakabilirsiniz.

- Deri ayakkabılara uyguladığınız gazete dolgusunu ne kadar uzun süre bekletirseniz, derinin gerilmesi ve yumuşaması da o kadar artacaktır. Eğer ayakkabınızın yeteri kadar esnediğini düşünmüyorsanız bekleme süresini uzatabilirsiniz.

Önemli Bilgi

Yukarda belirtilen yöntemleri, ayakkabınızın küçük bir bölgesinde uyguladıktan sonra kullanmanız önerilir. İşlemleri yaparken ellerinizi koruyabilmeniz için eldiven takmanız yararınıza olacaktır. Bu yöntemleri süet ayakkabılar üzerinde uygulamamanızı tavsiye ederiz. Süet ayakkabılara özel hazırlanan bakım yöntemlerine göz atarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pratik Deri Ayakkabı Temizliği

Sitemiz üzerinden özel olarak seçilerek satın alınan deri ayakkabılar için uzun bir kullanım elde etme amacıyla deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusu firmamıza sıklıkla yöneltilmektedir. Bu noktada deri ayakkabıların deformasyona uğramaması ve estetik görüntülerini kaybetmemesi için belirli püf noktalarına dikkat ederek temizlik işlemi yapılmalıdır. Yanlış ürünler ile gerçekleştirilen temizlik işlemleri ayakkabı derisinin aşınarak yıpranmasına ve renk özelliklerinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle evde kendi imkanlarınızla, çok pratik malzemeler kullanılarak deri ayakkabıların temizlenmesi mümkündür. Belirli periyotlarda yapılan temizlik işlemleri ile birlikte deri ayakkabıların güneş ışığı altında bekletilmemesi, başka bir malzeme altında ezilmemesi, sık sık fırçalanması, ıslak bırakılmaması ve düzenli olarak cilalanması gibi etmenler ürünlerin korunmasını sağlayacaktır.

Hassas Deri Ayakkabı Temizliği

Deri ayakkabı ürünlerinde hasar oluşturmadan, hassas bir şekilde deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusu birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Öncelikle temizlik işlemini gerçekleştirmek için ayakkabı fırçası, deri ayakkabı spreyi, ayakkabı parlatıcısı, yumuşak bir kadife veya yün bez ve bir miktar beyaz sirke gibi malzemelerle hazırlanmalıdır. Temizlik işlemi öncesinde ayakkabıda bulunan bağcıklar çıkarılmalı ve daha sonra ayakkabı, fırça yardımıyla tozlarından arındırılmalıdır. Nemli bir bez ile ayakkabı yavaşça silinerek sprey uygulaması yapılır. Ayakkabı üzerinde bulunan lekelerin giderilmesi için bez üzerine dökülen sirke yardımı ile de hafif bir şekilde silinebilir ve ayakkabınızda oluşan lekeler temizlenebilir. Son olarak temizlik işlemleri tamamlandıktan sonra ayakkabının cila ile tekrar parlatılması önemlidir. 

Kolay Deri Ayakkabı Temizliği

En kolay şekilde deri ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun cevabı pratik bir yöntem kullanılması ile temizlenebilir şeklinde verilebilir. Öncelikle ayakkabı ürününün temizlenmesi için yumuşacık bir ayakkabı fırçası, bir yemek kaşığı miktarında sabun, yumuşak bir bez ve bir miktar ılık su yeterli olmaktadır. Ayakkabının tozlu alınır ve sabunlu su ile ıslattığınız yumuşak bez ile ayakkabının her yeri silinir. Daha sonra kuru bir bezle kurulanan ayakkabı, bütün kirlerinden arınmış olur. Bu noktada en önemli ayrıntı ayakkabının; güneş veya yüksek ısı veren bir cihaz ile kurutulmamasıdır.

Ayakkabı


Deri Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri ayakkabılarda oluşan kir ve tozların temizlenmesi için en sağlıklı araçlar toz fırçalarıdır. Özellikle yaz aylarında sık sık kirlenen deri ayakkabılar yumuşak bir ayakkabı fırçası ile hafifçe fırçalanarak tozlarından arındırılmalıdır. Deri ayakkabıların temizliği için genellikle nemli veya sabunlu bir bez yeterlidir. Yumuşak ve pamuklu bir bez ya da mikrofiber kumaşlar da bu amaçla kullanılabilir. Hafif nemlendirilen bir bez yardımı ile deri ayakkabılar silinerek kolaylıkla temizlenebilir. Temizlik işleminde su yerine, deri ayakkabılar için özellikle üretilmiş doğal temizlik spreyleri de kullanılabilir. Bu spreyler etkili çözüm sağlamalarının yanında içeriklerinde genellikle deri bakımı için özel bileşenler de bulundurdukları için oldukça yararlıdır. 

Nemli bezle çıkmayan inatçı lekelerin temizlenmesi için ise arap sabunundan yararlanabilirsiniz. Bunun için ılık su içerisine bir miktar sıvı arap sabunu ekleyerek, bu suyla ıslatılmış bez ile silebilirsiniz. Birçok temizlik uygulamasında etkin şekilde kullanılan beyaz sirke de deri ayakkabıların temizlenmesinde kullanılabilir. Bunun için beyaz sirke önce eşit oranda ılık su ile karıştırılmalı, ardından da temiz bir bez bu karışımla ıslatılarak ayakkabılar bu bezle silinmelidir. Nemli bezle temizlenen deri ayakkabı, temizlik işleminden sonra ıslaklığı alan bir bezle de silinerek kurulanmalıdır. Ayrıca yüksek ısıdan dolayı çatlamaya neden olacağından deri ayakkabıları, kurutmak için ısı kaynaklarının yanına ya da güneş ışığını doğrudan alan yerlere koymamanız, ayakkabınızın hasar görmemesi için yararlı olacaktır.

Deri ayakkabıların temizliğinde, piyasada satılan kalitesiz ayakkabı parlatıcıları kullanılmamalı, ayakkabıların parlak ve şık görünmeleri için kaliteli ayakkabı cilaları tercih edilmelidir. Bu ayakkabı cilasını, ayakkabıya cila süngeri ve cila fırçası ile deriye iyice yedirerek hafif bir şekilde uygulayın. Bu işlem, ayakkabının güzel görünmesiyle beraber, derinin bakımını da yaparak ömrünü uzatır.

Temizleme işlemi biten bu deri ayakkabıları, kuruttuktan sonra formlarını korumaları için içlerine ayakkabı kalıbı ya da kağıt yerleştirerek bekletmeniz faydalı olacaktır. Eğer ayakkabı içerisinde kötü koku oluşmuşsa, bekletilen ayakkabıların içerisine bir miktar karbonat, pudra veya lavanta konulabilir. Bu maddeler ayakkabılardaki istenmeyen kokuların giderilmesine yardımcı olur. 

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30