Ana Sayfa Blog Medikal Ürünler Bası Yarası Önleme Yolları Nelerdir? Bası Yarası Nasıl Oluşur
Bası Yarası Önleme Yolları Nelerdir? Bası Yarası Nasıl Oluşur
04 Mart 2019

Bası Yarası Önleme Yolları Nelerdir? Bası Yarası Nasıl Oluşur

Bası yarası, uzun süre yatağa bağımlı kalan hastalarda görülen bir rahatsızlıktır. Kemik çıkıntılarının olduğu bölgeler uzun süre basıya maruz kaldıkları zaman o bölgelerin kan dolaşımı kesilir. Cilt ve cilt altı doku zarara uğrar. Cildin aşırı kuru olması bası yarasının oluşumunu kolaylaştırır. Yatağa bağımlı yaşayan hastaların genellikle, topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kalça gibi bölgelerinde görülür. Bu bölgelerde kan dolaşımının bozulması sonucu dokular yeterince beslenemez ve ölmeye başlar. Bunun sonucunda da yararlar oluşur.

Bası Yarasının Evreleri ve Bası Yarası Önleme

Bası yarasına maruz kalan hastalar dört evrede bu rahatsızlığı geçirirler. Birinci evrede, derinin rengi ve dokusu değişir. Fakat doku bütünlüğü bozulmadığı için doku üzerinde basınç azaltılır ise rahatlıkla iyileşebilir. İkinci evrede deride şişlikler oluşur. Deri bütünlüğü bozulmaya başlamıştır. Ağrılıdır ve bu yüzden hasta büyük ıstırap duyar. Fakat iyi bir tedavi ile atlatılabilir. Üçüncü evrede deri üzerinde çukurlar oluşmuştur. Doku kaybı artmış ve hastanın dildi açılmaya başlamıştır. Bu aşamada iltihap kapma riski çok yüksektir. Enfeksiyon kaparsa kötü koku ve akıntılar oluşmaya başlar. Hassas bir tedavi süreci ve basının azaltılması ile bası yarası iyileştirilebilir. Dördüncü evre ise hastalığın iyice ilerlemiş halidir. Kemiklere kadar olan bütün dokular zarar görmüş ve doku ölümleri gerçekleşmiştir. Bu aşamada cerrahi müdahale gereklidir ve tedavi süreci oldukça uzundur. Bası yaraları, vücutta kolay yayılan ve hızlı ilerleyen rahatsızlık türleridir. Evreleri ilerledikçe tedavi masrafları ve süreçleri de uzar. Bu yüzden yatağa bağımlı olan hastalar için bası önleyici yöntemler kullanılması çok daha etkili çözümlerdir. Hem hasta hem de bakıcılar için daha ekonomiktir.Bası Yarası Önleme Yolları

Bası yarası için önleyici tedbirler vardır. Bunlar özellikle hasta bakıcıları tarafından yapılmalıdır. Hastanın sık sık pozisyon değiştirmesi, tekerlekli sandalyede ise sık sık kalkarak kan dolaşımını sağlaması, yatak ve çarşafta kırışıklık, kabarıklık gibi iz yapıcı etkenleri olmaması gerekir. Araştırmalar, özel hazırlanmış yataklardan ziyade koyun postunun, bası yarası önleme niteliğinde olduğunu ortaya koymaktadır. Tahrişi ve sürtünmeyi engelleyen koyun postu, cildin hava almasını da sağlamakta ve bası yaralarını kesin olarak önlemektedir.