surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Giyim Blog Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
01 Nisan 2024

Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı modelleri; giyim stilinizi tamamlayan, kombinlerinize renk katan, konforunuzu artıran ve ayak sağlığınızı korumaya yardımcı olan en önemli ürünler arasında yer alıyor. Bu nedenle  ayakkabı seçimi yaparken pek çok farklı ayrıntıyı aynı anda göz önünde bulundurmanız hem şıklığa hem konfora odaklanmanız gerekiyor. Peki, konforlu ayakkabı nasıl seçilir? İşte, ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler…

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Ayakkabılar, sağlığınız üzerinde ciddi etkisi bulunan ve yaşam kalitenizi doğrudan değiştirebilecek kıyafetler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Bu sebeple doğru ayakkabı modelini ararken ilk olarak sağlığınız için zararlı olup olmadığı konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Düşük kaliteli malzemeden üretilen ayakkabı modelleri, pek çok cilt sorununa ve ortopedi problemine yol açabiliyor. Kullanıcıya rahatsız bir deneyim sunan kalitesiz modeller, bu nedenle gün boyu kendinizi kötü hissetmenize sebep olabiliyor. Bazı durumlarda ayakkabı malzeme kalitesi yüzünden ayak tabanlarında su toplaması, kanama ve yaralanma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu tarz sağlık ve konfor sorunlarından kaçınmak için yüksek kaliteli malzemeden üretilmiş ayakkabı seçeneklerine yönelebilirsiniz.

Ayakkabı üretiminde kullanılabilecek en kaliteli malzemelerin başında hakiki deri geliyor. Hakiki deriden üretilen ayakkabı modelleri, yüksek kaliteleri ve konforlu yapıları sayesinde ayaklarınızı gün boyunca rahat ve güvende hissetmenizi sağlıyor. Aynı zamanda kullanım esnasında ayağınızda oluşabilecek ağrı ve yaralanma problemlerinin önüne geçiyor. Hakiki deri ayakkabılar, ortopedik tabanlarıyla size eşsiz bir konfor sunuyor. Ortopedik ayakkabı tabanı özellikleri arasında vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtmak, ağırlığın tek bir noktada toplanmasını engellemek, ayak tabanının yapısına göre en ideal şekli almak gibi avantajlar bulunuyor.

Ayakkabı Boyutu ve Uyumu

Satın alacağınız ayakkabının, ayağınıza doğru şekilde uyum sağlaması ve ayak şeklinize göre en uygun yapıda olması son derece önemli. Bu sebeple ürün seçerken ayakkabı boyutuna ve uyumuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ayakkabı boyutunda tek kriter, ayakkabı numarası değil. Numaralar, ayakkabı boyutları konusunda genel bir fikir verse de herkesin ayağı farklı ölçüde olduğu için bu konuya biraz daha hassasiyetle yaklaşmak gerekiyor. Doğru ölçüyü bulmak için tercih ettiğiniz markanın ayakkabı fit rehberi ile ayak ölçünüzü karşılaştırabilirsiniz.

Satın alacağınız ayakkabının burun kısmının parmaklarınıza doğrudan temas etmesi, küçük bir model aldığınız anlamına geliyor. Kullanım esnasında ayak parmak uçlarınıza temas eden ayakkabılar, vurma sorununa yol açabiliyor. Parmak uçlarınızla ayakkabı burnu arasında yarım parmaktan fazla mesafe bulunması da büyük bir model aldığınız anlamına geliyor. Bu nedenle parmaklarınıza temas etmeyen ancak yarım parmak ölçüsünden daha fazla boşluk da bırakmayan modellere yönelebilirsiniz.

Ayakkabı modelinin ayak şeklinize uyum sağlaması deneyiminizin rahatlığı ve ürünün kullanım ömrü açısından önemli. Özellikle taraklı ayaklara ya da hassas ayak tabanlarına sahip olan kişilerin doğru ürünü seçmesi, ayakkabıdan maksimum verim alınmasını doğrudan etkiliyor. Ayağınıza uyum sağlamayacak, ayak yapınızı zorlayacak, tabanlarınızda baskı oluşmasına yol açacak modeller, kısa sürede sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve bu tarz ürünlerin kullanım ömrü bir hayli kısa oluyor. Bu sorunlardan kurtulmanın yolu ise spor ayakkabı ya da deriden imal edilmiş modeller seçmek. Spor ayakkabılar, ergonomik tasarımları sayesinde ayak şeklinize kolayca uyum sağlıyor. Deri ayakkabı modelleri ise hafif esnek yapılarıyla ayak şeklinize özgürlük tanıyor ve olası kullanım kusurlarını önlüyor.

Günlük Ayakkabı Seçimi Önerileri

Günlük ayakkabı modelleri, en sık kullanacağınız ürünler arasında bulunuyor. Bu sebeple düzenli giyeceğiniz ayakkabıların seçimine ayrı bir özen göstermeniz gerekiyor. Satın alacağınız günlük ayakkabı türüne göre dikkat etmeniz gereken püf noktalar da değişiklik gösteriyor. Örneğin sık kullanacağınız günlük ayakkabı modelleri arasında iş ayakkabıları öne çıkıyor. İş ayakkabısı seçimi yaparken ayakkabı modelinin hem şık ve zarif olmasına hem kıyafetlerinizle uyum olmasına özen gösterebilirsiniz. Örneğin resmî giyim tarzıyla uyumlu iş ayakkabıları arıyorsanız ve iş kıyafetleriniz ağırlıklı olarak koyu tonlardan oluşuyorsa, siyah ya da lacivert ayakkabı modellerine yönelebilirsiniz. İş yerine giderken daha sportif ve doğal tonlar tercih ediyorsanız kahverengi ayakkabı modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Ayakkabıların malzeme kalitesi, ayakkabı içi destek ve ortopedik taban gibi özelliklere sahip olması da dikkat etmeniz gereken diğer noktalardan biri. Ayrıca gün boyu ayağınızda olacak iş ayakkabılarının nefes alıp verebilen yapıda olması ve ayağınızın daima temiz havayla temas etmesini sağlaması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Spor ayakkabılar günlük kullanımda sıklıkla tercih edilen modeller arasında. Günlük yaşamında sportif bir tarza sahip olanların, iş yerinde resmî giyim şartı bulunmayanların, sporcuların ve öğrencilerin sıklıkla kullandığı spor ayakkabıları seçerken şu detaylara dikkat edebilirsiniz;

  • Spor ayakkabılar günlük kullanım, koşu, yürüyüş, basketbol, futbol gibi farklı amaçlarla üretiliyor. Bu sebeple satın alacağınız modelin kullanım amacınıza uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.  
  • Bazı spor ayakkabı modelleri bahar ve yaz ayları için tasarlanırken bazıları dört mevsim giyilebiliyor. Ayakkabınızı hangi mevsimde giymek istiyorsanız o döneme uygun alternatifler arasından seçim yapmanız öneriliyor.
  • Spor ayakkabı satın alırken ayakkabı modellerinin bilek bölümüne ayrıca özen göstermeniz gerekiyor. Eğer hassas bir bileğe sahipseniz yüksek bilekli spor ayakkabılar seçebilir ve böylece daha konforlu ve güvenli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bilek bölgeniz serbest kaldığında kendinizi daha özgür hissediyorsanız alçak bilekli modelleri tercih edebilirsiniz.

Günlük kullanımda sıklıkla tercih edilen diğer ayakkabı türleri arasında yüksek topuklu seçenekler bulunuyor. Kadınların hem iş hayatında hem günlük giyimde sıklıkla tercih ettiği yüksek topuklu ayakkabılar, aynı zamanda özel gün kombinlerinde de değerlendirilebiliyor. Yüksek topuklu ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında birinci sırayı malzeme kalitesi alıyor. Kalitesiz malzemeden üretilmiş ayakkabılar, denge sorununa yol açarak dezavantaj oluşturabiliyor. Bu durum konforunuzu ve yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu sebeple tabanı ve topuğu sağlam malzemeden üretilmiş, gövde bölümü deriden elde edilmiş ayakkabılar seçmeniz hem konforunuz hem sağlığınız açısından son derece önemli. Topuklu model seçerken ayağınızın duruşuna da özen göstermeniz gerekiyor. Parmaklarınızı sıkıştıran ve topuğunuzu rahatsız eden modeller, gözünüze hoş gelse dahi uzun kullanım sürelerinde sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Bu nedenle, kendinizi en rahat hissedeceğiniz modelleri tercih etmeniz gerekiyor.

Her kombinde değerlendirebileceğiniz birbirinden kaliteli deri ayakkabı modellerini Derimarket’te bulabilirsiniz. Derimarket’in ayağınızı etkili bir şekilde saran ve her hava koşulunda sıcak tutan ayakkabı modelleriyle en soğuk günlerinde dahi sıcacık bir deneyim yaşayabilir, birbirinden şık deri ayakkabı seçenekleriyle kombinlerinizi tamamlayabilirsiniz. Farklı renk ve tasarım seçenekleriyle zengin bir koleksiyon oluşturan deri ayakkabı seçeneklerini hem günlük giyimde hem özel kombinlerinizde değerlendirebilirsiniz. Her türlü hava koşulunda güvenli ve rahat bir deneyim yaşamak, ayaklarınızın daima sıcak kalmasını sağlamak ve her ortamda göz kamaştırıcı bir görünüm sergilemek için Derimarket’in %100 deriden üretilmiş ayakkabı seçeneklerine göz atabilirsiniz. Ürünlerin eşsiz kalitesi ve kusursuz bir konfor sunan ortopedik tabanlarıyla hemen tanışabilir, yaşamınıza kalite katabilirsiniz.

Siz de Derimarket’in deri ayakkabı modellerine göz atabilir, beğendiğiniz modelleri kolayca satın alabilirsiniz.

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30