surpriz-hediye-web
Arama İkon
0850 532 3374Satış ve Destek Hattı (Hafta içi 09:00 - 18:00)

Ana Sayfa Blog Deri Ayakkabı Blog Ayak Yapınıza En Uygun Ayakkabıyı Seçmenize Yardımcı Olacak 7 Öneri
Ayak Yapınıza En Uygun Ayakkabıyı Seçmenize Yardımcı Olacak 7 Öneri
07 Ekim 2022

Ayak Yapınıza En Uygun Ayakkabıyı Seçmenize Yardımcı Olacak 7 Öneri

Tüm gün vücudun ağırlığını taşıyan ayaklar için doğru ayakkabı seçimi son derece önemli. Ayak sağlığını tehlikeye atacak yanlış ayakkabı tercihleri yapmak yürürken rahatsız hissetmenizin yanı sıra ilerleyen süreçlerde çeşitli rahatsızlıklara da neden olabilir. 

Ayakkabı seçiminde ayakkabıların; topuk ile parmak kısımları ve taban yapıları son derece önemlidir. Ayrıca ayakkabının tasarımı ve malzeme kalitesi de değerlendirebileceğiniz faktörler arasındadır. Bunun yanında ayak yapınıza uygun seçimler yapmak modelleri uzun süre kullanabilmek açısından size avantaj sunar. Peki, ayak yapınıza göre nasıl ayakkabılar seçmelisiniz? Gelin ayakkabı seçimi hakkında bilmeniz gereken tüm detayları birlikte inceleyelim.

1. Düz Taban Ayaklarınız Varsa Destekli Modeller Seçin

Ayakkabı seçiminde en önemli faktörlerden biri ayak anatomisine göre hareket etmektir. Ayakkabı seçimi yaparken ayak anatomisi ile uyumlu modelleri tercih etmek size uzun vadede fayda sağlar. Ayak kemeriniz düşükse ve düz taban sorununuz varsa orta tabanında yastıklama ve destek olan modelleri tercih edebilirsiniz. En az 3-5 cm topuklu olan modeller kavis sağladığı için ağrı gibi sorunları azaltır.


2. Ayakkabı Seçerken Mutlaka Deneyin

Ayak yapısı yaşla birlikte değişim gösterebilir ve bir ayak diğerinden farklı hale gelebilir. Ayakkabı numaranızı biliyor olsanız da alışveriş sırasında almak istediğiniz ayakkabıyı mutlaka deneyin. Ayakkabı seçerken ayakkabıyı her iki ayağınıza da giyerek deneme yapın. 

Kadın Deri Ayakkabı


3. Nasırlı Ayaklarınız Varsa Ortopedik Modellere Yönelin

Çeşitli nedenlerden ötürü oluşan bir nasır sorununuz bulunuyorsa ayakkabı seçiminde titiz davranmalısınız. Aksi halde nasırlar gün boyu ayağınızı acıtarak size rahatsızlık verebilir. Nasır problemine sahipseniz ortopedik taban yapısında olan rahat ve esnek ayakkabılar seçmeli, hava alan modelleri değerlendirmelisiniz. Loafer ayakkabı çeşitleri esnek ve yumuşak yapısı ile sizin için ideal tercih olabilir.

4. Ayakkabının Ayağınıza Tam Oturmasına Dikkat Edin

Ayakkabı satın alırken dikkat edeceğiniz noktalardan biri de ayakkabının ayağınıza tam oturmasıdır. Ayakkabıların daha sonra esneme yapabileceğini düşünmek tamamen hatalıdır. Ayak parmaklarınıza uyum sağlayacak derinlikte ve genişlikte olan ayakkabılar tercih ederek uzun süre kullanabileceğiniz modellere yatırım yapabilirsiniz.

5. Parmaklarınızın Rahatlığına Önem Verin

Ayakkabı alırken parmaklarınızın rahatlığı son derece önemlidir. En uzun ayak parmağınız ile ayakkabı arasında mutlaka boşluk olduğundan emin olun. Bu boşluk yürüyüş sırasında ayağınızın öne doğru rahat hareket edebilmesini sağlar. Ayak parmaklarıyla ayakkabı arasında boşluk olmadığı durumlarda ayakta nasır veya yara meydana gelebilir. Bu nedenle ayak parmaklarınızın ayakkabıda kıvrılmasını önleyen rahat modellere yönelmelisiniz.

6. Ayak Mantarı Sorunu Yaşıyorsanız Hava Alan Modeller Seçin

Zaman zaman ayak mantarı problemi yaşıyorsanız tamamen kapalı olan ve hava almayan modellerden uzak durmalısınız. Plastik veya sentetik malzemelerle yapılmış modeller yerine kaliteli malzemelerden tasarlanmış ayakkabıları seçmelisiniz. Deri ayakkabı modelleri, hava akışına yardımcı olduğu için tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.

Kadın Deri Ayakkabı


7. Yüksek Kavisli Ayaklarınız İçin Dolgu Topuk Modeller Alın

Yüksek kavisli ayaklara sahipseniz ayakkabılarınızı iki günden fazla giymemeye özen gösterin. Çünkü ayak yükü nedeniyle ayakkabılarınız daha kolay deforme olur. Ayak kemerinin yüksek olması durumunda orta tabanı daha az destek, daha çok yastıklama sunan modelleri deneyebilirsiniz. Ayakkabı seçiminde dolgu topuk ve platformlu olanları tercih edebilirsiniz.

Derimarket, geniş deri ayakkabı koleksiyonu ile her ayak yapısına uygun modeller bulmanıza yardım ediyor. Gerçek deriden yapılan ortopedik tabanlı modelleri uzun yıllar kullanabilirsiniz. Siz de Derimarket ayrıcalığıyla satışa sunulan hakiki deri ayakkabı çeşitleri arasından favorilerinizi belirleyebilir ve kaliteli malzemelerle tasarlanmış modellerden birini hemen satın alabilirsiniz. 

WhatsApp Sipariş
Çalışma Saatlerimiz
Hafta İçi 09.00 - 18.30